chemistry

question:
"If gas is $1.20 per gallon, how much would it cost to fill a 50-liter tank?"
using conversion factor.

1 L = 1.056 quarts.
4 quarts = 1 gallon.
Convert 50 L to gallons and multiply by 1.20/gallon.
Let me know if this is sufficient.

I think I got it. Thanks.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Three faucets fill a 100-gallon tub in 6 minutes. How long, in seconds, does it take six faucets to fill a 25-gallon tub? Assume that all faucets dispense water at the same rate.

  2. Linear Equation

    A gas station sells regular gas for $2.20 per gallon and premium gas for $2.70 a gallon. At the end of a business day 220 gallons of gas were sold and receipts totaled $519. How many gallons of each type of gas were sold? I know

  3. Math

    A gas station charges $2.19 per gallon of gas. Use the function notation to describe the relationship between the total cost C(g) and the number of gallons purchased g. A. C(g) = -2.19g B. g = 2.19C(g) C. C(g) = g + 2.19 D. C(g) =

  4. fractions

    jan gas tank is nearly empty at 1/12 full, she does not have enough gas to fill the tank but she has enough gas to reach 2/3 fill how much gas does she need to add to fill the fraction of a tank

  1. Algebra

    You drive up to Canada and notice that gas costs $1.31 per liter. The Canadian dollar is worth U.S. $1.02. How much will it cost you in american dollars to fill up your 12 gallon tank? What id the price per gallon up in Canada in

  2. math

    31 gallons of gas cost $82.15. what is the unit rate for 1 gallon of gas

  3. Math

    Which container holds more, a half-gallon milk jug or a 2 liter juice bottle? My answer: 1 gallon=3.79 liters 3.79 liters/2=1.895 liters A 2 liter juice bottle would hold more. Can you please check my work and let me know if there

  4. Algebra 2

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate... What will it cost one year from now? When will it cost $5 a gallon.

  1. Math

    Trey can drive his car 130 miles on 4 gallons of gas. At this rate, if gas cost $ 3.45 per gallon how much will it cost to drive 260 miles?

  2. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

  3. Math

    If the price of gasoline in Germany is about $1 per liter, what is the equivalent price of gasoline in dollars per gallon? I know that 1 gallon =3.79 liter l liter= 0.26 gallon but I am not sure how to figure the cost?

  4. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for a 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon C $3.08 per gallon D $2.98 per gallon

You can view more similar questions or ask a new question.