Math

An organization is planning a dance. The band will cost $400 and advertising costs will be $100. Food will be supplied at $2 per person.

a. How many people need to attend the dance in order for the organization to break even if tickets are sold at $7 each?

b. How many people need to attend the dance in order for the organization to break even I tickets are sold at $6 each?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 167
  1. a. 400 + 100 + 2n = 7n

    b. 400 + 100 + 2n = 6n

    Solve for n.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Personal Finance

    Check my work pls. 1. The components of ___ are variable costs and fixed costs. A. Entire cost B. Total cost* C. Complete cost D. Required cost 2. What is the margin of safety? A. How much sales can fall before a business starts

  2. Finance

    Personal Finance school can you check my answers? 1. The two components of are variable costs and fixed costs. Entire cost Total cost* Complete cost Required cost 2. What is the margin of safety? How much sales can fall before a

  3. operation planning

    A gourmet coffee shop in downtown SF is open 250 days a year and sells an average of 80 pounds of Kona Coffee beans a day. it purchase coffee beans for $20.00 per pound. ordering (fixed cost = $16 per order), beans are always

  4. Mathematics

    Does anyone have an idea? A jazz band sells 31 large boxes of fruit and 74 small boxes of fruit for a fundraiser. a. Write and simplify an equation using distributive property to find the profit. b. A large box of fruit costs $9

  1. Math

    A retail store estimates that weekly sales s and weekly advertising costs x (both in dollars) are related by s=50000−430000e^(−00009x) The current weekly advertising costs are 2000 dollars and these costs are increasing at the

  2. ECONOMICS

    suppose that the short run costs for a paintbrush manufacturer are given by the expression: TC= 100+2Q+.01 Q2 A. WAT ARE THE FIXED COSTS OF THIS MANUFACTURE? B. WHAT ARE THE TOTAL COSTS , AVERAGE COST, AVERAGE VARIABLE COST AND

  3. Language Arts: PLZ HELP ME A.S.A.P!

    Which life experience best connects to the theme in the excerpt? A. being pressured to dance when you do not want to dance B. being invited to a dance by someone you really like C. being taught how to dance by a talented teacher

  4. Business

    Assume that WilyMarketer is running an email campaign to acquire new customers. It is considering two options: Option A would use a high quality rental list of 100,000 email addresses. Direct costs under this option would be the

  1. economics

    The table shows the relationship for a hypothetical firm between its advertising expenditures and the quantity of its out-put that it expects it can sell at a fixed price of $5 per unit. Advertising Quantity Sold at P = $5/IN

  2. Business

    1. Assuming you own a home, where would the appraisal value of your home go in a oersonal balance sheet? A. Under liabilities. B. Under assets. C. under both the equity and the liabilities sections Answer C 2. When you work within

  3. Cost accounting

    The company is planning to sell product z for $10 a unit. Variable costs are $6 a unit and fixed cost are $100,000. What must total sales be to break even?

  4. HR

    The steps required to properly execute a workforce utilization review are A. essentially the same as those involved in job analysis. B. essentially the same as those involved in the strategic planning process. C. identical to the

You can view more similar questions or ask a new question.