Math

if a 16 ounce can of soup costs 64 cents, what is the cost for each ounce of soup?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 102
asked by Chloe
  1. 0.64 / 16 = _______

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4

    asked by Anonymous on September 25, 2011
  2. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?

    asked by m on November 9, 2010
  3. Pre Calculus

    A cylinder shaped can needs to be constructed to hold 200 cubic centimeters of soup. The material for the sides of the can costs 0.02 cents per square centimeter. The material for the top and bottom of the can need to be thicker,

    asked by Joey on April 29, 2016
  4. help meee

    A cylinder shaped can needs to be constructed to hold 200 cubic centimeters of soup. The material for the sides of the can costs 0.03 cents per square centimeter. The material for the top and bottom of the can need to be thicker,

    asked by Sid on October 14, 2017
  5. Math

    A cylinder shaped can needs to be constructed to hold 400 cubic centimeters of soup. The material for the sides of the can costs 0.03 cents per square centimeter. The material for the top and bottom of the can need to be thicker,

    asked by jonh on March 10, 2013
  6. Algebra 1

    Algebra 1 word problems help please 1. Madison is making a vinaigrette for her catering service using olive oil that costs 50 cents per ounce and apple cider vinegar that costs 35 cents an ounce.The ideal batch of vinaigrette has

    asked by Anonymous on March 9, 2016
  7. math

    A 16 2/5 ounce package of medicated cough drops costs $0.99. What is the unit cost? A. $0.08 per ounce B. $0.50 per ounce C. $0.76 per ounce D.$0.06 per ounce

    asked by Bob Tehe Builder on September 16, 2019
  8. Math

    A 16 ounce box of cereal costs $4.00. How many cents per ounce does cereal cost?

    asked by Gabby on October 12, 2017
  9. Problem Solving

    A 4oz jar of spice costs 92 cents. What is the unit cost per ounce.

    asked by Matt on May 23, 2012
  10. Math

    One brand of canned salmon is sold in four different sizes. Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49. Size B The 16 1/2 -ounce can costs $6.49. Size C The 24 3/4 -ounce can costs $8.49. Size D The 30 2/3 -ounce can costs $10.99.

    asked by HELP HELP HELP PLEASSEEE on October 1, 2019

More Similar Questions