Ask questions and get helpful responses.

Math problem

The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the problem as a system of linear equations and solve using the method of your choice

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  4. ℹ️
  5. 🚩
  1. c+p = 60
    4.00c + 2.50p = 3.00*60

    Now just solve for c and p

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  2. How do you solve this

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩
  3. well, since c+p=60,
    p = 60-c

    4.00c + 2.50(60-c) = 3.00*60
    That is, add up the values of the separate nuts, and it must equal the value of the final mixture.

    4.00c + 150 - 2.5c = 180
    1.5c = 30
    c = 20

    So, 20 lbs cashews and 40 lbs peanuts

    Note that since the final cost of $3.00 is 2/3 of the way from $4.00 to $2.50, the amount of peanuts is 2/3 of the total.

    1. 👍
    2. 👎
    3. ℹ️
    4. 🚩

Respond to this Question

First Name

Your Response

Still need help? You can ask a new question.