# Posts by henry

Total # Posts: 13,571

**5th grade math equation**

3 + 6*(5+4/2)-7 = 38.

**physics**

V^2 = Vo^2 + 2g*h. V = 0, Vo = 10 m/s, g = -9.8 m/s^2, h = ?.

**Physics**

M*g = 85*9.8 = 833 N. = Force of load. Effort = 833/0.85 =

**eec115 electrical and electronic engineering science**

C1 = 10uF, C2 = 5uF. C = C1*C2/(C1+C2) = (10*5)/(10+5) = 3.33 uF. a. Q1 = Q2 = C*V = 3.33 * 20 = 66.6 Micro Coulombs. b. V1 + V2 = 20 V2 = 10uF/5uF * V1 = 2V1, V1 + 2V1 = 20, V1 = 6.66 Volts.

**Pre-calculus**

Disp. = 4km[30o] + 10km[160o]. X = 4*Cos30 + 10*Cos160 = -5.93km. Y = 4*sin30 + 10*sin160 = 5.42km. Tan A = Y/X = 5.42/(-5.93) = -0.91403, A = -42.43o N. of W.137.6o CCW from + x-axis. Disp. = X/Cos A = (-5.93)/Cos137.6 = 8.03 km[137.6]

**Physics - Voltage across a wire of unknown length**

p = 1.68*10^-8 Ohm m = 1.68*10^-6 Ohm cm. R1 = pL/A = (1.68*10^-6)L/1cm^2 = (1.68*10^-6)L Ohm. R2 = (1.68*10^-6)L/2cm^2 = (0.84*10^-6)L Ohm. R3 = (0.56*10^-6)L Ohm. R4 = (0.42*10^-6)L Ohms. R = R1 + R2 + R3 + R4. R = (1.68L+0.84L+0.56L+0.42L)10^-6 = (3.5*10^-6)L Ohms. I = E/R...

**Algebra**

P = Po*e^(r*t). r*t = 0.05*6 = 0.3. P = 1200 * e^0.3 = $1619.83.

**Business Math**

P = (Po*r*t)/(1-(1+r)^-t). Po = 0.7*200,000 = 140,000. r = 0.115/12 = 0.009583/mo. = Monthly % rate. t = 30yrs. * 12mo./yr. = 360 mo. P = (140,000*0.009583*360)/(1-(1.009583)^-360) = 499,091.50. M.P. = P/360.

**physics**

Circumference = pi*D = 3.14 * 150 = 471.2 m. V = 471.2m/30min * 1min/60s = m/s.

**Maths**

P = Po + Po*r*t. P = $24,200, r = 0.07, t = 3 yrs. Po = ?.

**Physics 2**

T1 = 20oC. T2 = 140oC. D = Do + Do*a*(T2-T1) Density = 19.3 + 19.3*14.3*10^-6/oC*(140-20)oC = 19.333 g/cm^3.

**Physics**

M*g = 10 * 9.8 = 98 N. = Wt. of mass. The system is in equilibrium: T1*Cos60 = -T2. T1 = -T2/Cos60 = -2T2. T1*sin60 = 98 N. T1 = 98/sin60 = 113.2 N. -2T2 = T1 = 113.2, T2 = -56.6 N. = Tension in horizontal string.

**Math**

State A: 23rep./13.5mil. = 1.70 reps/mil. State B: 16reps/12.4mil = 1.29 reps/mil. State B has the least number of reps per mil; therefore, the last rep should be assigned to state B.

**Geometry**

The diagonals bisect each other. Therefore, DO = 0C = 20/2 = 10 in. CD = AB = 13 in. P = DO + OC + CD = 10 + 10 + 13 = 33 in.

**math-consumer arithmentic**

APR = (1567/37,536)*100 = 4.17%.

**math-consumer arithmentic**

Po = $25,000. t = 8yrs. * 12mo./yr. = 96 mo. P = 391/mo. * 96mo. = $37,536. Int./yr. = (P-Po)/t = (37,536-25,000)/8yrs. = $1567. APR

**Math**

a. D.P. = 0.05 * 20,800 = $1,040. b. Po = 20,800 - 1040 = $19,760 = Amt. borrowed. c. P = Po*r*t/(1-(1+r)^-t). r = 0.0325/12 = 0.0027/mo. t = 4yrs. * 12mo./yr. = 48 mo. P = (19,760*0.0027*48)/(1-1.0027^-48) = $21,034.03. 21,034.03/48mo. = $438.21/mo. d. $21,034.03 + 1040 = $...

**Math**

a. 0.05 * 17,900 = Down payment(D.P.). b. Amt. = 17,900 - D.P. =

**math**

L = 15 * 5cm =75 cm. Breath = 15 * 3cm = 45 cm.

**Trig**

AB = sqrt((2-0)^2+(7-2)^2 = 5.39. BC = sqrt((0-2)^2+(10-7)^2 = 3.61. AC = sqrt(10-2)^2 = 8. P = 5.39 + 3.61 + 8 = 17. A^2 = (P*AB*BC*AC)/16. a^2 = (17*5.39*3.61*8)/16 = 165.4. A = sqrt(165.4) = 12.86.

**Trig**

(AB)^2 = (2-0)^2 + (7-2)^2 = 29, AB = 5.39. (BC)^2 = (6-2)^2 + (10-7)^2 = 25, BC = 5. (CD)^2 = (9-6)^2 + -2-6)^2 = 73, CD = 8.54. (AD)^2 = ((9-0)^2 + (-2-2)^2 = AD = P = AB + BC + CD + AD = A^2 = (P*AB*BC*CD*AD)/16 = A =

**Maths**

100-23-9-20 = 48% That voted for A and B in ratio of 1:2. A/B = 1/2. B = 2A. A + B = 48%. A + 2A = 48, A = 16%, B = 2A = 32%. A = 23 + 16 = 39% Total. B = 9 + 32 = 41% Total.

**angular accleration**

t = 50rev. * 1s/10rev = 5 s. acc. = (V2-V1)/t = (10-0)/5 = 2 rev/s^2. 2rev/s^2 * 6.28rad/rev = 12.56 rad/s^2.

**Physics**

a. a = 0. b. Fp-Fk = M*a. a = (Fp-Fk)/M =

**Physics**

M*g = 2.5 * 9.8 = 24.5 N. = Wt. of block. Fp = 24.5*sin53 = 19.6 N. = Force parallel to the incline. Fn = 24.5*Cos53 = 14.7 N. = Normal force. Fs = us*Fn = 0.5 * 14.7 = 7.37 N. Fk = uk*Fn = 0.25 * 14.7 = 3.69 N.

**Math1**

S = 285 + 285*0.75(1994-1985). S= 285 + 1924 = 2209 Subscribers.

**Math**

t = 9:00 - 6:50 = 2 h, and 10 min. = 2 1/6 h. = 13/6 h. t1 + t2 = 13/6. 3t1 + 30t2 = 20. Multiply Eq1 by -30 and add: -30t1 - 30t2 = -65. +3t1 + 30t2 = 20, Sum: -27t1 = -45, t1 = -45/-27 = 5/3 h = The girl's walking time. d = r*t = 3 * 5/3 = 5 Miles.

**Physics**

b. V^2 = Vo^2 + 2g*h. V^2 - 0 + 19.6*19.5 = 382.2, V = 19.5 m/s.

**Physics**

h = 0.5g*Tf^2 = 21.3-1.8 = 19.5 m 4.9*Tf^2 = 19.5, Tf^2 = 3.98, Tf = 1.99 s. = Fall time. a. d = Xo * Tf = Xo * 1.99 = 61, Xo = 30.6 m/s = Hor. velocity at time it leaves the road.

**physics**

Vf = If*Rg = 10*10^-3 * 25 = 0.25 Volts. Rs = (10-Vf)/If.

**Math**

P = Po(1+r)^n. r = 0.03/365 = 8.22*10^-5/day = Daily % rate. n = 365 Compounding/yr. Let Po = $1.00 for this calculation. P = 1(1.00008.22)^365 = 1.03045. APY = 1.03045 - 1 = 0.03045 = 3.05%.

**Science**

Vw = 500g * 1cm^3/g = 500 cm^3. = 500 mL. We have 500 cm^3 of water which = 500 mL.

**Business maths**

V = Vo + Vo*r*t. V = 30,000 + 30,000*(0.05/12)*4.

**Physics**

V = Vi + a*t = 20 + 2*7 = 34 m/s.

**Algebra**

2. Iguana food: V = pi*r^2*h = 3.14 * 3^2 * 8 = 226.1 in^3. Hamster food: V = 3.14 * 2.5^2 * 10 = 196.3 in^3.

**Algebra**

1. Vt = 187*89*77 = 1,281,511 in^3 per truck. Vb = 24*14*27 = 9,072 in^3 per box. 9,072in^3/box * 200boxes = 1,814,400 in^3 of space needed. 1,281.511*N = 1,814,400. N = 1,814,400/1,281,511 = 1.4 or 2 trucks.

**math**

As = 2(W*h) + 2(L*h) + 2(L*W). As = 2(6*3) + 2(11*3) + 2(11*6) = 234 m^2. Does W = 6mm or 6 m ?.

**physics**

Connect a resistor in series with lamp.

**Physics/Mechanics**

M1 = 150g = 0.150 kg. M2 = 100g = 0.10kg. M1*V1 + M2*u = M1*4 + M2*4. 0.150*0 + 0.10*u = 0.15*4 + 0.10*4. 0.1u = 1.0, u = 10 m/s. KE1 = 0.5M*u^2 = 0.5*0.1 * 10^2 = 5 Joules = Total kinetic energy before collision. KE2 = 0.5M1*V1^2 + 0.5*M2*V2. KE2 = 0.5*0.15*4^2 + 0.5*0.10*4^2...

**physics**

Connect a resistor in series with it.

**Algebra**

a. V^2 = Vo^2 + 2g*hc. hc = (Vf^2-Vo^2)/2g = Ht. above the cliff. b. h max = ho + (Vf^2-Vo^2)/2g h max = 58.8 + (0-49^2)/(-19.6) = 181.3 m. Above gnd. c. V = Vo + g*Tr = 0. 49 -9.8Tr = 0, Tr = 5 s. = Rise time. h max = 0.5g*Tf^2 = 181.3. 4.9Tf^2 = 181.3, Tf = 6.08 s. = Fall ...

**math**

F(x) = 7 - 2x. F(x+5) = 7-2(x+5). F(x+5) = 7 - 2x - 10, F(x+5) = -3 - 2x. After you multiply the terms inside the parenthesis by (-2), you move the parenthesis.

**Science**

V = (1.8m)^3 = 5.83 m^3. Density = 0.070kg/5.83m^3 = 0.012 kg/m^3.

**Physics**

M1*V1 + M2*V2 = -6.10*10^5i + 7.20*10^5. Tan A = Y/X = (-6.10*10^5)/7.20*10^5 = -0.84722, A = -40.3o = 40.3o S. of E. Resulting momentum = X/Cos A = 7.20^10^5/Cos(-40.3) =

**Physics**

Remember that the total momentum before the collision = The total momentum after the collision.

**Physics**

Resulting momentum: M1*V1 + M2*V2 = 4.60*10^4i + 6.25*10^4. Tan A = Y/X =4.60*10^4/6.25*10^4 = 0.736, A = 36.4o Res. Momentum = X/Cos36.4 = 6.25*10^4/Cos36.4 = 7.76*10^4 kg km/h.

**math**

P = Po(1+r)^n. Po = 25 * 12 = $300. r = 0.105/12 = 0.00875/mo. n = 1Comp/mo. * 12mo. = 12 Compounding periods. P = ?.

**physical science**

P = E*I = 12*0.25 = 3.0 Watts.

**Math**

P = Po + Po*r*t. P = 3200 + 3200*0.05*4 =

**physics**

0 = 5^2 - 2*10*h, 20h = 25, h = 1.25 m. A 2nd method: V = Vo + g*t 0 = 5 -10t, t = 0.5 s. h = Vo*t + 0.5g*t^2, h = 5*0.5 - 5*0.5^2, h = 2.5 - 1.25 = 1.25 m. A 3rd Method: KE = PE. 0.5M*Vo^2 = Mg*h 1.4*5^2 = 2.8*10*h 35 = 28h, h = 1.25 m. Based on the information given, your ...

**physics**

Vo = 5 m/s = Initial velocity. V = 0 = Final velocity = Velocity at max. ht. g = -10 m/s. V^2 = Vo^2 + 2g*h. h = ?.

**math**

P = Po + Po*r*t. r = 1.14/12 = 0.095/mo. = Monthly % rate. 12,150 = Po + Po*0.095*25, Po = ?.

**science**

The ball is considered a free fall after reaching it's max. ht.

**science**

Vo = 25 m/s. V = 35 m/s. d = 500 m. Fk = 800 N. V^2 = Vo^2 + 2a*d. 35^2 = 25^2 + 2a*500. a = ?. 35^2-25^2 = 1000a, a = 0.6 m/s^2. F-Fk = M*a. F = ?.

**Science**

Oops! Not anonymous.

**Math! Help Hurry!**

post.

**Math! Help Hurry!**

Cubes = Vp/Vc. 96 = Vp/(1/2)^3, Vp = (1/2)^3 * 96 =

**Math! Help Hurry!**

Vr = L*W*h = 8 * 4 * 2.25 = 14.22 in^3 = Vol. of rectangle. Vc = L*W*h = 0.25 * 0.25 * 0.25 = (0.25)^3 = 0.0156 in^3 Vr/Vc = 14.22in^3/0.0156in^3 = 910 Cubes.

**Business Math**

P = Po(1+r)^n = 20,000. r = 0.1/yr * 0.25yr. = 0.025 = Quarterly % rate expressed as a decimal. n = 4Comp/yr * t yrs. = 4t. 15,000(1.025)^4t = 20,000. (1.025)^4t = 20,000/15,000 = 1.333, 4t*Log1.025 = Log1.333. 4t = Log1.333/Log1.025 = 11.7, t = 2.91 Yrs.

**physical science**

PE = M*g*h =

**science**

a. An ideal jack: Work output = Work input = 2750 J. b P = Work/t = 2750J./8s.= 344 J/s = 344 Watts. c. Efficiency = Po/Pi = 344/344 = 1.0 = 100 %.

**science**

See 4:55 PM post.

**science**

M*g = 645 * 9.8 = 6321 N. = Wt. of of the mass. = Normal force, Fn. Fex = 15,000 N. Fk = u*Fn = 0.8 * 6321 = 5057 N. = Force of kinetic friction. Fex-Fk = M*a. a = ?.

**Physics**

b. I/(pi*r^2) = 1.59e2/4. r = ?.

**Physics**

Replace each parallel combination by a single equivalent resistor : R1 = 8 Ohms, R2 = 12 Ohms, R3 = 24 Ohms. 1/Req1 = 1/8 + 1/12 + 1/24. 1/Req1 = 3/24 + 2/24 + 1/24 = 6/24. Req1 = 24/6 = 4 Ohms. R4 = 10 Ohms, R5 = 10 Ohms, R6 = 20 Ohms. 1/Req2 = 1/10 + 1/10 + 1/20. 1/Req2 = 2...

**Elastic Collisions-Physics**

M1*V1 + M2*V2 = M1*V3 + M2*V4. 0.16*1.2 + 0.16*0 = 0.16*0.6 + 0.16*V4. V4 = ?.

**Math**

4^(x/4) = 1^x. 1 raised to any power = 1: 4^(x/4) = 1. 4^0 = 1, Therefore, x/4 = 0, X = 0.

**Math**

1. Or 4^x = 2. (2^2)^x = 2^1, 2x = 1, X = 0.5.

**Math**

1. 4^x = 2. Take Log of both sides: x*Log4 = Log2, X = Log2/Log4 = 0.5.

**Business math**

P = Po(1+r)^n = 4298.73. Po = $3500. n = 1comp./yr. * 3yrs = 3 Compounding periods. 3500(1*r)^3 = 4298.73, (1+r)^3 = 4298.73/3500 = 1.228, Take cube root of both sides: 1+r = 1.071, r = 0.07/yr.

**math**

L = 2/3 * 5cm =

**physics**

Change = 100km[45o] - 100km[90o]. 100*Cos45 + 100*sin45(i) - 100i = 70.7 + 70.7i - 100i = 70.7 - 29.3i = 76.5km[-22.5o] = 76.5km[22.5o] S. of E. Change = 76.5 km.

**Algebra**

d = 5.88*10^12mi/light-yr. * 320light-yrs. = 1.88*10^15 miles.

**pre calc**

Yes,thanks!

**pre calc**

(900,000 - 800,000)/2 = 50,000/yr. P = 800,000 - (50.000/yr. * 3yrs) = 800,000 - 150,000 = 650,000.

**math**

ab = 8, a^2 + b^2 = 16. (a + b)^2 = a^2 + 2ab + b^2 = (a^2 + b^2) + 2ab. 16 + 2*8 = 32.

**algebra 1**

F(x) = Y = -2x^2 + 4x + 1. a. h = Xv = -B/2A = -4/-4 = 1 = Axis of symmetry. b. k = -2*1^2 + 4*1 + 1 = 3. V(h,k) = (1,3). c. Use the given Eq(Y = -2x^2+4x+1) to calculate "Y" for each value of "X" shown below. (X,Y). (-2, (-1, (0,1). (1,3)V. (2, (3, (4, Use...

**Math,science,social,Hindi,english**

F = M*g = 50 * 9.8 = 490 N. Power = F * d/t.

**physics**

95 km/h = 95,000m/3600s = 26.4 m/s. V^2 = Vo^2 + 2a*d. V^2 = 26.4^2 - 8.4*80 = 24.96, V = 5 m/s. The car is still moving after traveling 80 m. Therefore, the car hits the deer!

**Physics**

d. 1. Increase Fap; 2. Decrease Fk.

**Physics**

b. F(net) = Fap-Fk = 3700 - 189 = 3511 N. c. F(net) = M*a. 3511 = 4700a, a = 0.747 m/s^2. d. 1.

**physics**

F = M*g = 200 * 10 = 2000 N. Work = F*d/0.8 = 2000 * 3/0.8 =

**Physics**

L = 0.375 m. p = 2.4*10^-8 Ohm m. r = 0.590/2 = 0.295 mm. = 2.95*10^-4 m. A = pi*r^2 = 3.14*(2.95*10^-4)^2 = 2.7*10^-7 m^2. R = pL/A = 2.4*10^-8*0.375/2.7*10^-7 = 0.033 Ohms. I = V/R = 1.7/0.033 = 51A.

**Math help! Hurry Please~**

1. d = 66t. 5. Y - 3x + 3. 7. (-2,-16), (-1,-6), (0,4). (1,14), (2,24).

**physics**

125g = 0.125kg, 172.5g = 0.1725 kg. a. M1*V1 + M2*V2 = M1*V3 + M2*V4. 0.125*V1 + 0.1726*0 = 0.125*0.10 - 0.1725*0.58. 0.125V1 = 0.0125 - 0.10 = -0.0875, V1 = -0.70 m/s. = 0.70 m/s To the left.

**Math**

p = 8/(8+40) = 8/48 = 1/6.

**Physics**

M*g = 0.1035 * 9.8 = 1.014 N. = Wt. of object. = Normal force(Fn). F = 86.2 N/m * 0.132m = 11.4 N. Fk = u*Fn = 0.47 * 1.014 = 0.477 N. = Force of kinetic friction. F-Fk = M*a. 11.4 - 0.477 = 0.1035a, a = ?.

**Math**

Bags s (5 3/8)/(1/4) = (43/8)/(1/4) = 43/8 * 4/1 = 172/8 = 21 4/8 = 21 1/2 Bags or 21 Full bags.

**Physics**

Work = F * d = Mg * d = 25*9.8 * 2 = 490 J. sin30 = 2/L. L = 4 m. = Length of incline. Fp = Mg*sin30 = 25*9.8*sin30 = 122.5 N. = Force in parallel with the incline. Work = Fp*L = 122.5 * 4 = 490 J.

**Physic**

M*g = 10 * 9.8 = 98 N. = Wt. of box. a. Work = F*d = 100*Cosw50 * 27 = b. Fn = 98-100*sin50 = Fk = u*Fn. Work = Fk*d = d. Work = Fn*d

**Physics**

M*g = 9.8M = Wt. of skier. Fp = 9.8M*sin30 = 4.9M. = Force parallel to the slope. Fn = 9.8M*Cos30 = 8.49M. = Normal force. Fk = u*Fn = u*8.49M Fp-Fk = M*a. 4.9M-u*8.49M = M*2, Divide both sides by M: 4.9-8.49u = 2, u = 0.342 = Coefficient of kinetic friction.

**Algebra**

50 min. = 5/6 h. t h. = time to get to work. (5/6-t) h. = time to return home. r1 * t = r2 * (5/6-t) 45 * t = 30 * (5/6-t). 45t = 25 - 30t, t = 1/3 h. 5/6-t = 5/6 - 1/3 = 5/6 - 2/6 = 3/6 = 1/2 h. d v= 45 * 1/3 = 15 mi.

**Algebra**

h = -16t^2 + 48t + 160. a. V = Vo + g*Tr. 0 = 48 - 32Tr, Tr = 1.5 s. = Rise time. b. h = -16*1.5^2 + 48*1.5 + 160 = 196 Ft. above gnd. c. h = 0.5g*Tf^2. 196 = 16Tf^2, Tf^2 = 12.25, Tf = 3.5 s. = Fall time. Tr + Tf = 1.5 + 3.5 = 5 s. = Time to hit gnd. d. h = -16*2^2 + 48*2 + ...

**electrical**

Io = 20/(5+6) = 1.82A. = Output current. Po = (1.82)^2 * 6 = 19.83 Watts. Io^2 * Rt = 19.83. (1.82)^2 * Rt = 19.83, Rt = 2.06 Ohms. 6*X/(6+X) = 2.06. 6X = 12.36 + 2.06X, 3.94X = 12.36, X = 3.14 Ohms.

**math**

Thanks, Reiny! I see my mistake now: I should have added instead of multiplying.

**math**

John is X yrs. old. Pamela is (X-8) yrs. old. 5x + 5(x-8) = 40. X = ?, (x-8) = ?. The numbers don't add-up; check your problem for typos.

**Math**

There are 52 white keys on a piano. The lowest key is A. The keys are designated A, B, C, D, E, F, and G in succession, and then the sequence of letters repeats, ending with a C for the highest key. a) If five notes are played simultaneously, in how many ways could the notes ...

**Physics**

M*g = 103 N. = Wt. of box. M = 103/g = 103/9.8 = 10.5 kg. Fn = 103*Cos 0 + 25 = 128 N. = normal force. Fk = u*Fn = 128u. Fx-Fk = M*a. 20-128u = 10.5*(-0.9), u = ?.

**math**

Tan A = h/L = 10/20 = 0.5. A = ?.

**algebra**

X Qtrs.. 77-x nickels.. 25x + 5(77-x) = 1385 cents. X = ?, 77-x = ?.