college finite math

A product may be made using Machine I or Machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using Machine I are $17,000, whereas the monthly fixed costs of using Machine II are $14,000. The variable costs of manufacturing 1 unit of the product using Machine I and Machine II are $13 and $19, respectively. The product sells for $60 each.
(a) Find the cost functions C(x) associated with using each machine, where x is the number of units produced using that machine.

Machine I C1(x) = 17000 + 13x

Machine II C2(x) = 14000 + 19x

Graph the following equations,

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 726
asked by Dee

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math Question

    A product may be made using machine I or machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using machine I are $18,000, whereas the monthly fixed costs of using machine II are $15,000. The variable costs of

    asked by Kal Jay on October 17, 2016
  2. Linear Programming

    We produce two products: product 1 and product 2 on two machines (machine 1 and machine 2). The number of hours of machine time and labor depends on the machine and the product as shown in Table 64. The cost of producing a unit of

    asked by AB on September 12, 2014
  3. MATH- please help!

    A company makes three products X, Y and Z. Each product requires processing by three machines A, B and C. The time required to produce one unit of each product is shown below. Product X:- Machine A: 1 Machine B: 2 Machine C: 2

    asked by kIM on July 11, 2011
  4. MATH

    A company makes three products X, Y and Z. Each product requires processing by three machines A, B and C. The time required to produce one unit of each product is shown below. Product X:- Machine A: 1 Machine B: 2 Machine C: 2

    asked by Anonymous on July 10, 2011
  5. math- im really confused! please help!!

    A company makes three products X, Y and Z. Each product requires processing by three machines A, B and C. The time required to produce one unit of each product is shown below. Product X:- Machine A: 1 Machine B: 2 Machine C: 2

    asked by kim on July 11, 2011
  6. MATH-PLEASE HELPPP!!!!

    A company makes three products X, Y and Z. Each product requires processing by three machines A, B and C. The time required to produce one unit of each product is shown below. Product X:- Machine A: 1 Machine B: 2 Machine C: 2

    asked by kIM on July 11, 2011
  7. Math

    2. A factory manufactures two products each requiring the use of three machines. The machine A can be used at most 70 hours; the machine B at most 50 hours; and the machine C at most 90 hours. The first product requires 2 hours on

    asked by Reynaldo Mayo on September 15, 2019
  8. MATH

    1. A factory manufactures two products, each requiring the use of three machines. The first machine can be used at most 60 hours; the second machine at most 30 hours; and the third machine at most 80 hours. The first product

    asked by ANGELLA on May 12, 2014
  9. finite

    0/20 points | Previous Answers TanFin11 4.1.034. Ask Your Teacher My Notes Question Part Points Submissions Used A company manufactures two products, A and B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will

    asked by Anonymous on March 6, 2015
  10. simplex Method

    A company manufactures two products, A and B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $3/unit of product A and a profit of $4/unit of product B. To manufacture 1 unit of product

    asked by Leah on April 24, 2011

More Similar Questions