maths

Ravi bought x toys for 27$ and 3 mechanical pencils for x$.Given that the total cost of a toy and a mechanical pencil is 6$,write a quadratic equation in terms of x.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 95
asked by mandy

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math plz plz plz plz help plz .....thank you

    mark bought a notebook for $1.45 and some pencils that cost $0.42 each if the total cost was 6.91,how many pencils did he buy A.12 B.13 C.14 D.15 is 14 the answer plz help thank you

    asked by random rainbow on November 23, 2015
  2. word problem(algebra)

    at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!

    asked by kimi on September 24, 2011
  3. business calculus

    the total cost of producing x units of toys is C(x)=110-4x+〖.02x〗^2. a.find the marginal cost b. if 50 toys are manufactured, what is the rate of change of the total cost? c.what is the amount in peso of the actual cost of

    asked by ma.gelifer on April 9, 2013
  4. math

    Joe went school supply shopping. He spent $22.50 on notebooks and pencils. Notebooks cost $2.00 and pencils cost $0.50. He brought a total of notebooks and pencils. How many pencils did he buy? What i did n+p=15 0.50n+2.00p=22.50

    asked by Garhl on May 7, 2017
  5. Math

    The art teacher bought some boxes of colored pencils with 7 pencils in each box. She bought a total of 28 pencils. Write an equation that you could use to find how many boxes the art teacher bought.

    asked by Noah on September 5, 2018
  6. math

    A girl bought some pencils, erasers, and paper clips at the stationery store. The pencils cost IDR. 1000 each, the erasers cost IDR. 500 each and the paper clips cost 2 for IDR. 100. If she bought total cost IDR. 10000, how many

    asked by Iman on April 4, 2015
  7. algebra

    Rachael bought 12 pencils and 7 markers for $5.36, and later bought 8 pencils and 5 markers for $3.68. Find the cost of each pencil and marker.

    asked by cody on March 16, 2011
  8. math

    Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils?

    asked by Zachary Pratt on October 22, 2013
  9. math

    If p pencils cost d dollars, how many pencils can be bought for c cents?

    asked by Irene Wu on January 24, 2015
  10. math

    Nathan sells pencils in boxes of 10 and 12. Roy bought x boxes of 12 pencils. (a) Write down an expression, in terms of x, for the number of pencils Roy bought

    asked by Emily on November 5, 2012

More Similar Questions