algebra

How do I solve this????

Hat size
7 3/8 ???
head circum ( to nearest 1/5
23 1/5 ???
head circum to nearest cent.)
59
58

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 163

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Probability

    Each one of n persons, indexed by 1,2,…,n, has a clean hat and throws it into a box. The persons then pick hats from the box, at random. Every assignment of the hats to the persons is equally likely. In an equivalent model, each

  2. Business Math

    Lee and Fred are elementary school teachers. Fred works for a charter school in Pacific Palisades, California, where class size reduction is a goal for 2013. Lee works for a noncharter school where funds do not allow for class

  3. physics

    A 2.44 kg object is subjected to three forces that give it an acceleration vector a = -(8.00 m/s2)i hat + (6.00 m/s2)j hat. If two of the three forces are vector F1 = (30.7 N)i hat + (17.0 N)j hat and vector F2 = -(12.0 N)i hat +

  4. Physics

    Find the unit vector of direction for the following vector quantities. (a) force F = (9.0î − 6.0ĵ) N F hat = (b) displacement D = (−4.0î − 8.0ĵ) m D hat = (c) velocity v = (−3.50î + 6.50ĵ) m/s v hat =

  1. Math

    A biased coin lands heads with probabilty 2/3. The coin is tossed 3 times a) Given that there was at least one head in the three tosses, what is the probability that there were at least two heads? b) use your answer in a) to find

  2. Statistics

    3. Two variables, x and y, have a correlation of 0.75. If x has a mean of 25 and a standard deviation of 3, and y has a mean of 12 and a standard deviation of 6, which of the following is the least-squares regression line for the

  3. Calculus-Math

    The ordering and transportation cost C for components used in a manufacturing process is approximated by the function below, where C is measured in thousands of dollars and x is the order size in hundreds. C(x) =

  4. Math

    One brand of canned salmon is sold in four different sizes. Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49. Size B The 16 1/2 -ounce can costs $6.49. Size C The 24 3/4 -ounce can costs $8.49. Size D The 30 2/3 -ounce can costs $10.99.

  1. Math

    One brand of orange juice is sold in four different sizes. Size A The 8 1/2-ounce bottle costs $0.99. Size B The 18 2/3-ounce bottle costs $1.49. Size C The 48 1/4-ounce carton costs $2.49. Size D The 64 3/4-ounce carton costs

  2. ELA

    That Old Straw Sojourner David Matherne An old patched hat, which was almond with trim-red, Watched as it sat on an old, thin head. And what it saw, and what it knew, Was more than more of you Might even ever construe 5 From just

  3. Math

    One brand of orange juice is sold in four different sizes. What is the unit rate for each size to the nearest cent? Size A -81/2 ounce bottle costs $0.99. Size B-The 18 2/3-ounce bottle costs $1.49. Size C- 48 1/4 ounce carton

  4. Math (Statistics)

    The Centers for Disease Control reported the percentage of people 18 years of age and older who smoke (CDC website, December 14, 2014). Suppose that a study designed to collect new data on smokers and nonsmokers uses a preliminary

You can view more similar questions or ask a new question.