math

Shelly is making tomato soup. A 1-pint can of tomato juice costs $0.90. A 1-quart can of tomato juice costs $1.65. Which is a better buy for one quart of juice? How much money will she save?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 307
  1. 1 quart = 2 pints

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. Thanks for the hint :D

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. You're welcome.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Ms.Hernandez has 17 tomato plants that she wants to plant in rows.She will put 2 plants in some rows and 1 plant in the others.How may different ways can she plant the tomato plants? make a table to solve.Ms.Hernandez can plant

  2. Algebra

    Carmen wants to add to her menu by selling BLT sandwiches. How much should she charge for the BLT if she would like to make 35%-40% profit on each BLT? Show how you know your pricing is correct. Costs for ingredients for 4 BLTs:

  3. calculus 2

    A tomato is thrown upward from a bridge 23 m above the ground at 40 m/sec. Take the acceleration of gravity be equal to 9.8 m/s^2 (a) Give formulas for the acceleration, velocity, and height of the tomato at time t. (b) How high

  4. math

    Last year, Gary's tomato plants produced 24kg of tomatoes. This year, Gary increased the number of tomato plants in his garden by 25%. If his plants produce tomatoes this year at the same rate per plant as last year, how many

  1. General Chemistry I

    The tomato is dropped. What is the velocity, , of the tomato when it hits the ground? Assume 82.7 of the work done in Part A is transferred to kinetic energy, , by the time the tomato hits the ground. Express your answer

  2. math

    At a restaurant jars of tomato sauce are stored in boxes in the pantry. Each box contains 8 jars of tomato sauce. A cook uses 2 jars from 1 of the boxes. Which function shows the relationship between ,y , the total number of jars

  3. algebra

    Shelly has $175 to shop for jeans and sweaters, Each pair of jeans costs $25, each sweater costs $20, and she buys 8 items. Determine the number of pairs of jeans and sweaters Shelly bought.

  4. math

    A punch recipe calls for 2/3 of pint juice to one pint soda, What is ratio of soda to juice?

  1. math

    when making a batch of orange juice for her basketball team, Jackie used 5 time as much water as concentrate, There were 32 more cups of water than concentrate.How much juice did she make in all. She poured the juice into quart

  2. math

    A bottle of juice states that a serving is 1/2 cup. How many servings are in 2-pint container? ( Hint: One pint equals 2 cups?

  3. General Chemistry 1 college class

    The tomato is dropped. What is the velocity, , of the tomato when it hits the ground? Assume 82.7 of the work done in Part A is transferred to kinetic energy, , by the time the tomato hits the ground. Express your answer

  4. Algebra 11th

    Activity 1: Graphing To fill an order for Sizzlin' Sauce sauces, you bought 1050 green peppers and 1200 hot chili peppers. • Write and graph a system of inequalities to represent how many pints of each kind of sauce you can

You can view more similar questions or ask a new question.