# Posts by STEVE

Total # Posts: 54,334

Math
correct

Geometry
Since 16 feet of fencing is not used, it is the same as if a complete rectangle of perimeter 296 were being built. The maximum area will be for a square of side 296/4 = 74 feet. To work it out, let x be the side with the barn in it. Then we have 2x-16+2y=280 x+y=148 the area ...

Math
C=180-120=60 so, since B=A, A+A=60 = 180 ...

Math
short = 5/9 * long so, long/short = 9/5 9/5 short = short + 148.6 4/5 short = 148.6 find short, and then total = short + 9/5 short

Algebra 1
#1 doubles each time #2 subtracts 5 each time see what you can do with that

Maths
The altitude of an equilateral triangle is also a median. The medians intersect 2/3 of the way from the vertex to the opposite side. So, BO=4, and BD=6 BE is the diameter of the circle, so BE=8 so, what do you think?

Algebra
how about you provide some thoughts on these? This one is especially easy -- just plug in the values of n, from 1 to 5.

Math
5 added to the difference between 17 and 8.

Calculus
You have two points on the graph: (10,49) and (8,51) price went down 2 attendance went up 2 So, the slope is -1, making the demand function p-49 = -1(x-10) or p(x) = 59-x where x is measured in thousands

math
pretty poor participation, eh?

Economics
To what category do a person's earnings, the dollar value of a good or service, the value of a property and the value of a company's profits belong too? My answer is tax base

Economics
You are absolutely correct -- thank you

Economics
How can competition in a scarce labor market affect wages? Wages will go down because productivity is lower. Wages will remain level because firms want to keep existing workers. Wages will go up to attract workers to a firm and to keep existing workers. Wages will go down to ...

Physics
so, show us your numbers, and maybe we can tell what went wrong.

math
10-2[10-3(2+1)] = 10-2[10-3(3)] = 10-2[10-9] = 10-2[1] = 10-2 = 8 For the denominator, I'm not sure what you mean (12/3)(2) = 4*2 = 8 12/(3*2) = 12/6 = 2 In any case, just divide the top by the bottom.

Algebra HW HELP PLZ
the slopes are different, so the lines are not parallel. Their product is -1, so the lines are perpendicular.

algebra 1
... y-6 = -12x - 48 y = -12x -48+6 y = -12x - 42

maths
1 liter of punch is 1/5 juice, 4/5 lemonade so, the cost is 1/5 * 6.00 + 4/5 * 0.50 = 1.20+0.40 = 1.60 the profit per liter is 2.00-1.60 = 0.40 0.40/1.60 = 0.25 = 25% profit (based on cost)

Algebra
I see no variables. 16 1/4 is about as simple as it gets, unless you just want a fraction or decimal: 65/4 or 16.25 I suspect you left something out...

maths
as always, remember that multiplication adds exponents division subtracts exponents 6¹? ÷ 6² = 6¹ ÷ 6² = 6^(1-2) = 6^(-1) But you might have meant 6^10 ÷ 6^2 = 6^(10-2) = 6^8 similarly, 5x³y² * 3x?y³ = (5*3) x^(3+4) y^(2+...

Pre-cal
You made a typo. Assuming that gravity pulls downward, it should be s(t)= -1/2 gt^2 + vt + h (d) is poorly worded. The equation relates the motion to acceleration by gravity. It combines the initial conditions (v and h) with the influence of gravity.

No, produce 5 terms for each sequence. You have only produced the 2nd term of each sequence. For (a) you should have T1 = 0 T2 = 0+5 = 5 T3 = 5+5 = 10 T4 = 10+5 = 15 T5 = 15+5 = 20 Now treat (b) and (c) similarly, using their own rules.

surely you can follow instructions. For example, on (d) start with 1 now for each term, do what it says T1 = 1 T2 = 3*1-1 = 2 T3 = 3*2-1 = 5 T4 = 3*5-1 = 14 T5 = 3*14-1 = 41 Now try the others, and if you get stuck, show where the trouble is.

math
You'll get a better solution if you start off with the right algebra. You should have 6/R1 + 6/(7000-R1) = .0042 6(7000-R1)+6R1 = .0042*R1(7000-R1) 42000 - 6R1 + 6R1 = 0.0042*7000*R1 - 0.0042*R1^2 .0042 R1^2 - 29.4 R1 + 42000 = 0 R1^2 - 7000 R1 + 10,000,000 That should ...

math
If the last step was a-b+c = 2c then the next step is (a+b)-a+b = 2b

math
which net?

Algerbra
correct although the way you wrote it could easily be seen as 1/2 + 5/(2i), especially since that is the way you meant it in your original expression. Since you know what you meant, and you're probably submitting it in writing, it will probably come out ok, but online you ...

Algebra
Just multiply top and bottom by i. What do you get, since i^2 = -1 ?

physics
we know that 6/R2 = .002, so R2 = 3K? R1+R2+R3 = 6/.0006 = 10K? So, now we have R1+R3 = 10K-3K = 7K? 6/R1 + 6/R3 = .0062-.002 = .0042 Now just solve for R1 and R3, remembering that R1 < R3

math
cost: 5*12*10.50 = 630.00 profit: 850.50-630.00 = 220.50 %profit = 220.50/630.00 = 0.35 or 35%

Math
depends on which size turkey she gets, no? Probably she wants to minimize the cost, so she ought to use as many large turkeys as possible, without buying a whole extra large turkey unnecessarily. So, how many servings can she get from the largest of each size turkey? each lb ...

Algebra
so, solve 25-4.9t^2 = 0

Math
they add to 180, so x + 3x = 180 ...

math
(30+40)(70) = 4900 as all three numbers were rounded up ,it will be a bit high.

math/science
That's 60 km/hr^2

math
well 20 ft = 240 in so, that would be 52/240 now just express that as a percent

math
75 mi/hr * 5280ft/mi * 1hr/3600s = 110 ft/s

math ( help)
it's just a scaled-up 3-4-5 right triangle. You can check to see whether 45^2 + 60^2 = 75^2 it does

Algebra
after t hours, you have gone 160t miles and you have burned 3t gallons of fuel So, you are burning fuel at the rate of 160/3 miles/gal You have 45 gallons of fuel, but you wast 3 gals flying about, so you have a range of 160/3 * 42 = 2240 miles Thus, you can't go more than...

Algebra
each day you make 12 miles After 6 days you have gone 72 miles on the 7th day you'd make it to mile 87, so you're done. so, what day is that?

Alg 1
huh? Just plug in your numbers: m?n = (m2-n) ÷ n so 6?3 = (6^2-3)/3 = 11

Math
-1lb/6wk = -1/6 lb/wk that is the slope y = 148 - x/6

1400(1+.072/12)^22 = 1596.92 P(1+.031/12)^(12*2) = 4700 P = 4417.80

Math
-q/7 >= -1 -q >= -7 q <= 7 remember to change direction when multiplying/dividing by negative values. It's just a shortcut for the required addition and subtraction: -q >= -7 add q: 0 >= -q+q add 7: 7 >= q The result is the same.

Geometry
the scale factor is just the factor used to multiply the coordinates. -2/-6 = 1/3 I think B has a typo. Its ratio is 1/5 instead of 1/3

Math

just multiply 5 * 5/2 = 25/2

math
Looks good, but: why do you think GH=MN? and are not these also line segments, as in the previous question?

MATH
correct

physics
average speed is total distance/total time = (150+150)/2 = 150 m/min average velocity is zero, since the final location is the same as the starting location.

Maths
G is 32 = 8*4, so F is 9*4 = 36

change: 44-40 = +4 % change: 4/40 = 1/10 = +10% % change is figured by dividing the change amount by the starting value.

Math
rotation

Algebra 2
a little synthetic division yields (x+4)(x^2-6x+34) ... well, what are the factors of 4?

Geometry Math
you have the right idea. but you need to change feet to inches, so the units match: 13?*12/7 = 70.01 So, there will be 70 spaces between flowers. Since they are in a circle, there will be 70 flowers. Had they been in a line, there would have been 71, since the ends would each ...

Nope - it's A Note the minus signs in the point.

Economics
Thank you

Economics
which of the following changes in trade would produce the greatest increase in gdp? increase exportsm& increase imports increase exports & decrease imports decrease exports & increase imports decrease exports & decrease imports my answer is the 2nd one

Calculus
Remember that the area is the sum of little rectangles, with width 1 and height f(x) at the endpoints. There are lots of good online Riemann sum calculators, such as this one: http://www.emathhelp.net/calculators/calculus-2/riemann-sum-calculator/ Just plug in your data and ...

If you start with a value of "a" then y(n) = a*3^(n-1)

Math
1/3 + 1/4 + 1/5 + 1/10 = 53/60 So, you have 7/60 of the total left over.

Maths
lots of ways, but try this 752 + 2525 = 3277

Geometry: Right Triangles
pick any side as the base. The height is the distance from the opposite vertex to the base. In the case of a right triangle, since the legs are perpendicular, either leg could serve as the height.

math
it goes through the sequence of chimes from 1-12 twice during the day. The sum of all the numbers from 1 to n is n(n+1)/2 So, the clock chimes 2 * (12*13)/2 = 156 times

Math
If the digits are xyz, then we are told x+y+z = 20 y = (x+z)/4 100z+10y+x = 198 + 100x+10y+z Now just solve for x,y,z

Geometry
you already said that "m angle pqr =80" as for pxr, I have no idea, since you have said nothing about x. fix your typos and fill in the missing info if you want any useful help...

math
No idea. How tall is the tank? Then you will have 2/3 * pi r^2 * h ft^3

math
just add or subtract, using the function definitions given. I'll do (f?g)(–2) = f(g(-2)) = f(-8) = 72 Now you try the others...

geometry
from what you know about 30-60-90 right triangles, if we let x = RQ then MR = x?3 Now, we have (18+x?3)/x = tan 75° So solve for x, which is RQ. It might help if you recall that tan75° = 2+?3

math
the same way you did it, but using the right value of 13,000,000 instead of 13.

math
except you want 2.9046(1.9798)^x = 13000000 x = 22.42

Math
It is discontinuous where the denominator is zero, because division by zero is undefined. so, where is 7u+7?-u^2-u? = 7(u+?)-u(u+?) = (7-u)(u+?) zero? So the domain is all reals except those values.

PreCalc
yeah, that happens some here.

PreCalc
impatient much? We don't all just sit by our computers all day waiting for postings. We also have lives. we are given p(2) = 3 p(-1) = 9 so, using those values (and recognizing that the (x–2)(x+1)q(x) part is zero), 2A+B = 3 -A+B = 9 solve for A and B, and Ax+B is the...

Math
Note that if F'(x) = f(x) and G(x) = ?[u(x),v(x)] f(t) dt = F(v)-F(u) so G'(x) = f(v)*v' - f(u)*u' If, as in your problem, the lower limit is a constant a, then F(a) is a constant, so F'(a) = 0 (that means that u is a constant, so u'=0 in the more ...

Math
using the 2nd FTC, g'(x) = 9?x cos(x^5) * 1/(2?x) If G(x) = ?[a,u(x)] f(t) dt G'(x) = f(u(x)) * u'(x) This is just the chain rule, seen from the other side.

Calculus
let u = 5x^2-1 du = 10x dx so, what you have is 2u^3 du y(x) = u^4/2 = 1/2 (5x^2-1)^4 + C y(1) = 3, so 1/2 (5-1)^4+C = 3 2C = 6-256 = -250 y(x) = 1/2 (5x^2-1)^4 - 125 Had you checked your function, you would have seen that its derivative was not the original dy/dx.

Geometry
#1 correct But the wording makes ambiguous whether M is the midpoint of JK or XY. #2 correct

math
The wording makes no sense to me.

math
1/3 * .88 + 2/3 * r = 1.18 r = 1.33 you are correct

Algebra
you have semi-axes of 2 and 7/2, with the longer axis vertical. So, x^2/2^2 + y^2/(7/2)^2 = 1 or x^2/4 + 4y^2/49 = 1

Calculus
population changes at a rate proportional to the current population: dp/dt = kp dp/p = k dt ln p = kt+c p = c*e^(kt) Let p be measured in units of millions. Then we have p(0) = 600 p(300) = 2800 so, p(t) = 600e^(kt) 600e^(300k) = 2800 e^(300k) = 14/3 300k = ln(14/3) k = ln(14/...

Math
k = 1/24100, so you want e^(t/24100) = 0.70 you should expect something around 1/3 of a half-life, since only 30% of the material has decayed...

Math Help!!
-49y=x has slope -1/49 so, you want lines with slope 49 since y' = 7(2x+1), that means x=3. y(3) = 84 so, the line is y-84 = 49(x-3) See http://www.wolframalpha.com/input/?i=plot+y%3D7x%5E2%2B7x,+y%3D49(x-3)%2B84+for+x%3D0..5

linear algebra
This should get you started. www.math.jhu.edu/~js/Math202/example1.pdf

Science
energy is proportional to frequency.

Calculus
if you let w be the fraction, then you have w^(1/3) which has derivative 1/3 w^(-2/3) dw/dz Now just use the quotient rule on dw/dz, and you get 69/(-9z+3)^2 That gives you 1/3 * ((5z+6)/(-9z+3))^(-2/3) * 69/(-9z+3)^2 1 * (-9z+3)^(2/3) * 69...

Trig
since sin^2? = (1-cos2?)/2, we have (1-cos20)/2 + (1-cos100)/2 + (1-cos140)/2 = 3/2 cos20+cos100+cos140 = 0 Using the sum-to-product rules, cos20 + cos100+cos140 = cos20 + 2cos120cos20 = cos20 - cos20 = 0

Mathematics
gotta know the height of the pyramid.

Math
only if k is the number of pears

(64 to the root of 3)^4 = 4^4 = 256 (3 to the root of 4)^-8 = (3^1/4)^(-8) = 3^-2 = 1/9 (5^2/5/^2)^-1/2 = 1^-1/2 = 1 or something. bad syntax #4. Just plug in your two values of r and find the difference. #2 Just substitute for d g = 4d-7 = 4(2t+4)-7

math help
for a reduction, both scales must be the same, and less than 1 For the triangle, just get out your calculator and check! 28^2+45^2 = 2809 = 53^2 so that one works out Now do the others.

math
(5 1/3)/(4/9) = 16/3 * 9/4 = 12

Algebra 1
x^2-16x+64 = -4+64

Algebra 1
y = (x+1)(x+5)

Algebra 1
A. solve -16t^2+14.5t + 25 = 32 B. solve -16t^2+14.5t + 25 = 0