Posts by lion

Total # Posts: 6

Math
6 notebooks cost the same amount as 8 pens. each notebook costs 3.50 mote than each pen. How much does each pen cost?

math
Lindsey ha saved $12 tot go to the movies.This is $3 more than the twice the cost of a movie.What is the cost of a movie?

ms. sue plz
Im stuck on this one

physics
11. You did 150. J of work lifting a 120.-N backpack. a. How high did you lift the backpack? b. How much did the backpack weigh in pounds? (Hint: There are 4.448 N in one pound.)

physics
If You did 150 joules of work lifting a 120 newton backpack.A) How high did you lift the backpack?B)how muck did the backpack weigh in pounds?

al gebr word problem MATH
the answer is going to be 3.5 hours because if u do the problem on paper carefully u will understand it just like i did