# Posts by Bosnian

Total # Posts: 2,509

**Math**

My type mistake. s = ( 100 + 250 + 275 ) / 2 = 625 / 2 = 312.25 m

**Math**

Heron's Formula for the area of a triangle : A = sqrootÿ[ s ( s - a ) ( s - b ) ( s - c ) ] s is half the perimeter . s = ( a + b + c ) / 2 a = ( 100 + 250 + 275 ) / 2 = 625 / 2 = 312.25 m A = sqrootÿ[ s ( s - a ) ( s - b ) ( s - c ) ] A = sqrootÿ[ 312.25 ( ...

**Algebra**

x = - 2 / 3 - 6 x + 7 y = 11 - 6 * ( - 2 / 3 ) + 7 y = 11 12 / 3 + 7 y = 11 4 + 7 y = 11 Subtract 4 to both sides 4 + 7 y - 4 = 11 - 4 7 y = 7 Divide both sides by 7 y = 1 Coordinate x = - 2 / 3 , y = 1 OR ( - 2 / 3 , 1 )

**Math**

16 / 36 = 4 * 4 / ( 4 * 9 ) = 4 / 9

**Mathxxx!!!**

1. 4 x + 3 = 2 ( 2 x + 9 ) 5. a. 7 x - 12 = 8 x + 29 - x 7 x - 12 = 7 x + 29 Incorrect No solutions b. - 4 + 5 x = 2 ( 3 x - 4 ) - 4 + 5 x = 2 * 3 x - 2 * 4 - 4 + 5 x = 6 x - 8 Subtract 5 x to both sides - 4 + 5 x - 5 x = 6 x - 8 - 5 x - 4 = x - 8 Add 8 to both sides - 4 + 8...

**math**

f ( 17 ) = 0.01 ( 2 ) ^ x = 0.01 ( 2 ) ^ 17 = 0.01 * 131072 = 1310.72 f ( 10 ) = 0.01 ( 2 ) ^ x = 0.01 ( 2 ) ^ 10 = 0.01 * 1024 = 10.24 The average rate of change : [ f ( 17 ) - f ( 10 ) ] / ( 17 - 10 ) = [ f ( 17 ) - f ( 10 ) ] / 7 = ( 1310.72 - 10.24 ) / 7 = 1300.48 / 7 = ...

**Math**

Straight line equations: y = mx + b m = slope b = y-intercept ( Point on the graph where x is zero ) Difference between y coordinates is constant = 15 29 - 14 = 15 44 - 29 = 15 59 - 44 = 15 Slope = 15 y-intercept = y coordinate when x = 0 y-intercept = 14 So : m = 15 b = 14 y...

**Math**

You can write : y = ( x - 1896 ) / 150 like : P / Q = ( x - 1896 ) / 150

**Math**

If the ratio is a linear function then : Two point equation of straight line : y = y1 + [ ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) ] * ( x - x1 ) In this case : x1 = 1996 y1 = 2 / 3 x2 = 2001 y2 = 7 / 10 y = y1 + [ ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) ] * ( x - x1 ) y = 2 / 3 + [ ( 7 / 10 - 2 / 3...

**math**

60 percent = 60 % = 60 / 100 = 0.6 0.6 * 30 = 18 18 questions

**Algebra**

My misprint. 1.2912 * 100 % = 129.12 %

**Algebra**

412.99 / 319.85 = 1.2912 1.2912 * 100 = 129.12 % 129.12 % - 100 % = 29.12 % 29 % To the nearest whole percent.

**maths**

Reinny In w o l f r a m a l p h a . com type: solve ( x + y ) / 2 = sqroot ( x * y ) + 2 , 2 / ( 1 / x + 1 / y ) = x / 5 The solutions are : 9 and 1

**Math**

Not at all. highest concentration = infinity as x tends towards 0.

**Math**

The question does not make sense. a t / t ^ 2 = 3 t / t ^ 2 = 3 t / ( t * t ) = 3 / t a t / t ^ 2 + b = 3 t / t ^ 2 + 1 = 3 / t + 1 Tends to infinity as x tends towards 0.

**6 grade Math**

241.5 / 12.5 = 193.2 / x Multiply both sides by 12.5 241.5 * 12.5 / 12.5 = 193.2 * 12.5 / x 241.5 = 2415 / x Multiply both sides by x 241.5 * x = 2415 * x / x 241. 5 x = 2415 Divide both sides by 241.5 2415.5 x / 241.5 = 2415 / 241.5 x = 10 cm ^ 3 OR 12.5 / 241.5 = 0....

**math**

A = Area r = radius d = diameter A = r ^ 2 pi OR r = d / 2 A = r ^ 2 pi = ( d / 2 ) ^ 2 * pi = ( d ^ 2 / 4 ) * pi = d ^ 2 pi / 4

**Solving Trig Equations**

Trigonometric identity: sin ( - x ) = - sin x On interval [ 0 , pi ] [ 0 , 180 ° ] you have 2 angles with sin x = sqroot ( 3 ) / 2 x = pi / 3 = 60 ° and x = 2 pi / 3 = 120 ° So if sin ( - x ) = sin x on interval [ - pi , 0 ] [ - 180 ° , 0 ] you have 2 angles ...

**Algebra 2**

sqrt ( - 28 ) = sqrt ( - 4 * 7 ) = sqrt ( - 1 * 4 * 7 ) = sqrt ( - 1 ) * sqrt ( 4 ) * sqrt ( 7 ) = i * 2 * sqrt ( 7 ) = 2 i sqrt ( 7 )

**algebra**

Yes. 8 x ^ 2 + 3 ( x ^ 2 + y ) = 8 x ^ 2 + 3 * x ^ 2 + 3 * y = 8 x ^ 2 + 3 x ^ 2 + 3 y = 11 x ^ 2 + 3 y 7 x ^ 2 + 7 y + 4 x ^ 2 - 4 y = 7 x ^ 2 + 4 x ^ 2 + 7 y - 4 y = 11 x ^ 2 + 3 y

**Math Algebra**

2 % = 2 / 100 = 0.02 2 % of 5 = 0.02 * 5 = 0.1 3 % = 3 / 100 = 0.03 3 % of 12 = 0.03 * 12 = 0.36 The new fraction: ( 5 - 0.1 ) / ( 12 + 0.36 ) = 4.9 / 12.36 Multiply numerator and enominator by 100 490 / 1236 = 2 * 5 * 7 * 7 / ( 2 * 2 * 3 * 103 ) = 5 * 7 * 7 / ( 2 * 3 * 103...

**math**

W = Wide H = height D = Diagonal W / H = 16 / 9 20 / H = 16 / 9 Multiply both sides by 9 20 * 9 / H = 16 * 9 / 9 180 / H = 16 Multiply both sides by H 180 * H / H = 16 * H 180 = 16 H Divide both sides by 16 180 / 16 = 16 H / 16 11.25 = H H = 11.25 in Pythagorean theorem : D = ...

**Math**

25 / ( pi + 6 ) = 25 / ( 3.1415926535 + 6 ) = 25 / 9.1415926535 = 2.734753226 approx. = 2.73 What is problem?

**Math**

A = first angle B = second angle In the right triangel summ of angles = 180 ° If the sum of two acute angles in a right triangle is 90 degrees this mean : A + B = 180 ° - 90 ° = 90 ° A + B = 90 ° Twice the first is 40 degrees more than thrice the second. ...

**Math**

The length of the rectangle 5cm more than twice the width. This mean : L = 5 + 2 W P = 2 W + 2 L = 2 ( W + L ) 70 = 2 ( W + L ) 70 = 2 ( W + 5 + 2W ) 70 = 2 ( 3 W + 5 ) Divide both sides by 2 70 / 2 = 2 ( 3 W + 5 ) / 2 35 = 3 W + 5 Subtract 5 to both sides 35 - 5 = 3 W + 5 - 5...

**Mathematics**

If " n " is an integer, then n, n + 2, n + 4 and n + 6 will be even consecutive integers. Four times the greatest is 36 more than more than the sum of the other three. This mean : 4 ( n + 6 ) = 36 + ( n + n + 2 + n + 4 ) 4 ( n + 6 ) = 36 + ( n + n + 2 + n + 4 ) 4 * n...

**Math**

If you think on circumference of a circle. C = d * pi pi = 22 / 7 C = d * pi C = 2.1 * ( 22 / 7 ) = 2.1 * 22 / 7 = 46.2 / 7 = 6.6

**MATH**

a. - 3 y / - 2 = 3 y / 2 = ( 3 / 2 ) y So : x = 9 - 3 y / - 2 = 9 + ( 3 / 2 ) y x = 9 + ( 3 / 2 ) y Subtract ( 3 / 2 ) y to both sides x - ( 3 / 2 ) y = 9 + ( 3 / 2 ) y - ( 3 / 2 ) y x - ( 3 / 2 ) y = 9 When you compare with : a x + b y = c you can see : a = 1 b = - ( 3 / 2 ) ...

**Maths**

Whole class have 10 / 10 students. 9 / 10 student was absen. 3 students were present. 3 students = 10 / 10 - 9 / 10 = 1 / 10 1 / 10 = 3 students Solve this.

**Pre-Calculus HELP!!**

The twelfth day of the year mean t = 12 Now you must put t = 12 into your equation. ( 2 pi / 365 ) t - 1.25 ) = ( 2 * 3.14159216535 / 365 ) * 12 - 1.25 = ( 6.283185307 / 365 ) * 12 - 1.25 = 0.01721420632 * 12 - 1.25 = 0.20657047584 - 1.25 = - 1.04342952416 Now take calculator...

**math**

1 1/3 = 1 + 1 / 3 = 3 / 3 + 1 / 3 = 4 / 3 ( 1 1/3 ) / ( 2 / 5 ) = ( 4 / 3 ) / ( 2 / 5 ) = ( 4 * 5 ) / ( 3 * 2 ) = 20 / 6 = ( 2 * 10 ) / ( 2 * 3 ) = 10 / 3 = ( 9 + 1 ) / 3 = 9 / 3 + 1 / 3 = 3 + 1 / 3 = 3 1/3 cantrs

**Math**

Question 8 x / 70 = 50 / 100 Multiply both sides by 100 100 x / 70 = 50 Multply both sides by 70 100 x = 50 * 70 100 x = 3500 Divide both sides by 100 x = 3500 / 100 = 35 x / 50 = 70 / 100 Multiply both sides by 100 100 x / 50 = 70 Multply both sides by 50 100 x = 70 * 50 100 ...

**math**

18 / 2 = 9 54 / 6 = 9 Answer c

**math**

The average marks of 14 students was 71. This mean : ( x1 + x2 + x3 + ... x14 ) / 14 = 71 ( x1 + x2 + x3 + ... x14 ) / 14 = 71 Multiply both sides by 14 x1 + x2 + x3 + ... x14 = 71 * 14 x1 + x2 + x3 + ... x14 = 994 = Total marks On this marks you must add 56 - 42 = 14 and ...

**Geometry**

Area of a triangle: A = b * h / 2 A triangle base is 3 inches more than it's height. This mean : b = h + 3 A = b * h / 2 = ( h + 3 ) * h / 2 = 35 in ^ 2 ( h * h + 3 * h ) / 2 = 35 ( h ^ 2 + 3 h ) / 2 = 35 Multiply both sides by 2 h ^ 2 + 3 h = 70 Subtract 70 to both sides ...

**Algebra (help please!)**

Even integers differ by two. If 3s is even, the even just below 3s is (3s -2) and the even just above 3s would be (3s+2) so you must find product : ( 3s - 2 ) ( 3 s ) ( 3 s + 2 ) = ( 3 s * 3 s - 2 * 3 s ) ( 3 s + 2 ) = ( 9 s ^ 2 - 6 s ) ( 3 s + 2 ) = 9 s ^ 2 * 3 s + 9 s ^ 2 * ...

**Mathematics**

Paste your question in google. You will se couple answers.

**Math**

3 x + 4 y = 12 Subtract 3 x to both sides 3 x + 4 y - 3 x = 12 - 3 x 4 y = 12 - 3 x 4 y = - 3 x + 12 Divide both sides by 4 4 y / 4 = - 3 x / 4 + 12 / 4 y = - ( 3 / 4 ) x + 3

**Math**

m = ( y1 - y2 ) / ( x1 - x2 ) In this case : x1 = 3 , y1 = 4 x2 = 6 , y2 = - 2 m = ( y1 - y2 ) / ( x1 - x2 ) = [ 4 - ( - 2 ) ] / ( 3 - 6 ) = ( 4 + 2 ) / - 3 = 6 / - 3 = - 2

**Math**

Linear eguation in Two-point form : y - y1 = [ ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) ] * ( x - x1 ) In this case : x1 = 3 , y1 = 4 x2 = 6 , y2 = - 2 y - y1 = [ ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) ] * ( x - x1 ) y - 4 = [ ( -2 - 4 ) / ( 6 - 3 ) ] * ( x - 3 ) y - 4 = [ - 6 / 3 ] * ( x - 3 ) y - 4...

**Math**

He read 60 - 4 = 56 pages 1 week = 7 days 56 pages divide by 7 days 56 / 7 = 8 pages per day

**math**

1 mile = 5,280 ft Multiply by 5,280

**Math**

Approximately correct answer. cos B = ( a ^ 2 + c ^ 2 - b ^ 2 ) / ( 2 a c ) = ( 9 ^ 2 + 11 ^ 2 - 3 ^ 2 ) / ( 2 * 9 * 11 ) = ( 81 + 121 - 9 ) / 198 = 193 / 198 = 0.97474747 B = cos ^ - 1 ( 0.97474747 ) B = 12,90352 ° B = 12 ° 54 ' 12.672 " B = 12 ° 54 '...

**Math**

Copy your question in google. When you see list of results click on : Jupiter V Superstars III - Elliott Tech, LLC You will see answer with detail explanation.

**math help connections academy HHEELLPP**

19 = h / 3 - 8 Add 8 to both sides 19 + 8 = h / 3 - 8 + 8 27 = h / 3 Multiply both sides by 3 27 * 3 = h 81 = h h = 81

**Math**

Correct 75 kg 568 g = 75.568 kg 8 kg 959 g = 8.959 kg 75.568 - 8.959 = 66.609 66.609 kg = 66 kg 609 g

**mathematics**

a4 = 37 a6 = a4 + 12 a6 = 37 + 12 = 49 In an arithmetic progression nth term of the sequence (an) is given by: an = a1 + ( n - 1 ) d so: a4 = a1 + ( 4 - 1 ) d = 37 a1 + 3 d = 37 a6 = a1 + ( 6 - 1 ) d = 49 a1 + 5 d = 49 Now you must solve system of two equations with two ...

**Algebra**

In this case : x1 = - 6 , y1 = 4 x2 = 3 , y2 = - 5 Equation of a straight line from 2 points : y = y1 + [ ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 ) ] ( x - x1 ) y = 4 + [ ( - 5 - 4 ) / ( 3 - ( - 6 ) ) ] ( x - ( - 6 ) ) y = 4 + [ ( - 9 ) / ( 3 + 6 ] ( x + 6) y = 4 + [ ( - 9 ) / 9 ] ( x + 6) y...

**Maths**

1 m = 1000 mm 465 mm = 465 / 1000 = 0.465 m 320 mm = 320 / 1000 = 0.320 m 0.465 * 0. 320 = 0.1488 metre squared 0.1488 * 25 = 3.72 $ 3.72

**8th grade algebra**

Correct result. You also find result like that: 3 x 10 ^ - 2 = 3 / 10 ^ 2 = 0.03 6.2 x 10 ^ 1 = 6.2 x 10 = 62 3 x 10 ^ - 2 - 6.2 x 10 ^ 1 = 0.03 - 62 = - 61.97 = - 6.197 * 10 ^ 1

**Math**

- x ^ 4 + 4 x ^ 4 = 3 x ^ 4 (dy÷dx) f(x)= 3 limit as h -> 0 [ ( x + h ) ^ 4 - x ^ 4 ] / h = 3 limit as h -> 0 [ ( x ^ 4 + 4 x ^ 3 h + 6 x ^ 2 h ^ 2 + 4 x h ^ 3 + h ^ 4 ) - x ^ 4 ] / h = 3 limit as h -> 0 ( 4 x ^ 3 h + 6 x ^ 2 h ^ 2 + 4 x h ^ 3 + h ^ 4 ) / h = 3...

**precalculus**

P.S. If you do not know how to write this value go to: w o l f r a m a l p h a . c o m When page be open in rectangle type : sin ( 3 pi / 8 ) then in rectangle click option =

**precalculus**

Remark : _________________________________ pi / 8 = 22.5° = 22° 30' 3 pi / 8 = 4 pi / 8 - pi / 8 = pi / 2 - pi / 8 3 pi / 8 = 90° - 22° 30' = 67° 30' pi / 4 = 45° sin ( pi / 4 ) = sqroot ( 2 ) / 2 cos ( pi / 4 ) = sqroot ( 2 ) / 2 pi / 2 = ...

**Algebra**

Nuber of 18 yrs old students = x1 Nuber of 19 yrs old students = x2 Nuber of 20 yrs old students = x3 The number of 18 year old was six more than the combined number of 19 and 20 year olds. This mean : x1 = x2 + x3 + 6 x1 = x2 + x3 + 6 Subtract 6 to both sides x1 - 6 = x2 + x3...

**Math**

All real numbers except x = 0 , because for x = 0 , 1 / x -> + OR - infinity. Domain looks like this in interval notation : ( - infinity , 0 ) U ( 0 , infinity )

**Math**

65 = 5 * 13 390 = 5 * 13 * 6 65 : 390 = 5 * 13 : ( 5 * 13 * 6 ) = 1 : 6

**math**

Put t = 12 and s = 9 into equations. 1. 3 ( 3 t + s ) = 3 * ( 3 * 12 + 9 ) = 3 * ( 36 + 9 ) = 3 * 45 = 135 2. 2 s - t = 2 * 9 - 12 = 18 - 12 = 6

**Math**

3 x + 3 ( x - 1 ) <= 18 3 x + 3 x - 3 <= 18 6 x - 3 <= 18 Add 3 to both sides 6 x - 3 + 3 <= 18 + 3 6 x <= 21 Divide both sides by 6 x <= 21 / 6 x <= 3 * 7 / ( 3 * 2 ) x <= 7 / 2

**MATh**

2.8 x = - 9.24 Divide both sides by 2.8 2.8 x / 2.8 = - 9.24 / 2.8 x = - 3.3

**MATh**

- 5 g - 6 g = - 2 - 5 * ( - 2 ) - 6 = 10 - 6 = 4 the sum of 3 coins and c coins = 3 + c = c + 3 x - 2 = 16 Add 2 to both sides x - 2 + 2 = 16 + 2 x = 18 z / - 12 = - 5 Multiply both sides by - 12 z * ( - 12 ) / - 12 = - 5 * - 12 z = 60 x - 8.1 = 5.3 Add 8.1 to both sides x - 8...

**math**

1 - 1 / 5 = 5 / 5 - 1 / 5 = 4 / 5 6 * 4 / 5 = 24 / 5 = $ 4.8 OR 1 / 5 of 6 = 6 / 5 = $ 1.2 $ 6 -$ 1.2 = $ 4.8

**maths**

first number = 7 n second number = 7 n + 7 third number = 7 n + 14 7 n + 7 n + 7 + 7 n + 14 = 777 21 n + 21 = 777 Subtact 21 to both sides 21 n + 21 - 21 = 777 - 21 21 n = 756 Divide both sides by 21 n = 756 / 21 = 36 first number = 7 n = 7 * 36 = 252 second number = 7 n + 7...

**math**

3,600 miles / 40 miles per gallon = 90 gallons 90 * 2.4 $ = 216 $

**Math**

1 yd = 3 ft 1 yd ^ 2 = ( 3 ft ) ^ 2 = 9 ft ^ 2 1 yd ^ 2 / 2 min = 9 / 2 = 4.5 ft ^ 2 / min 3 ft * 30 ft = 90 ft ^ 2 90 ft ^ 2 / ( 4.5 ft ^ 2 / min ) = 20 min

**Math**

1 h = 60 min 40 min = 40 / 60 = 2 * 20 / ( 3 * 20 ) = 2 / 3 h 8 h 40 min = 8 h + 2 / 3 h = 8 * 3 / 3 + 2 / 3 = 24 / 3 - 2 / 3 = 26 / 3 h 3 h = 3 * 3 / 3 = 9 / 3 h Car travel 8 h 40 min. For this time the bus travel = 8 h 40 min + 3 h = 11 h 40 min = 8 h 40 min + 3 h = 26 / 3 h...

**applications in algebra**

A bedroom is 7 feet longer than its width. This mean L = 7 + W A = L * W = 228 ( 7 + W ) * W = 228 7 W + W ^ 2 = 228 W ^ 2 + 7 W = 228 Subtract 228 to both sides W ^ 2 + 7 W - 228 = 228 - 228 W ^ 2 + 7 W - 228 = 0 The solutions are : W = 12 and W = - 19 Width can't be ...

**Math,english,agric,b/sci,PHE,computer,etc**

The sum of two consecutive integers can't be an even number, because the one number is even and the other odd. in this case: a = first number b = second number b = a + 1 a + b = 122 a + a + 1 = 122 2 a + 1 = 122 Subtract 1 to both sides 2 a + 1 - 1 = 122 - 1 2 a = 121 ...

**Math**

No. 5 ^ 2 + 10 ^ 2 - 2 * 5 * 10 cos 50° = 25 + 100 - 100 * cos 50° = 25 + 100 ( 1 - cos 50 ° ) = 25 + 100 * ( 1 - 0.64278761 ) = 25 + 100 * 0.35721239 = 25 + 35.721239 = 60.721239 5 ^ 2 + 10 ^ 2 - 2 * 5 * 10 cos 130° = 25 + 100 - 100 * cos 130° = 25 + 100...

**Math**

166 2/3 % = 166 / 100 + ( 2 / 3 ) / 100= [ 166 + ( 2 / 3 ) ] / 100 = ( 166 * 3 / 3 + 2 / 3 ) / 100 = ( 498 / 3 + 2 / 3 ) / 100 = ( 500 / 3 ) / 100 = 5 / 3 60 / ( 5 / 3 ) = 60 * 3 / 5 = 180 / 5 = 36 Proof : 166 2/3% = 166 / 100 + ( 2 / 3 ) / 100 = 1....

**Math- HELP**

1. 7 / 8 = 0.875 2. 1 1/2 = 1 + 1 / 2 = 1.5 3. 4 3/8 = 4 + 3 / 8 = 4.375 4. 0.4 = 4 / 10 = 2 * 2 / ( 2 * 5 ) = 2 / 5 5. 7.1 = 7 + 0.1 = 7 + 1 / 10 = 7 1/10

**Math**

4 / 5 = 4 * 3 / ( 5 * 3 ) = 12 / 15 - 7 / 15 + ( - 4 / 5 ) = - 7 / 15 - 4 / 5 = - 7 / 15 - 12 / 15 = - 19 / 15

**Math**

Prime numbers 1 - 10 are : 1 , 2 , 3 , 5 and 7 tottal 4 numbers the odds of you getting a prime number = 4 / 10 = 0.4 = 40 %

**algebra**

0.15151515... = 15 / 99 = 3 * 5 / ( 3 * 33 ) = 5 / 33

**algebra**

0.15151515... = 15 / 100 + 15 / 10000 + 15 / 1000000 + 15 / 100000000 + ... = 15 / 100 + 15 / 100 ^ 2 + 15 / 100 ^ 3 + 15 / 100 ^ 4 + ... This is the geometric series : a + a r + a r ^ 2 + a r ^ 3 + a r ^ 4 + ... with a = 15 / 100 and r = 1 / 100 As n goes to infinity the sum ...

**Integration need help also**

In google type : integration calculator online emathhelp when you see list of results click on : Integral Calculator with Steps - eMathHelp When page be open In rectangle type : sinx^2.xdx then clic button CALCULATE You will se solution step - by -step

**Prove that sin(A+B) need help**

In google type : Prove that sin(A+B) When you see list of results click on : Proof of the sum and difference formulas. - The Math Page You will see proof.

**stats**

x1 = 77 x2 = 79 x3 = 95 x4 = 93 averagge of five exam: ( x1 + x2 + x3 + x4 + x5 ) / 5 = 80 ( 77 + 79 + 95 + 93 + x5 ) / 5 = 80 ( 344 + x5 ) / 5 = 80 Multiply both sides by 5 344 + x5 = 80 * 5 344 + x5 = 400 Subtract 344 to both sides x5 = 400 - 344 = 56 Answer: Greater or ...

**Math**

OR if you write : x = number of pencils y = number of pens then x + 1.5 y = 21 x + y = 18

**Math**

x = number of pens y = number of pencils She bought a total of 18 items. x + y = 18 Stella spent 21 $ 1.5$ * x + 1 $ * y = 21 & 1.5 x + 1 * y = 21 1.5 x + y = 21 You must solve system : x + y = 18 1.5 x + y = 21 The solutions aree . x = 6 y = 12 Proof : 6 * 1.5 $ + 12 * 1 $ = ...

**math**

68.9 ft rounded to one decimal place

**math**

1 ft = 12 in 6 ft 4 in = 6 * 12 + 4 = 72 + 4 = 76 in 1 in = 2.54 cm = 2.54 / 100 = 0.0254 m Tall of the basketball player in meters : 76 * 0.0254 = 1.9304 m Tall of the volleyball player in feet : 1.75 / 0.0254 = 68.89763778 ft = 68.9 in rounded to one decimal place

**Algebra**

Tonys age = x Maris age = y Maria is 5 years younger. y = x - 5

**Algebra 2**

( x - y ) ^ 2 = x ^ 2 - 2 x y + y ^ 2 ( b - 8 ) ^ 2 = b ^ 2 - 2 b * 8 + 8 ^ 2 = b ^ 2 - 16 b + 64

**Algebra 2**

Multiply each term in one polynomial by each term in the other polynomial. ( 4 x + 2 y ) ( x - 3 y ) = x * 4 x + x * 2 y - 3 y * 4 x - 3 y * 2 y = 4 x ^ 2 + 2 x y - 12 x y - 6 y ^ 2 = 4 x ^ 2 - 10 x y - 6 y ^ 2

**Math**

7 pizza’s cut into 8 slices. Total 7 * 8 = 56 slices 56 slices / 14 = 4 slices 4 slices of 8 slices in one pizza = 4 / 8 = 1 / 2 OR 7 pizza per 14 students = 7 / 14 = 1 / 2

**math**

P = Pramod age S = Sister age Difference of their age now = 15 yr So : P = S - 15 After 5 years Pramod will be 5 years older, and sister will be 5 years older. Ratio of their age will be : ( P + 5 ) / ( S + 5 ) = 1 / 2 P = S - 15 so : ( S - 15 + 5) / ( S + 5 ) = 1 / 2 ( S - 10...

**math**

35 h * 1 / 5 = 7 h 35 h * 1 / 2 = 17.5 h 35 h * 1 / 7 = 5 h 7 h + 17.5 h + 5 h = 29.5 h The rest of his time = 35 - 29.5 = 5.5 h 5.5 / 35 = 0.15714 = 15 .714 % Approx. 15 %

**Pre Algrebra**

SORRY MY MISTAKE!!!!!! 1 / 5 ^ - 4 = 1 / ( 1 / 5 ) ^ 4 = 5 ^ 4 = 5 * 5 * 5 * 1 / m * 1 / m * 1 / m * 1 / m + 5 * 5 * 5 * 5 ANSWER A

**Pre Algrebra**

m ^ - 4 = 1 / m * 1 / m * 1 / m * 1 / m 1 / 5 ^ - 4 = 1 / 5 * 1 / 5 * 1 / 5 * 1 5 m ^ - 4 + 1 / 5 ^ - 4 = 1 / m * 1 / m * 1 / m * 1 / m + 1 / 5 * 1 / 5 * 1 / 5 * 1 5 Answer d

**Algebra**

a = number of adult tickets b = number of children tickets There were 170 tickets sold in 1 day. This mean : a + c = 170 Subtract c to both sides a + c - c = 170 - c a = 170 - c Money made = 1475 $ 1475 $ = a * 10 $ + c * 7 $ 1475 = 10 a + 7 c 10 a + 7 c = 1475 10 ( 170 - c...

**Algebra**

z = ( x - 8 ) / ( 2 x ) Multiply both sides by 2 x z * 2 x = x - 8 Subtract x to both sides z * 2 x - x = - 8 x * ( 2 z - 1 = - 8 Divide both sides b 2 z - 1 x = - 8 / ( 2 z - 1 ) By the way : - 8 / ( 2 z - 1 ) = 8 / ( 1 - 2 z ) So : x = - 8 / ( 2 z - 1 ) = 8 / ( 1 - 2 z )

**Math**

Paste your question in google. You will find couple explanations.

**Intermediate Algebra (math)**

( 8 x ^ 2 y ^ 2 + 4 x y ^ 2 - 12 y ^ 2 ) / ( 4 x y ^ 2 ) = 4 y ^ 2 ( 2 x ^ 2 + x - 3 ) / ( 4 x y ^ 2 ) = ( 2 x ^ 2 + x - 3 ) / x

**algebra**

( 5 t - 6 c + 4 )+(- 8 t + 9 c ) = 5 t - 6 c + 4 - 8 t + 9 c = 5 t - 8 t - 6 c + 9 c + 4 = - 3 t + 3 c + 4 = 3 c - 3 t + 4 = 3 ( c - t ) + 4

**Maths**

R = Roberts age C = Catherine age The ratio of their age now : R / C = 3 Multiply both sides by C R * C / C = 3 C R = 3 C The ratio of their age after 8 years : ( R + 8 ) / ( C + 8 ) = 2 / 1 = 2 ( 3 C + 8 ) / ( C + 8 ) = 2 Multiply both sides by C + 8 ( 3 C + 8 ) * ( C + 8...

**algebra**

r1 = radius of a larger sphere r2 = radius of a smaller sphere Volume of a sphere is given by the formula : V = ( 4 / 3 ) pi * r ^ 3 Vollume of a larger sphere : V1 = ( 4 / 3 ) pi * r1 ^ 3 = ( 4 / 3 ) pi * ( 3 / 4 ) ^ 3 = Vollume of a smaller sphere : V2 = ( 4 / 3 ) pi * r2 ^ ...

**MATHS - please help**

- 3 / 5 ( x - 1 ) + y + 4 = 0 Multiply both sides by 5 - 3 x + 5 y + 20 = 0

**MATHS - please help**

Sorry c = 4

**MATHS - please help**

y + 4 = 3 / 5 ( x - 1 ) Subtract 3 / 5 ( x - 1 ) y + 4 - 3 / 5 ( x - 1 ) = 3 / 5 ( x - 1 ) - 3 / 5 ( x - 1 ) y + 4 - 3 / 5 ( x - 1 ) = 0 - 3 / 5 ( x - 1 ) + y + 4 = 0 a = - 3 / 5 b = 1 c = 47

**Algebra**

a ^ 2 + b ^ 2 = a ^ 2 + 2 a * b + b ^ 2 2 a * b = a ^ 2 + b ^ 2 2 a * b = a ^ 2 + 2 a * b + b ^ 2 Subtract 2 a * b to both sides 2 a * b - 2 a * b = a ^ 2 + 2 a * b + b ^ 2 - 2 a * b 0 = a ^ 2 + b ^ 2 Subtract a ^ 2 to both sides 0 - a ^ 2 = a ^ 2 + b ^ 2 -a ^ 2 - a ^ 2 = b ^ ...