Math

500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. after spoilage, only 410 lbs remain.
    500 lbs cost 175.00
    30% markup means that the 410 lbs must sell for $227.50
    so, ...

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. AR

    How many 5-pound bags of apples can be made from 400 apples, each weighing ¼ pound?

  2. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

  3. math

    An item has a 45% markup based on selling price. What is the equivalent markup percent based on the cost? A hardware store plans to sell its best-quality floor tiles for $18 each. This is a 38% markup based on selling price. Find

  4. Math

    A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars? Explain your reasoning So for

  1. math

    operations management •• 12.51 Cynthia Knott’s oyster bar buys fresh Louisiana oysters for $5 per pound and sells them for $9 per pound. Any oysters not sold that day are sold to her cousin, who has a nearby grocery store,

  2. math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry.

  3. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the

  4. Business Math GBM 200

    300 pounds of oranges were purchased at $0.24 per pound. The desired markup is 50% based on selling price, but 21% spoilage is expected. What should the selling price per pound be? (Round your answer to the nearest cent)

  1. Math

    Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys. Apples cost 0.99 per pound. Aaliyah has a coupon for .50 off her purchase. She pays a total of 2.14 for apples

  2. math

    Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list? Answer: 10X7=70 pounds of apples for a week Q2.After 6 days, how many pounds of apples does the zoo use? Answer: 10X6=60

  3. Algebra

    A coffee manufacturer wants to market a new blend of coffee that will sell for $3.90 per pound by mixing two coffees that sell for $2.75 per pound and $5 per pound, respectively. What amounts of each coffee should be blended to

  4. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts.

You can view more similar questions or ask a new question.