English

Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would be for a restaurant.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 276
  1. http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1397094281

    Have you brainstormed yet? No one will write your paragraph for you, but someone may be able to check your work if you post it.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Writeacher
  2. Sue/Mary -- Did you follow Writeacher's instructions?

    http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1397094281

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  3. Well thank you very much for assuming that I wanted you to write it for me!!! I re posted it under English instead of Business because I though there were different people for each subject and this is more of a writing assignment. Obviously I know the outline of what I need because I already provided that to you! Maybe I should become a tutor since this is the amount of help you provide.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. Where is your outline?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Writeacher
  5. I have 811 words done already and just needed to know how to write about a restaurant. I know how to do this about a department store, but I am stuck on a restaurant.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  6. What are the "plant" costs for a restaurant?

    Lease
    Electricity
    Water
    Gas
    What else can you think of?

    I asked you last night to brainstorm lists like this. Did you? What did you come up with?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  7. Yes but the one that I am stuck on is the labor.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  8. Labor

    salaries
    wages
    taxes

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Writeacher
  9. Make sure you're clear that managers usually are salaried people (paid an annual salary divided by months or weeks), and nearly all other restaurant workers are paid wages (pay per hour). There's a big difference!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Writeacher
  10. Thank you. That's all I needed. I was not asking for my writing to be done, I was just stuck on this one.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  11. You're welcome.

    Next time, please be more specific about what you need help with ... then we can provide (or find!) information for you more quickly!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Writeacher

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A restaurant offers seven different main courses,,eight types of drinks and four kind of desserts. How many different meal consisting of main course,a drink and a dessert does the restaurant offer?

  2. Economics

    PROBLEM SOLVING 1: "ANDREA'S SOFTWARE BUSINESS" I. Complete the following table: DO THE MATH Data Number of Programs Total Fixed Costs Total Variable Costs Total Costs Marginal Costs Average Fixed Costs Average Variable Costs

  3. Finance

    Personal Finance school can you check my answers? 1. The two components of are variable costs and fixed costs. Entire cost Total cost* Complete cost Required cost 2. What is the margin of safety? How much sales can fall before a

  4. Statistics

    A survey of statistics students asked the students for their favorite fast-food restaurant. The results of the survey are provided in the table. Identify the modal class from the distribution. FAVORITE FAST-FOOD RESTAURANT

  1. MATH

    Hyabuza Japanese Restaurant received an invoice, dated February 20, 2011, for supplies they ordered that had a list price of $2,700 from a supplier that offered a series discount of 15/8/4 and carried terms of 3/10, 1/15, N/30.

  2. Math 101

    You order twelve burritos to go from a Mexican restaurant, five with hot peppers and seven without. However, the restaurant forgot to label them. If you pick three burritos at random, find the probability that at least two have

  3. math

    The markup on a restaurant mean is 250%. A meal costs $7.25 to produce. How much will the customer be charged, after markup and 5% GST are applied?

  4. math

    A restaurant sells a coffee refill mug for $6.75. Each refill costs $1.25. Last month Keith spent $31.75 on a mug and refills. Write an equation you can use to find the number of refills that Keith bought.

  1. Business math

    Jim Ryan, owner of burger King restaurant assumes that his restaurant will need a new roof in 7 years. He estimates the roof will cost him $9000 at the time. What amount should Jim invest today at 6% compounded quantity to be able

  2. Career Explorations - Please Check my Answer

    Please help me with the following question: Which statement describes the relationship between being a waitress and being a restaurant manager? A. Being a waitress is a job, while managing a restaurant is a career. B. Being a

  3. math

    pt) Anne, Bill, and Cathy are eating dinner together at a restaurant. When it is time for dessert, the server tells them that the restaurant has apple, cherry, pecan, blueberry, and pumpkin pies; carrot, German chocolate, coconut,

  4. Math word problems

    A restaurant manager wants to purchase 200 sets of dishes. One design costs ​$15 per​ set, while another costs ​$45 per set. If she wants to use her entire budget of ​$5700​, how many of each design should be​ ordered?

You can view more similar questions or ask a new question.