percentages/word problem

A refrigerator costs a company $1,600 to manufacture. If it sells for $3,456, what is the percent markup based on cost? (Round to the nearest whole percent.)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 400
  1. (3456-1600)/1600

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Im having trouble getting the correct answer to this question. Could someone help out. Monthly sales of a particular personal computer are expected to decline at the following rate of S'(t) computers per month, where t is time in

  2. Physics

    1. A worker pushes horizontally on a 2000 N refrigerator on a kitchen floor with a force of 25 N. Which statement is the most accurate about the situation? A. If the refrigerator moves forward, this person feels it pushing back

  3. maths

    It costs a publishing company $50000 to make books. The $50000 is a fixed cost or a cost that cannot change. To help the publishing company sell the books, a marketing company charges $4 for each book sold. If the company sells

  4. Physics

    You are unloading a refrigerator from a delivery van. The ramp on the van is 5.0m long and its top end is 1.4m above the ground. As the refrigerator moves down the ramp, you are on the downside of the ramp trying to slow the

  1. math

    Karen and Wayne need to buy a refrigerator because theirs just broke. Unfortunately, their savings account is depleted, and they will need to borrow money in order to buy a new one. Sears offers them an installment loan at 16%

  2. operation planning

    A gourmet coffee shop in downtown SF is open 250 days a year and sells an average of 80 pounds of Kona Coffee beans a day. it purchase coffee beans for $20.00 per pound. ordering (fixed cost = $16 per order), beans are always

  3. Calculus

    Consider the problem of Inventory Management for a new retail refrigerator store. The store manager needs to consider at least two things: the maximum size of inventory that can be stored on site, say I, and the number of

  4. maths

    1. a man sells a tv for rupees 3450and makes a profit of 15% . he sells a second tv set at a loss of 10%.if on the whole he neither gains nor loses , find the cost price of the second tv. 2.a man sells two tables at the same

  1. math

    Ace Rubber company manufacture three types of tires: Model P, the premium, Model S, the second line, and Model E, the economy. Model P sells for Birr 95 per tire and costs Birr 85 per tire to make, Model S sells for Birr 78 per

  2. math

    mrs. atkins pays $1800 for a new refrigerator, washer, and dryer. the refrigerator costs $250 more than the washer. the dryer costs half as much as the washer. how much does the washer cost?

  3. business math

    It costs $5,600 to manufacture a Jet Ski. If the desired percent markup based on cost is 48%, how much should each Jet Ski sell for?

  4. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

You can view more similar questions or ask a new question.