math

There are 6 chicken paddies in one pack. there r 8 buns in one pack . Samantha will buy the same number of chicken paddies and buns . how man bun chicken could she buy.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 102
asked by grand
  1. 24 of each or 4 chicken paddies packs
    and 3 bun packs

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Sam
  2. yes, 24 is the least common multiple of 6 and 8

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    30 people and they have to be fed. if hot dog buns come 12 to a pack and hot dogs come 8 to a pack . how many packs are needed to feed them without any left over?

    asked by Anonymous on October 13, 2010
  2. Physics

    A weather balloon is floating at a constant height above Earth when it releases a pack of instruments. If the pack hits the ground with a velocity of -68.5 m/s, how far does the pack fall? a = -9.80 m/s^2 Vf = -68.5 m/s d = ?

    asked by Anon on September 4, 2007
  3. MATH

    Laticia bought a pack of pencils for school. There were 8 pencils in the pack and the pack sold for $3.68. Write and solve an equation to find out how much each pencil cost?

    asked by Lala_BTS on March 1, 2019
  4. Math

    Dominick is in charge of ordering supplies for Harrys hamburger stand. Hamburger buns come in a pack of 12 and frozen hamburger patties come in packs of 20. He must have the same amount of hamburger and buns. What is the least

    asked by Harmony on October 28, 2019
  5. Unit rate

    100 into 40 in 5 hrs http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ 500 A 6 pack of juice boxes costs $3.99, A 24 pack costs 9.99, A 12 pack costs $5.99. What is the least expensive way to do this? What do 158 juice boxes cost?

    asked by H-E-B on November 13, 2006
  6. English

    Just checking some of my answers, read the story like a million times and still felt a little unsure about these lol. 6. In the Call of the Wild, Mercedes wanted to pack the amenities of a Pullman. What does this mean? A. She

    asked by Jordan on October 17, 2018
  7. managerial economics

    Suppose a manufacturer estimates its marginal cost at $1.00 per pack, it's own price elasticity at -2, and sets its price at $2.The company's settlement obligations are expected to raise its average total cost per pack by pack by

    asked by Marie on December 21, 2009
  8. Chemistry

    When a chemical cold pack is activated, a chemical reaction occurs that causes the pack to feel cold. - Describe the transfer of energy betwen a cold pack and the air around it.

    asked by Anonymous on September 18, 2010
  9. 6th grade math

    Can you check please: 1. Joe has used 75 sheets of a pack of notebook paper, which is 5/8 of the entire pack. The equation 5/8 s = 75 can be used to find the number of sheets "s" in a full pack. Determine the solution of the

    asked by Alex on November 21, 2013
  10. Math

    Stephanie got a travel pack of 4 aspirin, each 500 milligrams. How many total grams are in the pack its not 0.5?

    asked by Jerald on November 6, 2012

More Similar Questions