# Posts by Henry

Total # Posts: 13,639

Science
X = t^2-4t+7. X = 4^2 - 4*4 + 7 =

Physics
Y^2 = Yo^2 + 2g*h. Yo = sqrt(Y^2-2g*h). So if each object has the same value of Y and h, their initial Y component of velocity would be equal. We have 3 variables: 1. Y = 0 = Vertical component of final velocity. 2. Yo = Vertical component of initial velocity. 3.The max height...

physics
M1*d1 = M2*d2. M1*1.2 = M2*1.5, M1 = 1.25M2. (M1+14)*1.8 = M2*3. (1.25M2+14)1.8 = 3M2, 2.25M2 + 25.2 = 3M2, M2 = 33.6 kg, F2 = M2*g = 33.6*9.8 = 329.3 N. = Wt. of the girl. M1 = 1.25M2 = 1.25*33.6 = 42 kg, F1 = 42*9.8 = 411.6 N. = Wt. of the boy.

AP Physics
M*g = 5*9.8 = 49 N. = Wt. of the box. Fp = 49*sin30 = 24.5 N. = Force parallel t0 the incline. T = Fp = 24.5 N.

math
sin A = a/c = 26/65.2 = 0.39877, A = 23.5o. A + B + C = 180. 23.5 + B + 90 = 180, B = 66.5o.

algebra 1
Incomplete.

physics
V1*t = V2*t + d1. V1*t-V2*t = d1, t(V1-V2) = d1, t = d1/(V1-V2).

Geometry
86o + Xo + Yo = 180o. Yo = 180-86-X = 94-X.

pre-calc
r = 6-4 = 2mi/h.

Science
Vb = 12i + 20 = Sqrt(12^2+20^2) =

physics
M*g = 85 * 9.8 = 833 N. = Wt. of block. Fn = Mg-F*sin38 = 833 - 0.616F = Normal force. F*Cos38-u*Fn = M*a. 0.788F - 0.42(833-0.616F) = M*0 = 0, 0.788F - 349.9+0.259F = 0, 1.047F = 349.9, F = 334.3 N.

physics
1. Vr = Vc + Vb = 4. -3i + Vb = = 4, Vb = 4 + 3i = 5km/h[36.9o]. Direction = 36.9o N. of E. 2. Vr = 4 km/h. = Resultant velocity. 3. 5km/h[36.9o].

physics
V^2 = Vo^2 + 2a*d. 0 = 22.5^2 + 2a*41, a = ?. "a" will be negative which means that the acceleration opposes the motion. F = M*a = 1240*a.

physics
M*g = 350 N. Fn = Mg-Fap*sin42 = Normal force. Fn = 350-250*sin42 = Fap*Cos42-Fk = M*a. 250*Cos42-Fk = M*0 = 0, Fk = ?. u = Fk/Fn.

physics
M*g = 80 * 9.8 = 784 N. = Wt. of cabinet = Normal force(Fn). Fk = u*Fn. 300 = u*784, u = ?.

math
T = t1*t2/(t1+t2).

physical
Work = F*d =

physics
M = 300Lbs * 0.454kg/Lb = 136.2 kg. Fk = u*Fn = u*Mg = 0.04 * (136.2*9.8) = 53.4 N. = Force of kinetic friction. Fap-Fk = M*a. Fap-53.4 = M*0 = 0, Fap = 53.4 N. = Force applied.

physisc
h = 145 m ?.

Physics
12*I = 60, I = 5A. A*h = 80, 5*h = 80, h = 16.

Physics
20*Log(Ns/Np) = 13. Log(Ns/Np) = 13/20 = 0.65, Ns/Np = 10^0.65 = 4.47. Ns = 4.47Np.

physics
k = 3kg/12cm = 0.25 kg/cm. d = 4kg * 1cm/0.25kg = 16 cm. Or d = (4kg/3kg) * 12cm = 16 cm.

Physics
Hydrogen.

physics
T = M*g + M*a = M(g+a) = 8000*11.2 =

Physics
1. -T1*Cos60 = -T2*Cos45. T1 = -T2*Cos45/-Cos60 = 1.41T2. T1*sin60 + T2*sin45 = -(-150). 0.866T1 + 0.707T2 = 150, 0.866*(1.41T2) + 0.707T2 = 150, 1.225T2 + 0.707T2 = 150, 1.93T2 = 150, T2 = 77.7 N. T1 = 1.41 * 77.7 = 109.9 N.

math
X birds. Y dogs. Eq1: x + y = 30. Eq2: 2x + 4y = 86. Multiply Eq1 by -4: -4x - 4y = -120 +2x + 4y = 86. Sum: -2x = -34, X = 17 birds.

physics
V = Vo + a*t. 3 = 7 + a*3, a = - 1.333 m/s^2. F = M*a = 5 * (-1.33) = -6.67 N. The negative sign means that the force opposes the movement of the object.

Trig
Tan A = 5(Q3), A = 78.7o. S. of W. = 180+78.7 = 258.7o CCW. Sin B = 2/3(Q2), B = 41.8o N. of W. = 180-41.8 = 138.2o CCW. A-B = 258.7 - 138.2 = 120.5o, Q2.

physics
V = Vo + a*t. 12.4 = 39.3 - 2.8t, t = ?. Since the velocity is decreasing, the acceleration is negative.

physics
M1*d1 = M2*d2. d1 = M2*d2/M1 = 600*d2/500 = 1.2d2. d1 + d2 = 22. 1.2d2 + d2 = 22, d2 = 10 m. From its' end. d1 = 1.2d2 = 1.2*10 = 12 m. From its' end.

physics
L = Sqrt(X^2+Y^2) = Sqrt(2^2 + 13^2) =

English L.A.
The expository essay is a genre of essay that requires the student to investigate an idea, evaluate evidence, expound on the idea, and set forth an argument concerning that idea in a clear and concise manner. This can be accomplished through comparison and contrast, definition...

physics
d = Vo*t + 0.5*t^2. 12 = 10*t + 2t^2, 2t^2 + 10t - 12 = 0. t^2 + 5t - 6 = 0. (t-1)(t+6) = 0, t-1 = 0, t = 1 s. t+6 = 0, t = -6. Solution: t = 1 s.

Physics
Work = F*d = Mg * d = 0.065*9.8 * 2.3 =

Physics
h = Vo*t + 0.5g*t^2. h = 120*4 - 4.9*4^2 =

Physics
d = 0.5a*t^2.

See previous post: Wed, 10-5-16, 7:27 PM.

P = Po(1+r)^n. Po = \$3500. r = 0.05/2 = 0.025. n = 2Comp./yr. * 5yrs. = 10 Compounding periods. P = ?.

Physics
F1 = 100*Cos60 = 50 N.

Science homework
Incomplete.

Science
Incomplete.

College Physics
Incomplete.

alegebra
(1.08*10^-3) * (9.3*10^-3) = 10.044*10^-6 = 1.0044*10^-5.

Maths
A. 58 * t + 32 * t = 900 km. 90t = 900, t = 10 Hours. B. V1 = 58km/h = 58,000m/3600s = 16.11 m/s. V2 = 32km/h = 32,000/3600s = 8.89 m/s. V1*t + V2*t = 900 m. 16.11t + 8.89t = 900, t = 36 s.

*
V = pi*r^2*h. 37000 = 3.14*25^2*h, h = ?.

Maths
d1 = r*t = 8 * (5*60) = 2400 m. d2 = 6 * (5*60) = 1800 m. d1-d2 = 2400 - 1800 = 600 m. Apart.

Physics
d = r*t = 340 * (0.1/2) = 17 m.

Physics
Vo = 52m/s[28o]. Xo = 52*Cos28 = 45.91 m/s. Yo = 52*sin28 = 24.41 m/s. a. Y^2 = Yo^2 + 2g*h. 0 = (24.41)^2 - 19.6h, h = ?. b. Range = Vo^2*sin(2A)/g. A = 28o, Range = ?.

Physics
Vo = 130km/h = 130,000m/3600s = 36.11m/sw. a. h = 0.5g*t^2. 1004 = 4.9t^2, t = ?. b. d = Vo*t = 36.11 * t,

Vo = 8m/s[20o]. Xo = 8*Cos20 = 7.52 m/s. Yo = 8*sin20 = 2.74 m/s. a. Y = 0 m/s at max ht. V = sqrt(Xo^2+Y^2) = sqrt(7.52^2 + 0^2) = 7.52 m/s. b. Y = Yo + g*Tr. 0 = 2.74 - 9.8Tr, Tr = 0.279 s. = Rise time. b. h = ho + Yo*Tr + 0.5g*Tr^2. h = 5 + 2.74*0.279 - 4.9*0.279^2 = 5.38 m...

math
What is the int. rate? I don't know what you mean by 5-3 7.

physics
h = 0.5g*t^2. 65 = 4.9t^2, t = ?. d = Vo*t = 50 * t =

Math Algrebra
1. N = (35-1) + (40-1) + 1 = 2. N = (35-1) + (300-125) = 209. 3. N = (35-1) + (300-125) = 209. 4. (1000-100)/3 = 300.

science
Incomplete.

math
1. Y = Co + C*x. 22.45 = Co + C*200, Co = 22.45 - 200C. 29.65 = Co + C*350. Co = 29.65 - 350C. = 22.45 - 200C 150C = 7.20, C = 0.048/min. Co = 22.45 - 200*0.048 = \$12.85/mo. = Initial cost. Y = 0.048x + 12.85. 2. Y = 0.048*110 + 12.85 = \$18.13. 3. 34.10 = 0.048x + 12.85, X = ?.

maths
(3N-2)/(2N+5) = 13/15. 13(2N+5) = 15(3N-2), 26N + 65 = 45N - 30, N = 5.

Algebra
Y = 20 + 52stamps/4yrs. Y = 20 + 13stamps/yr. Y = 20 + 13x. Y = The number of stamps. X = The number of years.

algebra 1
what are the minimum and maximum distances a car can travel if it has a 15 gallon tank and can travel 26 miles per gallon with an absolute deviation of 4miles per gallon?

The first stone: 45 = 4.9t^2, t = 3.03 s. = Fall time. The 2nd stone: h = Vo*t + 0.5g*t^2. 45 = Vo*(3.03-1) + 4.9(3.03-1)^2, 45 = Vo*2.03 + 4.9*2.03^2. Vo = ?.

Math

Physics
M*g = 9 * 9.8 = 88.2 N. = Wt. of block. A. Fp = 88.2*sn20= 30.2 N. = Force parallel to the in.cline. Fn = 88.2*Cos20 = 82.9 N. = Normal or force perpendicular to the incline. Fs = u*Fn = u*82.9. Fp-Fs = M*a. 30.2-82.9u = M*0 = 0, 82.9u = 30.2, u = 0.364 = Static coefficient of...

Physics
d = Vo*t + 0.5a*t^2. d = 85*3.5 + 0.5*4*3.5^2 = 322 m.

Physics
Work is measured in Joules.

science
a = (V-Vo)/t = (5-2)/10 = 0.30 m/s^2. F = M*a.

Physics
See Related Questions: Thu, 9-22-16, 1:49 PM.

Physics
Vo = 25.6m/s[56o]. Yo = 25.6*sin56 = 21.22 m/s. Y^2 = Yo^2 + 2g*h. (15.3)^2 = (21.22)^2 - 19.6h, h = ?.

physics
Tan15 = 1.90/d. d = ?.

Physics
a. V^2 = Vo^2 + 2g*h1. 0 = 6.05^2 - 19.6h1, h1 = 1.87 m. V^2 = Vo^2 + 2g*(h1+h2) = 0 + 19.6*(1.87+12.7) = 285.6, V = 16.9 m/s. b. V = Vo + g*Tr. 0 = 6.05 - 9.8Tr, Tr = 0.617 s. = Rise time. h = 0.5g*Tf^2. 1.87+12.7 = 4.9Tf^2, Tf = 1.72 s. = Fall time. Tr+Tf = 0.617 + 1.72 = 2....

physics
V = Vo + g*Tr. V = 0 = Final velocity. Vo = Initial velocity. g = -9.8 m/s^2. Tr = Rise time, or time to reach max ht. h = o.5g*Tf^2. h = Ht. g = 9.8m/s^2. Tf = Fall time. I hope this helps.

Physics
Car A: d = r*t, t = d/r = 500/40 = 12.5 s. Car B: d = 0.5a*t^2, t^2 = d/0.5a = 500/5 = 100, t = 10 s.

Physics
1a. Fk = u*Fn = u * Mg = 0.44 * 5.1*9.8 = 22 N. The force of kinetic friction is greater than the applied force. please check for errors. 3a. (4.1/9.8) * 810 = 339 N.

physics
Y^2 = Yo^2 + 2g*h = 0 + 19.6*6.5 = 127.4, Y = 11.29 m/s. V = sqrt(Xo^2+Y^2) = sqrt(2.2^2 + 11.29^2) = 11.50 m/s

physics
h = 0.5g*t^2. 126 = 4.9t^2, t = 5.07 s. to reach gnd. d = Vx*t = 153 * 5.07 = 775.85 m.

Physics
Disp. = 13m[22.6o] + 17[118.1o]. Disp. = (13*Cos22.6+17*Cos118.1) + (13*sin22.6+17*sin118.1)i, Disp. = 4 + 20i = 20.4m[78.7o N. of E].

physics
M = 160Lbs * 0.454kg/Lb. = 72.64 kg. M*g = 72.64 * 9.8 = 711.9 N., Downward = -711.9 N. T1*Cos(180-39) = -T2*Cos55. T1 = 0.738T2. T1*sin(180-39) + T2*sin55 = 711.9. 0.629T1 + 0.819T2 = 711.9, Replace T1 with 0.738T2: 0.629*0.738T2 + 0.819T2 = 711.9, 1.28T2 = 711.9, T2 = 556 N...

Physics
Correction: d. y^2 = Yo^2 + 2g*h. Y^2 = 0 + 19.6*(53.2-3.05) = 982.94, Y = 31.35 m/s. V = Xo+Yi = 25.9 + 31.35i = 40.7 m/s.[50.4].

Physics
Vo = 41.4m/s[51.2o]. Xo = 41.4*Cos51.2 = 25.9 m/s. Yo = 41.4*sin51.2 = 32.3 m/s. a. Y = Yo + g*Tr. 0 = 32.3 - 9.8Tr, Tr = 3.29 s. = Rise time. h = Yo*Tr + 0.5g*Tr^2. h = 32.3*3.29 - 4.9*3.29^2 = 53.2 m. h = ho - 0.5g*Tf^2. 3.05 = 53.2 - 4.9Tf^2, 4.9Tf^2 = 53.2 - 3.05 = 50.18, ...

physic
Vo = 60 km/h = 60,000m/3600s. = 16.7 m/s. V^2 = Vo^2 + 2a*d. V = 0, Vo = 16.7 m/s, a = -0.80 m/s^2, d = ?.

Physics
Vo = 70.5km/h = 70,500m/3600s = 19.6 m/s. V^2 = Vo^2 + 2a*d. 0 = 19.6^2 - 2*0.32*d, d = ?. 1.24 km = 1240 m. The stopping distance(d) will be less than 1240 m and the driver stops before hitting the deer.

Physics
V = Vo + g*t = 12 + 9.8*2 = 31.6 m/s.

Physics
Disp. = 100*(45/60)[180o] + 100*(30/60)[135o] + 100*(15/60)[90o]. Disp. = 100*0.75[180o] + 100*0.5[135] + 100*0.25[90o], Disp. = -75 + 50[135] + 25[90o], Disp. = (-75-50*Cos135) + (50*sin135+25)i = -110.4 + 60.4i = 126km[-28.7o] = 126km[28.7o N. of W.] = 126km[151.3o CCW). V...

physics
V = Vo + a*t. V = 0, Vo = 20 m/s, t = 2 s., a = ?. "a" will be negative. F = M*a. F will be negative which means that the force is opposing the movement.

Physics
Fp = Mg*sin30 = M*10*sin30 = 5M. = Force parallel to the incline in Newtons. Fn = M*g*cos30 = M*10*Cos30 = 8.66M = Normal force = Force perpendicular to the incline. Fk = u*Fn = 0.2 * 8.66M = 1.732M = Force of kinetic friction. Fp-Fk = M*a. 5M-1.732M = M*a 3.268M = M*a a = 3....

Physics
V = Vo + a*t. V = 26.8 m/s, Vo = 0, t =3.506, a = ?.

math
T = t1*t2/(t1+t2) = 3*5/(3+5) = 1.875 Min. = 1 min, and 52.5 Sec.

Physics
Vo = 28m/s[60o]. Xo = 28*Cos60 = 14 m/s. Yo = 28*sin60 = = 24.2 m/s. b. Y^2 = Yo^2 + 2g*h. 0 = 24.2^2 - 19.6h, h = 29.9 m. c. Y^2 = Yo^2 + 2g*h = 24.2^2 + 19.6(29.9-25.19) = 678, Y = 26.0 m/s = Vertical component. V = Sqrt(Xo^2+Y^2) =

maths
I = Po*r*t = 830*(0.051/365)*212 = \$24.59.

Trigonometry
Correction: T2 should 3 hours instead of 4 hours. Disp. = V1*T1 + V2*T2. Disp. = 2.5[75o]*2 + 4[165o]*3, Disp. = 5[75o] + 12[165], Disp. = (5*Cos75+12*Cos165) + (5*sin75+12*sin165)I, Disp. = (1.29-15.5) + (4.83+3.11)i, Disp. = -14.21 + 7.94i = 16.3nM[-29.2o] = 16.3nM[29.2o N. ...

Trigonometry
Disp. = V1*T1 + V2*T2. Disp. = 2.5[75o]*2 + 4[165o]*4, Disp. = 5[75o] + 16[165o], Disp. = (5*Cos75+16*Cos165) + (5*sin75+16*sin165)i, Disp. = (1.29-15.5) + (4.83+4.14)i, Disp. = -14.21 + 8.97i = 16.8nM[-32.3o]. = 16.8nM[32.3o N. of W.].

Physics
Vb = 5m/s[90o+50o] + 4m/s. Vb =(5*Cos140+4) + (5*sin140)i, Vb = 0.170 + 3.21i = 3.214/m/s[87o]. Tan(90-87) = d/45. Tan3 = d/45, d = ?.

Math
Thank you bobpursley

Math
Use the clue bellow to find the mystery number: - The mystery number has 3 digits - The sum of the digits in the mystery number equals 16 - The mystery number is greater than 800 and less than 825 - All digits in the mistery number are even.

physics
d1 = V*(Tr+Tf) = 1.4 * 0.388 = 0.543 m. = Distance covered by skateboard while skater is in air. d2 = Xo*(Tr+Tf) = 3.29 * 0.388 = 1.28 m. = Distance jumped by skater. d2-d1 = 1.28 - 0.543 = 0.734 m. Between skater and skateboard.

physics
Vo =3.80 m/s[30o]. Xo = 3.8*Cos30 = 3.29 m/s. Yo = 3.8*sin30 = 1.9 m/s. Y = Yo + g*Tr. 0 = 1.9 - 9.8Tr, Tr = =.194 s. = Rise time. Tf = Tr = 0.194 s. = Fall time. d = V*(Tr+Tf) = 1.4 * 0.388 = 0.543 m.

Physics
Xo = 18 m/s. = Hor. velocity. h = o.5g*t^2. 123 = 4.9t^2, t = 5.01 s. to reach gnd. d = Xo*t = 18 * 5.01 = 90.2 m.

Physics
d = 4 * 50 = 200 m. Disp. = 0, The distance from starting point.

physics
V = -2.55 + 0.440 + x. -1.33 = -2.11 + x, X = 0.78 m/s Due East. d = V*T, 6440 = (-1.33)*T, T = -4842 s. = 4842 s., West. 0.78m/s * 4842s. = 3777 m., East.

Measurement - Distance
T1 = 10:30 - 8:00 = 2.5 b. d1 = V1*T1 = 75 * 2.5 = 187.5 km. d2 = V*T, (525-187.5) = 80*T, T = 4.22 h. For Chad to reach B. D1 = (525-187.5) - 75*4.22. D1 = 337.5 - 316.5 = 21 = Dist. Michael still need to travel.

Physics
1. V = Vo + a*t. 15 = 0 + a*5 a = 3 m/s^2. 2. V = Vo + a*t. 0 = 15 - 5*t, t = 3 s. 3. d1 = Vo*t + 0.5a*t^2. Vo = 0, t = 5, a = 3 m/s^2, d1 = ?. d2 = Vo*t. Vo = 15 m/s, t = 15 s, d2 = ?. V^2 = Vo^2 + 2a*d3. V = 0, Vo = 15 m/s, a = -5 m/s^2, d3 = ?. d1+d2+d3 = Total dist.

physics
Vo = 120Ft/s[37o]. Xo = 120*Cos37 = 95.85 Ft/s. Yo = 120*sin37 = 72.22 Ft/s. a. Y = Yo + g*Tr. 0 = 72.22 - 32Tr, Tr = 2.26 s. = Rise time. Tf = Tr = 2.26 = Fall time. Tr+Tf = 2.26 + 2.26 = 4.52 s. = Time in air. b. h = Yo*Tr + 0.5g*Tr^2. h = 72.22 - 16*2.26^2 = 81.5 Ft. c. d...