algebra

The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be used?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 872
  1. 315=T+C
    6T+13C=8*315

    does that help?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👨‍🏫
    bobpursley
  2. yes, thanks, i solved the same:)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. matthew mixes pretezls that sell for $1.50 a pound with cereal that sells for $3.00 a pound. He wants to make 12 pounds of a mixture to sell for $2.00 a pound. How many pounds of each should he make?

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts.

  2. math

    Rajendra has 14 4/5 pounds of trail mix. He is putting them into bags that hold 1 1/2 pounds each. Does he have enough trail mix to completely full 8 bags? Explain why or why not.

  3. Math

    Nima uses 2/3 cup peanuts, 1/2 cup cashews, 3/4 cup pecans, and some raisins in a recipe that makes 2 1/4 cups of trail mix. How many cups of peanuts are there per cup of trail mix?

  4. Math

    Luis made some trail mix. He mixed 4 2/3 cups of popcorn, 1 1/4 cups of peanuts 1 1/3 cups of raisins and 3/4 cups of sunflower seeds. He gave 5 of his friends an equal amount of trail mix. How much did each friend get?

  1. Math

    Students put 2 1/4 pounds of trail mix into bags that each weigh 3/8 pound. They bring 2/3 of the bags on a hiking trip how many bags are left over?

  2. Math

    A company did a quality check on all the packs of trail mix it manufactured. Each pack of trail mix is targeted to weigh 9.25 oz. A pack must weigh within 0.23 oz of the target weight to be accepted. What is the range of rejected

  3. Math

    Paul mixes nuts worth $1.20 per pound with oats worth $1.70 per pound to get 40 pounds of trail mix worth $1.35 per pound. How many pounds of nuts and how many pounds of oats did he use?

  4. math 7th grade

    Ingrid mixes 3.6 pounds of almonds with some raisins to make a trail mix. She divides the trail mix into 12 equal portions. Each portion weighs 0.7 pound. How many pounds of raisins did she use to make the trail mix? Express the

  1. ALGEBRA

    Ingrid mixes 3.6 pounds of almonds with some raisins to make a trail mix. She divides the trail mix into 12 equal portions. Each portion weighs 0.7 of a pound. How many pounds of raisins did she use to make the trail mix? Express

  2. Algebra

    A coffee distributor needs to mix a(n) House coffee blend that normally sells for $8.40 per pound with a Mexican Shade Grown coffee blend that normally sells for $14.70 per pound to create 70 pounds of a coffee that can sell for

  3. Math

    1. A food factory produces trail mix containing raisins and cashews at a cost of $9 per pound. Every 3-pound container of trail mix contains r pounds of raisins and c pounds of cashews. The factory purchases raisins at $4 per

  4. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

You can view more similar questions or ask a new question.