math

At a supermarket, pineapple juice sells at $1per unit (16ounces). Greg wants to buy eighteen 40- ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much does he have to pay altogether?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 184
  1. (1 dollar/16 oz)(40 oz/can)(18 cans)
    = $45

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. MATH

    6. It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she spends driving to work in three different ways. 7. Ben needs to buy

  2. Math

    Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for $7.50. a.Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the nearest

  3. arithmetic

    If you have 3 cups of pineapple juice and, how many total cups of punch can you make? Table: Ginger Ale - 40% OJ 25% Pineapple juice 20% Sorbet 15

  4. algebra

    you are buying orange juice for $4.50 per container and have a gift card worth $7. TheFunction f(x)=4.50x-7 represents your total cost f(x) if you buy x containers of orange juice and use the gift card. How much do you pay to buy

  1. arithmetic

    how many cups of sorbet are used in 8 cups of punch? Ginger Ale- 40% Orange Juice- 25% Pineapple Juice- 20% Sorbet- 15%

  2. math

    Please Help!!! Ben needs to buy orange juice. He can buy 64fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for 7.50. find the unit price for the wholesale club orange juice: round your answer to

  3. Math

    Will a 2-quart pitcher hold an entire recipe citrus punch -recipe- 2cups orange juice 2cups grapefruit juice 1/4 cup of apricot neater 1/3cup of pineapple juice 4cups ginger ale is the whole recipe 8 2/14 cups?

  4. sixth grade math

    Wendell is making punch for a party. The recipe he using says 4 cups pineapple juice, 8 cups orange juice, and 12 cups lemon lime juice to make 18 servings. A. If he makes 108 cups of punch, how many cups of each ingredient will

  1. math

    1.Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for $7.50. A.Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the

  2. Algebra 1 honors

    A pineapple drink contains 15% pineapple juice. How much pure pineapple juice should be added to 8 quarts of the drink to obtain a mixture containing 50% pineapple juice.

  3. Math

    A punch recipe says to mix 4 cups of pineapple juice, 8 cups orange juice, and 12 cups of seltzer in order to make 18 servings of punch. Question Part A: How many cups of each ingredient do you need to make 108 cups of punch?

  4. math

    The table shows the relationship between red and blue marbles. Red marbles (r) 4 10 11 18 29 Blue marbles (b) 1 7 8 15 26 Is the relationship between red and blue marbles additive or multiplicative? Write the relationship as an

You can view more similar questions or ask a new question.