Math

Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate.

Carla's family drove 420 miles in 8 hours. Write their average speed as a unit rate.

Please help me!

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 125
  1. 7.47 / 3 = $_______ per pound

    420 / 8 = $________ per hour

  2. .4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. What is four eights of six ninths and one half

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Mr.angulo buys 5/8 pounds of red grapes and 3/8 pounds of green grapes how many pounds of grapes did Mr. Angelo buy in all

    asked by Kie'Myrah on December 7, 2016
  2. Math

    10.Mr.Cartwright bought 2 7/8 pounds of grapes for his lunches. If he paid $1.79 for each pound about how much did he pay for the grapes? A.6 B.3 C.7 D.4 I have to round the answer to something but how'd you get 2.875 Ms.Sue? What

    asked by Jerald on April 13, 2013
  3. math

    rebecca bought 1 1/2 pounds of grapes, they cost her $3.72 per pound. What was the total cost of her grapes?

    asked by marie on November 2, 2015
  4. algebra (word problem)

    you are in charge of bringing snacks to a picnic. you decide to buy grapes and pretzels. the grapes are $2.39 per pound and the pretzels cost $1.89 a bag. you have $11 to spend. write an equation that models to different amounts

    asked by catalyst on October 26, 2009
  5. Math

    9.The formula F=9/5 C+32 can be used to convert a temperature from degrees Celsius to degree Fahrenheit. Which of the following best represents 9/5? A.9.5 B.1.8 C.1 4/9 D.9 4/5 B 10.Mr.Cartwright bought 2 7/8 pounds of grapes for

    asked by Jerald on April 13, 2013
  6. math

    Which describes the steps that can be used to solve this problem? Aurora brought 2 bags of oranges and 4 pounds of grapes to the potluck. Each bag of oranges weighed 6 pounds. What was the weight of the fruit that Aurora brought

    asked by isaiah on March 10, 2019
  7. math

    Mr. Angulo buys 5/8 pound of red grapes and 3/8 pound of green grapes. How many pounds of grapes did mr.angulo buy in all?

    asked by johnny on February 10, 2016
  8. Physics

    A bunch of grapes is placed in a spring scale at a supermarket. The grapes oscillate up and down with a period of 0.41 s, and the spring in the scale has a force constant of 640 N/m. What is the mass of the grapes? What is the

    asked by Cooper on November 17, 2011
  9. Math

    A grocery store sells 3 pounds of grapes for $3.45 another grocery store sells 5 pounds of grapes for $5.75 which equation represents the price of grapes

    asked by Natasha on September 19, 2016
  10. math

    Which answer describes the calculations that could be used to solve this problem? Bonita brought 3 bags of apples and 2 pounds of grapes to the picnic. Each bag of apples weighed 4 pounds. How many pounds of apples and grapes did

    asked by abdulhameed on March 4, 2016

More Similar Questions