Math

A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 226
  1. 9N+4U=159
    9(2.5U)+ 4U=159
    solve for U first, then solve for N

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👨‍🏫
    bobpursley

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. check answers pls

    1. 3(y+1) for y=2 A.6 B.9** c.7 D.8 2.d+g/h for d=35 , g=19 , and h=6 A.9** B.2.7 C.7.3 D.8 3. the cost in dollars of a field trip is 64+14n , where n is the number of people attending . what is the cost for 48 people? A. $736**

  2. Math Help please Check my answer

    You have $59.95 in your wallet and want to buy some new CDs. If the CDs are $11.99 each, what number of CDs, x, can you buy? Write and solve an inequality. My answer: 11.99x ≤ 59.95 11.99x/11.99 ≤ 59.95/11.99 x ≤ 5

  3. math

    brandon owns nearly two times as many CDs as Ingrid Brandon own 56 CDs write an equation an use it to estimate the number n of CDs Ingrid owns A.n - 2 = 56; about 58 CDs B.n + 2 = 56;about 54 CDs C.n = 56; about 112 CDs --- 2 D.

  4. Math

    Caitlin has a $10 gift certificate to a music store. She has chosen a number of CDs from the $7 bargain bin.If the cost of the CDs is $32 after the gift certificate is credited how many CDs did she buy?

  1. Algebra

    you have a rack that can fit 30 cds you can fit 7 more cds on the rack before the rack is fulll which equation models this situation appropiratly where x represents the number of cds?

  2. Math

    You have $60.00 in your wallet and want to buy some new CDs. If the CDs are $11.00 each, what number of CDs, x, can you buy? Write and solve an inequality. Then explain your answer. My answer $60.00/$11.00=x CDs 60/11=5.45 X=5 You

  3. Algebra

    Natalie earns $2.50 for each CD she sells and $3.50 for each DVD she sells. Natalie sold 45 DVDs last year. She earned a total of $780 last year selling CDs and DVDs. Write an equation that can be used to determine the number of

  4. algabra

    Note: Remember to show all of the steps that you use to solve the problem. You have $59.95 in your wallet and want to buy some new CDs. If the CDs are $11.99 each, what number of CDs, x, can you buy? Write and solve an inequality.

  1. Maths

    The owner of a music store received a shipment of 1,532 cds the CDs came in 37 boxes the same number of cds were in 36 of the boxes how many cds were in the remaining box

  2. Math

    1. 3(y+1) for y=2 A. 6 B. 9 C. 7 D. 8 2. d+g/h for d = 45, g= 18, and h=9 A. 6 B. 7 C. 3 D. 4 3. The cost in dollars of a school banquet is 74+12n, where n is the number of people attending. what is the cost for 52 people? A. $550

  3. Math

    At a local music store CDs cost 11.99including tax is the number of CDs purchased proportional to the cost of the CDs

  4. Math

    George bought some CDs at his local store. He paid $15.95 for each CD. Nora bout the same number of CDs from a store online. She paid $13.95 for each CD, but had to pay $8 for shipping. In the end, both George and Nora spent the

You can view more similar questions or ask a new question.