math

in a series of stamps annie must buy six of each
one cost $4.00
one cost $2.50
one cost $1.20
one cost $1.00
she had to post a parcel and totals cost of postage was $25.70.what stamps can she use from the selection to make up this amount using
a)as many $4.00 stamps as possible
b)all her $1.00 stamps
c)what is the largest # that she can use from her collection to post the parcel
d)list the stamps she can use

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 220
  1. I'll get you started.

    To get the $0.70, she'll need to use one $2.50 stamp and one $1.20 stamp in each situation.

    $25.70 - $3.70 = $22.00

    a) five $4.00 stamps + two $1.00 stamps + one $2.50 stamps + one $1.20 stamps

    b) six $1.00 stamps + one $2.50 stamps + one $1.20 stamps + ???

    We'll be glad to check your answers.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. in a series of stamps annie must buy six of each
    one cost $4.00
    one cost $2.50
    one cost $1.20
    one cost $1.00
    she had to post a parcel and totals cost of postage was $25.70.what stamps can she use from the selection to make up this amount using
    a)as many $4.00 stamps as possible
    b)all her $1.00 stamps
    c)what is the largest # that she can use from her collection to post the parcel
    d)list the stamps she can use

    Must use all the $1.00 stamps.
    Therefore 25.70 - 6.00 = 19.70
    The maximum number of $4.00 stamps now useable is 4.
    Therefore, 19.70 - 16 = $3.70
    Using 1 $1.20 and 1 $2.50 makes $3.70.

    Therefore:
    6 + 1.20 + 2.50 + 16 = $25.70

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the

  2. Math

    Mr and Mrs Boyden take their 3 children to a leisure park. They buy tickets for the whole family. The cost of an adult ticket is £6 more than the cost of a child ticket. The total cost of the 5 tickets is £82. Work out the cost

  3. Calculus

    Marginal Cost Businesses can buy multiple licenses for data compression software at a total cost of approximately C(x) = 96x2/3 dollars for x licenses. Find the derivative of this cost function at the following values x=8 and x=64

  4. Economics

    I really do not know what to do!:((( You are the marketing manager of the Bloomsbury Publishing that distributes the Harry Potter series. A new book is to be issued and you need to decide at which price it should be offered in US

  1. college

    A customer wants to mail a package. The postal clerk determines the cost of the package to be $18.95, but only 6¢ and 9¢ stamps are available. Can the available stamps be used for the exact amount of postage for the package? Why

  2. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

  3. math

    Sam had a total of 80 foreign stamps and local stamps combined. After giving away 1/3 of his foreign stamps and 10 local stamps, he had an equal number of foreign stamps and local stamps left. How many local stamps did he have in

  4. algebra

    You are an entrepreneur and selling handmade kites. Your company Kites-R-Fun has been contacted by a customer in Alaska who wants to purchase several of your best-selling kites and wants you to ship them to her. You have already

  1. accounting

    Richard Hamilton has a fast - food franchise and must pay a franchise fee of $35000 plus 3% of gross sales. In terms of cost behavior, the total cost is a: a) variable cost b) fixed cost c) step - fixed cost d) mixed cost

  2. Microeconomics

    When average total cost is declining then: a) marginal cost must be less than average cost b) marginal cost must be greater than average cost c) average toal cost must be greater than average fixed cost d) average variable cost

  3. math

    You are ordering photo prints online to send out to all your friends for the holidays. The first 20 prints cost 12¢ each, if you order more than 20 the price of the additional prints goes down to 8¢ each. a. Write a function to

  4. math

    you have to buy 100 animals. roosters cost 5.00, hens cost 1.00 and chicks cost .05cents. how many of each animal can I buy?

You can view more similar questions or ask a new question.