algebra

The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be used?

  1. 0
  2. 8
asked by sandra
  1. 315=T+C
    6T+13C=8*315

    does that help?

    posted by bobpursley
  2. yes, thanks, i solved the same:)

    posted by sandra
  3. matthew mixes pretezls that sell for $1.50 a pound with cereal that sells for $3.00 a pound. He wants to make 12 pounds of a mixture to sell for $2.00 a pound. How many pounds of each should he make?

    posted by ken

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Trail mix is sold in 1-pound bags. Mary will buy some trail mix and re-package it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 25_ -pound bag. How many 1-pound bags of trail mix should Mary buy to have enough trail
  2. Math

    Trail mix is sold in 1 pound bags Mary will buy some trail Mix and repackage it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 2/5 pound bag how many 1 pound bags of trail mix should mary buy to have enough trail Mix
  3. Math Word Problem

    Need a formula for this math problem. Help!? Relinda owns a tea shop and is creating a new mix of tea for her customers. She is using a standard black tea that sells for $7 per pound and a special orange flavor that sells for $11
  4. Math

    Trail Max is sold and 1 pound bags Mary will buy some trail mix and repackage it so that each of the 15 members of the biking club gets one 2/5 pound bag how many 1 pound bags of Trail mix should mary buy to have enough without
  5. math

    Nature's best wants to combine nuts they sell for $3.60 a pound with dried fruit they sell for $2.40 a pound to create a trail mix. How much of each snack should they use to make 10 pounds of trail mix that would sell for $3.30 a
  6. Algebra

    -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, and you are in chrage of making the mix. You plan to offer two mixes, Country Blend and Premium Mix, each sold in one pound bags. Each pound of Country Blend
  7. Word Problems

    The manager has one type of coffee that sells for $5 per pound and another type that sells for $11 per pound. The manager wishes to mix 90 pounds of the $11 coffee to get a mixture that will sell for $10 per pound. How many pounds
  8. math

    How many pounds of mixed nuts selling for $4.50 a pound should be mixed with 20 lbs of dried fruit selling for $5.50 a pound to obtain a trail mix that sells for $5 a pound?
  9. math 7th grade

    Ingrid mixes 3.6 pounds of almonds with some raisins to make a trail mix. She divides the trail mix into 12 equal portions. Each portion weighs 0.7 pound. How many pounds of raisins did she use to make the trail mix? Express the
  10. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts.

More Similar Questions