Posts by please help...THANK YOU

Total # Posts: 3

Algebra
Can you please help? At a store, you can buy three packs of heavy duty batteries and six boxes of cereal for $48.00. You can also buy two packs of heavy-duty batteries and eight boxes of cereal for $46.00. What is the cost of one pack of heavy duty batteries at this store. 3x...

math
Ben rolls a standard number cube (sides labeled with numbers 1 through 6). Find the probability that Ben rolls a number greater than 2 or an even number.

MATH
ADAM TRIED TO COMPUTE THE AVERAGE OF HIS 7 TEST SCORES. HE MISTAKENLY DIVIDED THE CORRECT SUM OF ALL HIS TEST SCORES BY 6,WHICH YIELDED 84. WHAT IS ADAMS CORRECT AVERAGE TEST SCORE?