MATH

At Yummy Restaurant, each muffin cost 2/5 as much as each hamburger. Rita paid $45.50 for 15 muffin and 7 hamburgers.
(a) Find the cost of each muffin.

(b) Find the cost of each hamburger.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 95
  1. m = .4h

    15m + 7h = $45.50

    Substitute .4h for m in second equation and solve for h. Insert that value into the first equation and solve for m. Check by inserting both values into the second equation.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    W: I baked some cookies. Pick your favorite. M: Wow! Looks yummy. I'd like a round cookie, please. W: A round one? You mean the one with a star? M: No, I mean the cookie with a bear on it. ================================== What

    asked by rfvv on September 8, 2015
  2. Statistics

    A survey is taken among customers of a fast-food restaurant to determine preference for hamburger or chicken. Of 200 respondents selected, 75 were children and 125 were adults. 120 preferred hamburger and 80 preferred chicken. 55

    asked by manpreet on October 22, 2018
  3. economics

    Bubba's Burgers sells hamburgers in a perfectly competitive market at a price of $1.50 each. At the profit-maximizing (cost-minimizing) level of output, average total cost is $1.90 per hamburger and average variable cost is $1.75

    asked by Ophilia on February 18, 2012
  4. statistics

    focus groups of 11 ppl are randomly selected to discuss products of the yummy company .it is determined that the mean number (per group)Who recognize the yummy brand name is 7.8,and the deviation is 0.97.would it be unusual to

    asked by AILY on December 5, 2009
  5. Math

    1.) Mickey’s restaurant sells hamburgers. The amount charged for a hamburger (h) is based on the cost for a plain hamburger plus an additional charge for each topping (t) as shown in the equation that follows: h = 0.60t + 5 What

    asked by Lean on November 21, 2013
  6. Math

    The food stand at the zoo sold 2,514 pounds of hamburger last month.the average cost of a pound of hamburger is $2.Jeremy estimates that about 6,000 worth hamburger was sold last month.Is this less than or greater than the exact

    asked by Zane on September 2, 2015
  7. MATHS

    Two yummy bars plus three delish bars cost a total of $7.50. Three yummy bars plus two delish bars cost a total of $8.00. How much does one yummy bar cost?

    asked by LISA on November 1, 2014
  8. English

    Our team's favorite restaurant is Yummy Place. To get there, get out of the school gate. Then turn left. It is across from the convenience store. We can find 5 kinds of street foods at the restaurant. The restaurant sell baozi,

    asked by rfvv on June 11, 2013
  9. intermediate algebra

    at a concession stand, five hot dogs and two hamburgers cost $8.50, two hot dogs and five hamburger cost $10.75. find the cost of one hot dog and the cost of one hamburger. 5x+2y=8.5 2x+5y=10.75

    asked by douglas on December 14, 2016
  10. Algebra

    The cost of one hamburger and two large sodas is $5.40. The cost of three hamburgers and one large soda is $8.70. What is the cost of one hamburger?

    asked by Edward on July 8, 2016

More Similar Questions