# Posts by steve

Total # Posts: 54,348

**Maths**

(m-5) = 3(b-5) (m+10) = 6+2(b+10) Now just solve for their ages.

**math**

you can just divide each term of the numerator by the monomial.

**Math!**

(x,y) -> (x,-y) -> (-x,-y) vs (x,y) -> (-x,y) -> (-x,-y)

**Math (Connexus 6th)Unit 6**

9+x = 12 x = 12-9 same thing, different numbers.

**Math (Connexus 6th)Unit 6**

what is the increase going from 9 to 12? use the same logic here.

**Math(Connexus 6th)Unit 6**

right on

**Math(Connexus 6th)Unit 6**

what does "times" mean? Multiply, right?

**Math(Connexus 6th)Unit 6**

All I did was show you how to take a breath and look at what they are really asking. You know it will be something that you know how to do, so the trick is to make the problem something that's familiar, by cutting through the noise to the real issue.

**Math(Connexus 6th)Unit 6**

correct

**Math(Connexus 6th)Unit 6**

read it as 10 times (the product of g and h) I assume you know what "product" means ...

**Math**

12 = 6*2 so, he will need to spend 6*20

**Math**

Looking at the diagram, and reviewing the basic trig functions, you can see that if the height is h, h cot12°20' - h cot22°14' = 125 now just solve for h.

**math**

y(x) = a + b/x a + b/40 = 30 40a+b = 1200 You need another equation to pin down a and b. For example, you might have a=20 and b=400 In that case, y(x) = 20 + 400/x y(50) = 20+400/50 = 28 Or, you might have a=10 and b=800 Then y(x) = 10 + 800/x y(50) = 10+800/50 = 26

**Math**

24 1/10 - 5 9/11 23 11/10 - 5 9/11 (23-5)+(11/10-9/11) 18+(121/110 - 90/110) 18 31/110

**Math**

correct

**Geometry**

Since 16 feet of fencing is not used, it is the same as if a complete rectangle of perimeter 296 were being built. The maximum area will be for a square of side 296/4 = 74 feet. To work it out, let x be the side with the barn in it. Then we have 2x-16+2y=280 x+y=148 the area ...

**Math**

C=180-120=60 so, since B=A, A+A=60 = 180 ...

**Math**

short = 5/9 * long so, long/short = 9/5 9/5 short = short + 148.6 4/5 short = 148.6 find short, and then total = short + 9/5 short

**Algebra 1**

#1 doubles each time #2 subtracts 5 each time see what you can do with that

**Maths**

The altitude of an equilateral triangle is also a median. The medians intersect 2/3 of the way from the vertex to the opposite side. So, BO=4, and BD=6 BE is the diameter of the circle, so BE=8 so, what do you think?

**Algebra**

how about you provide some thoughts on these? This one is especially easy -- just plug in the values of n, from 1 to 5.

**Math**

5 added to the difference between 17 and 8.

**Calculus**

You have two points on the graph: (10,49) and (8,51) price went down 2 attendance went up 2 So, the slope is -1, making the demand function p-49 = -1(x-10) or p(x) = 59-x where x is measured in thousands

**math**

pretty poor participation, eh?

**Economics**

To what category do a person's earnings, the dollar value of a good or service, the value of a property and the value of a company's profits belong too? My answer is tax base

**Economics**

You are absolutely correct -- thank you

**Economics**

How can competition in a scarce labor market affect wages? Wages will go down because productivity is lower. Wages will remain level because firms want to keep existing workers. Wages will go up to attract workers to a firm and to keep existing workers. Wages will go down to ...

**Physics**

so, show us your numbers, and maybe we can tell what went wrong.

**math**

10-2[10-3(2+1)] = 10-2[10-3(3)] = 10-2[10-9] = 10-2[1] = 10-2 = 8 For the denominator, I'm not sure what you mean (12/3)(2) = 4*2 = 8 12/(3*2) = 12/6 = 2 In any case, just divide the top by the bottom.

**math HELP PLEASE**

a: add 2 b: add 3 c: nth term is n^2

**Algebra HW HELP PLZ**

the slopes are different, so the lines are not parallel. Their product is -1, so the lines are perpendicular.

**algebra 1**

... y-6 = -12x - 48 y = -12x -48+6 y = -12x - 42

**maths**

1 liter of punch is 1/5 juice, 4/5 lemonade so, the cost is 1/5 * 6.00 + 4/5 * 0.50 = 1.20+0.40 = 1.60 the profit per liter is 2.00-1.60 = 0.40 0.40/1.60 = 0.25 = 25% profit (based on cost)

**Algebra**

I see no variables. 16 1/4 is about as simple as it gets, unless you just want a fraction or decimal: 65/4 or 16.25 I suspect you left something out...

**maths**

as always, remember that multiplication adds exponents division subtracts exponents 6¹? ÷ 6² = 6¹ ÷ 6² = 6^(1-2) = 6^(-1) But you might have meant 6^10 ÷ 6^2 = 6^(10-2) = 6^8 similarly, 5x³y² * 3x?y³ = (5*3) x^(3+4) y^(2+...

**Pre-cal**

You made a typo. Assuming that gravity pulls downward, it should be s(t)= -1/2 gt^2 + vt + h (d) is poorly worded. The equation relates the motion to acceleration by gravity. It combines the initial conditions (v and h) with the influence of gravity.

**math HELP PLEASE**

No, produce 5 terms for each sequence. You have only produced the 2nd term of each sequence. For (a) you should have T1 = 0 T2 = 0+5 = 5 T3 = 5+5 = 10 T4 = 10+5 = 15 T5 = 15+5 = 20 Now treat (b) and (c) similarly, using their own rules.

**math HELP PLEASE**

surely you can follow instructions. For example, on (d) start with 1 now for each term, do what it says T1 = 1 T2 = 3*1-1 = 2 T3 = 3*2-1 = 5 T4 = 3*5-1 = 14 T5 = 3*14-1 = 41 Now try the others, and if you get stuck, show where the trouble is.

**math**

You'll get a better solution if you start off with the right algebra. You should have 6/R1 + 6/(7000-R1) = .0042 6(7000-R1)+6R1 = .0042*R1(7000-R1) 42000 - 6R1 + 6R1 = 0.0042*7000*R1 - 0.0042*R1^2 .0042 R1^2 - 29.4 R1 + 42000 = 0 R1^2 - 7000 R1 + 10,000,000 That should ...

**math**

If the last step was a-b+c = 2c then the next step is (a+b)-a+b = 2b

**math**

which net?

**Algerbra**

correct although the way you wrote it could easily be seen as 1/2 + 5/(2i), especially since that is the way you meant it in your original expression. Since you know what you meant, and you're probably submitting it in writing, it will probably come out ok, but online you ...

**Algebra**

Just multiply top and bottom by i. What do you get, since i^2 = -1 ?

**physics**

we know that 6/R2 = .002, so R2 = 3K? R1+R2+R3 = 6/.0006 = 10K? So, now we have R1+R3 = 10K-3K = 7K? 6/R1 + 6/R3 = .0062-.002 = .0042 Now just solve for R1 and R3, remembering that R1 < R3

**math**

cost: 5*12*10.50 = 630.00 profit: 850.50-630.00 = 220.50 %profit = 220.50/630.00 = 0.35 or 35%

**Math**

depends on which size turkey she gets, no? Probably she wants to minimize the cost, so she ought to use as many large turkeys as possible, without buying a whole extra large turkey unnecessarily. So, how many servings can she get from the largest of each size turkey? each lb ...

**Algebra**

so, solve 25-4.9t^2 = 0

**Math**

they add to 180, so x + 3x = 180 ...

**math**

(30+40)(70) = 4900 as all three numbers were rounded up ,it will be a bit high.

**math/science**

That's 60 km/hr^2

**math**

well 20 ft = 240 in so, that would be 52/240 now just express that as a percent

**math**

75 mi/hr * 5280ft/mi * 1hr/3600s = 110 ft/s

**math ( help)**

it's just a scaled-up 3-4-5 right triangle. You can check to see whether 45^2 + 60^2 = 75^2 it does

**Algebra**

after t hours, you have gone 160t miles and you have burned 3t gallons of fuel So, you are burning fuel at the rate of 160/3 miles/gal You have 45 gallons of fuel, but you wast 3 gals flying about, so you have a range of 160/3 * 42 = 2240 miles Thus, you can't go more than...

**Algebra**

each day you make 12 miles After 6 days you have gone 72 miles on the 7th day you'd make it to mile 87, so you're done. so, what day is that?

**Alg 1**

huh? Just plug in your numbers: m?n = (m2-n) ÷ n so 6?3 = (6^2-3)/3 = 11

**Math**

-1lb/6wk = -1/6 lb/wk that is the slope y = 148 - x/6

**Math grade 12**

1400(1+.072/12)^22 = 1596.92 P(1+.031/12)^(12*2) = 4700 P = 4417.80

**Math**

-q/7 >= -1 -q >= -7 q <= 7 remember to change direction when multiplying/dividing by negative values. It's just a shortcut for the required addition and subtraction: -q >= -7 add q: 0 >= -q+q add 7: 7 >= q The result is the same.

**Geometry**

the scale factor is just the factor used to multiply the coordinates. -2/-6 = 1/3 I think B has a typo. Its ratio is 1/5 instead of 1/3

**Math**

google is your friend. Ask your question there and you will find many examples.

**Math please help**

just multiply 5 * 5/2 = 25/2

**math**

Looks good, but: why do you think GH=MN? and are not these also line segments, as in the previous question?

**MATH**

correct

**physics**

average speed is total distance/total time = (150+150)/2 = 150 m/min average velocity is zero, since the final location is the same as the starting location.

**Maths**

G is 32 = 8*4, so F is 9*4 = 36

**Math help please!**

change: 44-40 = +4 % change: 4/40 = 1/10 = +10% % change is figured by dividing the change amount by the starting value.

**Math**

rotation

**Algebra 2**

a little synthetic division yields (x+4)(x^2-6x+34) ... well, what are the factors of 4?

**Geometry Math**

you have the right idea. but you need to change feet to inches, so the units match: 13?*12/7 = 70.01 So, there will be 70 spaces between flowers. Since they are in a circle, there will be 70 flowers. Had they been in a line, there would have been 71, since the ends would each ...

**Math Help Please!!!**

Nope - it's A Note the minus signs in the point.

**Economics**

Thank you

**Economics**

which of the following changes in trade would produce the greatest increase in gdp? increase exportsm& increase imports increase exports & decrease imports decrease exports & increase imports decrease exports & decrease imports my answer is the 2nd one

**Calculus**

Remember that the area is the sum of little rectangles, with width 1 and height f(x) at the endpoints. There are lots of good online Riemann sum calculators, such as this one: http://www.emathhelp.net/calculators/calculus-2/riemann-sum-calculator/ Just plug in your data and ...

**9th grade algebra**

If you start with a value of "a" then y(n) = a*3^(n-1)

**Math**

1/3 + 1/4 + 1/5 + 1/10 = 53/60 So, you have 7/60 of the total left over.

**Maths**

lots of ways, but try this 752 + 2525 = 3277

**Geometry: Right Triangles**

pick any side as the base. The height is the distance from the opposite vertex to the base. In the case of a right triangle, since the legs are perpendicular, either leg could serve as the height.

**math**

it goes through the sequence of chimes from 1-12 twice during the day. The sum of all the numbers from 1 to n is n(n+1)/2 So, the clock chimes 2 * (12*13)/2 = 156 times

**Math**

If the digits are xyz, then we are told x+y+z = 20 y = (x+z)/4 100z+10y+x = 198 + 100x+10y+z Now just solve for x,y,z

**Geometry**

you already said that "m angle pqr =80" as for pxr, I have no idea, since you have said nothing about x. fix your typos and fill in the missing info if you want any useful help...

**math**

No idea. How tall is the tank? Then you will have 2/3 * pi r^2 * h ft^3

**math**

just add or subtract, using the function definitions given. I'll do (f?g)(–2) = f(g(-2)) = f(-8) = 72 Now you try the others...

**geometry**

from what you know about 30-60-90 right triangles, if we let x = RQ then MR = x?3 Now, we have (18+x?3)/x = tan 75° So solve for x, which is RQ. It might help if you recall that tan75° = 2+?3

**math**

the same way you did it, but using the right value of 13,000,000 instead of 13.

**math**

except you want 2.9046(1.9798)^x = 13000000 x = 22.42

**Math**

It is discontinuous where the denominator is zero, because division by zero is undefined. so, where is 7u+7?-u^2-u? = 7(u+?)-u(u+?) = (7-u)(u+?) zero? So the domain is all reals except those values.

**PreCalc**

yeah, that happens some here.

**PreCalc**

impatient much? We don't all just sit by our computers all day waiting for postings. We also have lives. we are given p(2) = 3 p(-1) = 9 so, using those values (and recognizing that the (x–2)(x+1)q(x) part is zero), 2A+B = 3 -A+B = 9 solve for A and B, and Ax+B is the...

**Math**

Note that if F'(x) = f(x) and G(x) = ?[u(x),v(x)] f(t) dt = F(v)-F(u) so G'(x) = f(v)*v' - f(u)*u' If, as in your problem, the lower limit is a constant a, then F(a) is a constant, so F'(a) = 0 (that means that u is a constant, so u'=0 in the more ...

**Math**

using the 2nd FTC, g'(x) = 9?x cos(x^5) * 1/(2?x) If G(x) = ?[a,u(x)] f(t) dt G'(x) = f(u(x)) * u'(x) This is just the chain rule, seen from the other side.

**Calculus**

let u = 5x^2-1 du = 10x dx so, what you have is 2u^3 du y(x) = u^4/2 = 1/2 (5x^2-1)^4 + C y(1) = 3, so 1/2 (5-1)^4+C = 3 2C = 6-256 = -250 y(x) = 1/2 (5x^2-1)^4 - 125 Had you checked your function, you would have seen that its derivative was not the original dy/dx.

**Geometry**

#1 correct But the wording makes ambiguous whether M is the midpoint of JK or XY. #2 correct

**math**

The wording makes no sense to me.

**math**

1/3 * .88 + 2/3 * r = 1.18 r = 1.33 you are correct

**Algebra**

you have semi-axes of 2 and 7/2, with the longer axis vertical. So, x^2/2^2 + y^2/(7/2)^2 = 1 or x^2/4 + 4y^2/49 = 1

**Calculus**

population changes at a rate proportional to the current population: dp/dt = kp dp/p = k dt ln p = kt+c p = c*e^(kt) Let p be measured in units of millions. Then we have p(0) = 600 p(300) = 2800 so, p(t) = 600e^(kt) 600e^(300k) = 2800 e^(300k) = 14/3 300k = ln(14/3) k = ln(14/...

**Math**

k = 1/24100, so you want e^(t/24100) = 0.70 you should expect something around 1/3 of a half-life, since only 30% of the material has decayed...

**Math Help!!**

-49y=x has slope -1/49 so, you want lines with slope 49 since y' = 7(2x+1), that means x=3. y(3) = 84 so, the line is y-84 = 49(x-3) See http://www.wolframalpha.com/input/?i=plot+y%3D7x%5E2%2B7x,+y%3D49(x-3)%2B84+for+x%3D0..5

**linear algebra**

This should get you started. www.math.jhu.edu/~js/Math202/example1.pdf