Math

A photographer sells two photo packages as shown.
Package 1 ---- cost is 81
6 1x1 ID photos
3 wallet size photos
Package 2 ---- cost is120
10 1x1 ID photos
4 wallet size photos
How much does a 1x1 ID photo cost? A wallet size photo?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 127
  1. Given x 1x1 and y wallets,

    6x+3y = 81
    10x+4y = 120

    1x1 costs 6
    wallet costs 15

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve
  2. Yes! I got the same answer. Thanks.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar? 2)Which package has the better

    asked by kimie on October 6, 2015
  2. PRECALC HELPPP please

    A local photo gallery sells 3 different types of picture packages: economic, standard and luxury. The table below shows the number of pictures and packages given in each of the 3 packages; Package: Wallet: 4x6: 8x10: Economic 10 4

    asked by Aly on May 24, 2014
  3. Math Help

    The following table shows the price charged by a local courier company to collect and deliver packages. # of packages Cost ($) 1 15 2 17 3 19 What is the cost to have b packages collected and delivered? Extend the pattern to find

    asked by Veii on December 15, 2017
  4. Word Problem

    A UPS employee, Davis, packs and labels three types of packages: basic packages, business packages, and oversized packages. Business packages take a priority over basic packages, and oversized packages because those customers paid

    asked by Julie on September 12, 2011
  5. math

    can someone write out the equations so i can solve this please. Midtown delivery service delievers packages which cost $ 2.10 per package to deliver. The fixed cost to run the delivery truck is $ 78 per day. If the company charges

    asked by jas on June 3, 2007
  6. Math

    A parcel delivery service charges $2.50 to deliver packages that weight 2 lb. The delivery packages weighing over 2 lb, but less than 3 1/2 lb, is $2.95. For packages weighing over 3 1/2 lb, but less than 5 lb, the fee is $3.40,

    asked by Wiill on August 15, 2017
  7. Algebra 2

    A store sells pens and note pads in packages. The price of a package of 8 pens and 3 notepads is 4.25. The price of a package of 15 pens and 10 notepads is 11.25. The store is running a sale on a package of 1 pen and 1 notepad for

    asked by JOY on October 23, 2011
  8. math

    A company paid $48 for 2 cases of printer paper. Each case contained 12 packages of paper. Next month the company’s office manager needs to order 180 packages of the same paper. If the price per package does not change, what

    asked by may on May 3, 2016
  9. Algebra

    A confectioner sells two types of nut mixtures. The standard-mixture package contains 100 g of cashews and 200 g of peanuts and sells for $1.85. The deluxe-mixture package contains 150 g of cashews and 50 g of peanuts and sells

    asked by Jessica on November 30, 2014
  10. math

    Are my answers right please? 1. Hot dogs come 10 to a package, and hot dog buns come 8 to a package. What is the smallest number of packages of each that Ms. Evans could buy so that there are no leftover hot dogs or buns? Hot dogs

    asked by Jimmy on February 10, 2010

More Similar Questions