Math

Trail mix is sold in 1 pound bags Mary will buy some trail Mix and repackage it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 2/5 pound bag how many 1 pound bags of trail mix should mary buy to have enough trail Mix without leftovers

asked by Joe
  1. (2/5)lb per person x 15 people = 6 lbs total.

    posted by DrBob222
  2. 15 bags

    posted by Kendalyn
  3. 57/6

    posted by trell
  4. 6 1-pound bags

    posted by audrey
  5. six 1- pound bags

    posted by Daniel
  6. 6-pounds

    posted by Cookielil
  7. 6-1 pound bags.

    posted by palwasha

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Trail mix is sold in 1-pound bags. Mary will buy some trail mix and re-package it so that each of the 15 members of her hiking club gets one 25_ -pound bag. How many 1-pound bags of trail mix should Mary buy to have enough trail
  2. Math

    Trail Max is sold and 1 pound bags Mary will buy some trail mix and repackage it so that each of the 15 members of the biking club gets one 2/5 pound bag how many 1 pound bags of Trail mix should mary buy to have enough without
  3. math

    trail mix is sold in 1 lbs bags Mary will buy trail mix and repackage it so that each of the 15 members of her hiking club gets 1 2/5 lbs bags. How many 1 lbs bags of trail mix should Mary buy to have enough trail mix without
  4. Algebra

    -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, and you are in chrage of making the mix. You plan to offer two mixes, Country Blend and Premium Mix, each sold in one pound bags. Each pound of Country Blend
  5. Math

    Anne Mary makes 1 3/4 pounds of Trail Mix and packages it into 2/3 pound bags share with her friends how many bags of Trail Mix does she have? Using a tape diagram.
  6. Math

    Students put 2 1/4 pounds of trail mix into bags that each weigh 3/8 pound. They bring 2/3 of the bags on a hiking trip how many bags are left over?
  7. Math

    Tony is making half-pound bags of trail mix for a camping trip with his scout troop. He has 101 /2 pounds of peanuts and 91 /2 pounds of raisins. How many bags of trail mix can he make in all?
  8. math

    Nature's best wants to combine nuts they sell for $3.60 a pound with dried fruit they sell for $2.40 a pound to create a trail mix. How much of each snack should they use to make 10 pounds of trail mix that would sell for $3.30 a
  9. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts.
  10. Algbebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)? Once its in equation form I can easily solve it... A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts.

More Similar Questions