Fractions

lisa's dog has 4 squeaky toys. two thirds of the dog's toys are squeaky toys. how many dog toys does lisa's dog have in all?

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 679
  1. (2/3)x = 4

    x = 4 / (2/3)

    x = 4 * (3/2)

    x = 12/2 = 6

  2. can you explain it for 3rd grade? don't understand what X is?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Anne
  3. x represents the total number of toys.

    The equation means 2/3 of some number is 4.

    How did your teacher show you how to solve this kind of problem?

  4. My teacher showed me in a way from like a few weeks ago. I almost don't remember. I
    saw from other part of my homework but they were unit fractions. The questions are high level because they are Enrich level. So its kind of hard.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Anne
  5. So then how can i draw it in a picture?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Anne
  6. You could use an equivalent fraction.

    2/3 = 4/6

    Draw a rectangle with six equal boxes. Color 4 of these boxes.

  7. So then 4/6 is the answer! if it is i guess thnx! Im only 8 so... its hard.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Anne
  8. 4 divided by 2/3

    4
    _______
    2/3

    Rewrite so you can see it better. 4 over 1 divided by 2 over 3.

    4 2
    ___ / ____ =
    1 3

    Take the reciprocal 2/3

    4 3 12
    ___ x _____ = ______ = 6
    1 2 2

    Answer: 6

    Check:

    2/3 of 6

    2 6 12
    __ x ___ = ___ = 4
    3 1 3

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Chelle

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math! Problem solving.find the whole group using u

    Lisa's dog has 4 squeaky toys.Two thirds of the dog's toys are squeaky toys.How many dog toys does Lisa's dog have in all?

    asked by Jaci on February 25, 2016
  2. 6th grade math

    Ye Olde Toy Shoppe wants a set of toys: 1/4 of the toys should be blue, and 1/2 of the toys should be green. 2/3 of the toys should be giraffes, and 1/4 of the toys should be monkeys. Decription:???

    asked by Kate on September 24, 2011
  3. Writing Skills Part 4

    2.which of the following would most likely be an entry in a topic outline? A.Toys can be gender - neutral. *B.Toys children love C.Quality toys should require some imagination D.It's possible for toys to be both educational and

    asked by Samantha on March 2, 2015
  4. Data Management Probability

    A toy manufacturing company that 5% of there toys are defective. A quality control person checks 50 toys. a) What is the probability that there will be exactly two defective toys found? b) How many defective toys would quality

    asked by Almaasak on May 10, 2010
  5. fundamental concepts

    Which of the following is the best example of a measurement comparison? A. "The lion has three cubs." B. "The lion is bigger than the cub." C. "I have more toys than you have." D. "We both have three toys. We have the same number

    asked by Daniela on February 4, 2015
  6. math

    Jamal got a job working on a assembly line in a toy factory, on the 20th day of work, he assembled 137 toys, he noticed that since he started , every day he assembed 3 more toys then the day before , how many toys did jamal

    asked by Annie on January 3, 2012
  7. algebra

    You’ve decided to start your own business and sell handmade toys. You found an online supplier, Company A, where you pay $11 for each of the toys plus $10 shipping. You will sell the toys for $13 each. Since you are just

    asked by answer this one on October 21, 2019
  8. algebra

    You’ve decided to start your own business and sell handmade toys. You found an online supplier, Company A, where you pay $11 for each of the toys plus $10 shipping. You will sell the toys for $13 each. Since you are just

    asked by equation on October 21, 2019
  9. Math

    Our teachers are having a toy drive. Mrs. A collected 10 more toys than Mr. B. Mrs. C collected twice as many toys as Mr. B. Mr. D collected 3 less than Mrs. C. Mrs. E collected 50 more than Mrs. A. Together they collected 487

    asked by Brandon on December 13, 2007
  10. Math

    Mason wants to buy some pull toys for his dogs. Each toy costs $3. He knows that 1 toy costs $3, 2 toys cost $6, and 3 toys cost $9. How much will 4 toys cost? A. $15 B. $12 C. $11 D. $10

    asked by mimi on August 26, 2018

More Similar Questions