Finite Math

The total monthly cost (in dollars) of producing x thousand beanie babies is:
C(x)= 250x + 5,000.

a. What are the fixed costs?
b. What is the marginal cost per beanie baby?
c. What is the total cost of producing 100,000 beanie babies?
d. What is the average cost per beanie baby when 100,000 are produced?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 135
  1. a) 5,000 no matter how many

    b) 250/1000 for each

    c) 250 (100) + 5000 =

    d) answer to c) / 100,000

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Finite Math

    A company claims that for selling x thousand beanie babies the monthly revenue (in dollars) is given by: R(x)= 290x. The monthly cost function is C(x)=250x + 5,000. Find the break-even point. Put the answer in context of the

    asked by TJLawson on January 29, 2014
  2. Calculous

    The total cost, in millions of dollars, of producing x thousand units of an item is C(x) = 4(x − 1)^2 + 4. The revenue (in millions of dollars) from selling x thousand units of the item is R(x) = 10x. What does this tell you

    asked by Tyler on December 4, 2014
  3. MATH 209

    Ace manufacturing has determined that the cost of labor for producing x transmissions is 0.3x2+400x+550 dollars, while the cost of materials is 0.1x2+50x+800 dollars. Find the total cost of producing x=500 transmissions.

    asked by Anonymous on March 19, 2010
  4. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to

    asked by Terry on November 3, 2011
  5. advanced math

    The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase productionn from 49 to 50

    asked by kristina on December 3, 2012
  6. Math - average rate problems(check + help)

    The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare

    asked by Anonymous on October 16, 2010
  7. Business Calculus

    A manufacturer has found that marginal cost is dc/dx=3x^2-60x+400 dollars per unit when x units have been produced. The total cost of producing the first 2 units is $900. What is the total cost of producing the first 5 units? I

    asked by Lisa on December 3, 2006
  8. Math - Algebra word problem

    Ace manufacturing has determined that the cost of labor for producing x transmissions is L(x) = 0.3x2 + 400x + 550 dollars, While the cost of materials is M(x) = 0.1x2 + 50x + 800 dollars. Write a polynomial T(x) that represents

    asked by Ashley on November 14, 2009
  9. Algebra

    A manufacturing company has determined that the cost of labor for producing x transmissions is: L(x) = 0.3x^2 + 400x + 550 dollars, while the cost of materials is M(x) = 0.1x^2 + 50x + 800 dollars. Need to write a polynomial T(x)

    asked by Janet on November 13, 2009
  10. Algebra

    A manufacturing company has determined that the cost of labor for producing x transmissions is: L(x) = 0.3x^2 + 400x + 550 dollars, while the cost of materials is M(x) = 0.1x^2 + 50x + 800 dollars. Need to write a polynomial T(x)

    asked by Janet on November 13, 2009

More Similar Questions