maths

Ali went to the store to buy vegetables .He bought 16 ounce of potatoes,1.5 pounds of onions, 4 ounce of celery 1 pound of tomatoes ,and 4 ounce of garlic what is the total weight of the vegetables in pounds help me please

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 205
  1. 16 ounces = 1 pound

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 5 th grade math

    at a grocery store salted peanuts in the shell cost 30 cents per ounce. is $5.00 enough money to buy 1 pound of peanuts?

  2. math

    A 16 2/5 ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost? A. $0.08 per ounce B. $0.50 per ounce C. $0.76 per ounce D.$0.06 per ounce

  3. math

    Ali is making pottery. He uses 3/8 of a 2-pound bag of clay to make a set of bowls. Each set has 4 bowls. Drag one expression next to each question. The correct expression for each row is a way to answer that question. CLEAR CHECK

  4. Math

    A construction worker bought 21 7/8 Pounds of nails when those nails were all used she bought 2 1/2 times as many nails as she had bought the first time how many pounds of nails did she buy the second time

  1. English

    Combine these two simple sentences into one simple sentence with a compound verb. Jenny went to the grocery store. She bought chicken and potatoes. A. Jenny went to the grocery store; she bought chicken and potatoes. B. Jenny went

  2. Math

    Bill’s favorite breakfast cereal is available in four different sizes. Which is the best buy? A. 15-ounce box for $4.20 B. 10-ounce box for $3.10 C. 22-ounce box for $5.72 D. 18-ounce box for $4.50

  3. math

    In a study of the domestic market share of the three major automobile manufacturers A, B, and C in a certain country, it was found that their current market shares were 60%, 30%, and 10%, respectively. Furthermore, it was found

  4. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9? Explain both questions. Thanks

  1. math

    Bottled apple juice is sold in four different sizes. Which is the best buy? A. 10 1 2 -ounce bottle for $2.49 B. 16 1 4 -ounce bottle for $2.99 C. 24 3 4 -ounce bottle for $3.99 D. 36 1 3 -ounce bottle for $6.29

  2. Algebra 1

    Juan went to the store to buy some apples. The price per pound of the apples is $4 per pound and he has a coupon for $1.25 off the final amount. With the coupon, how much would Juan have to pay to buy 4 pounds of apples? Also,

  3. math

    Natalie is buying potatoes at the grocery store. If she buys 6 potatoes that each have a mass of 375 grams, what is the total mass of the potatoes, in kilograms?

  4. Math

    A store has apples on sale for three dollars for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for nine dollars. If an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for nine dollars? Explain your reasoning So for

You can view more similar questions or ask a new question.