Post a New Question

Posts by Bosnian

Total # Posts: 2,513

College Math
x = 3 -inch bolts y = 4 -inch bolts James bought 24 bolts. This mean x + y = 24 36 cents = $ 0.36 42 cents = $ 0.42 Total price = $ 9 This mean : 0.36 x + 0.42 y = 9 Now you must solve system : x + y = 24 0.36 x + 0.42 y = 9 Try.

Math
17 85 : 51 = 17 * 5 : ( 17 * 3 ) = 5 : 3

Geometry (Help)
12 cm / 4 cm = 3 16 cm / 4 cm = 4 8 cm / 4 cm = 2 3 * 4 * 2 = 24 balls

Algebra 1
90 gallons of a 23% salt water = 90 * 23 / 100 = 2070 /100 = 20.7 gallons of salt. x = quantity of salt wather y = quantity of fresh wather Fresh wather have 0 % salt. This mean all salt come on 30 % salt wather. Quantity of salt in 30 % salt wather = 0.3 x 0.3 x = 20.7 Divide...

MATH HELP ASAP
In a Geometric Sequence each term is found by multiplying the previous term by a constant. In this case constant = 0.5 Geometric Sequence

MATH HELP ASAP
1.6 * 0.5 = 0.8 0.8 * 0.5 = 0.4 0.4 * 0.5 = 0.2 What do you think that is?

math
1 3/8 = 1 + 3 / 8 = 8 / 8 + 3 / 8 = 11 / 8 ( 1 3/8 ) / ( 5 / 8 ) = ( 11 / 8 ) / ( 5 / 8 ) = ( 8 * 11 ) / ( 8 * 5 ) = 11 / 5 = 10 / 5 + 1 / 5 = 2 + 1 / 5 = 2 1/5 = 2.2

MATH HELP ASAP
If you think on 4,8,12,16,... then : an = 4 n a20 = 4 *20 = 80

MATH HELP ASAP
Which expression?

algebra
4 * 1 = 4 4 * 2 = 8 4 * 3 = 12 4 * 4 = 16 etc. a. 4n

algebra help asap
2n + 3 2 * 1 + 3 = 2 + 3 = 5 2 * 2 + 3 = 4 + 3 = 7 2 * 3 + 3 = 6 + 3 = 9 2 * 4 + 3 = 8 + 3 = 11 5 , 7 , 9 , 11 Answer c.

PLEASE HELP ASAP ALGEBRA
In an Arithmetic Sequence the difference between one term and the next is a constant, so : 3 - 4.5 = - 1.5 4.5 - 6 = - 1.5 6 - 7.5 = - 1.5 The difference is a constant, so : a. arithmetic sequence

algebra
The area of a triangle is always half the product of the base and height. In this case the base : b = c + 2 A = b * h / 2 A = ( c + 2 ) * h / 2 The area is ( 2 c ^ 3 + 16 ) so: 2 c ^ 3 + 16 = ( c + 2 ) * h / 2 Multiply both sides by 2 4 c ^ 3 + 32 = ( c + 2 ) * h Divide both ...

Math
3 x ^ 2 = 0 Divide both sides by 3 3 x ^ 2 / 3 = 0 / 3 x ^ 2 = 0 x = sqroot ( 0 ) = 0

Math
a = apples cost o = orange cost 70 cents = 0.7 $ An orange cost 70 cents less than an apple. This mean : o = a - 0.7 $ Total cost = 41.6 $ 8 a * 10 o = 41.6 8 a + 10 ( a - 0.7 ) = 41.6 8 a + 10 a - 7 = 41.6 18 a - 7 = 41.6 Add 7 to both sides 18 a - 7 + 7 = 41.6 + 7 18 a = 48....

algebra 2
2 x + 6 y = 16 Multiply both sides by 2 4 x + 5 y = 11 - 4 x + 12 y = 32 ________________ 4 x - 4 x + 5 y - 12 y = 11 - 32 - 7 y = - 21 Divide both sides by - 7 y = - 21 / - 7 y = 3 Replace value of y in equation : 4 x + 12 y = 32 4 x + 12 * 3 = 32 4 x + 36 = 32 Subtract 36 to...

Maths
x = a number x + x / 2 = 6 2 x / 2 + x / 2 = 6 3 x / 2 = 6 Multiply both sides by 2 3 x = 12 Divide both sides by 3 x = 12 / 3 = 4 Proof ; 4 / 2 + 4 = 2 + 4 = 6

math
p1 = paper 1 p2 = paper 2 p3 = paper 3 p4 = paper 4 ( a ) The mean of the first three papers Jenny has sat is 72%. ( p1 + p2 + p3 ) / 3 = 72 % Multiply both sides by 3 p1 + p2 + p3 = 72 % * 3 = p1 + p2 + p3 = 216 % After 4 papres mean is : ( p1 + p2 + p3 + p4 ) / 4 If she ...

Algebra I DONT KNOW HOW TO DO 3 VARIABLES
x + y + 5 z = 2 4 x - 3 y + 5 z = 3 3 x - 2 y + 5 z = 1 All three equations contain member 5 z Equation ( 1 ) x + y + 5 z = 2 Subtract ( x + y ) to both sides x + y + 5 z - ( x + y ) = 2 -( x + y ) 5 z = 2 - x - y Equation ( 2 ) 4 x - 3 y + 5 z = 3 Subtract ( 4 x - 3 y ) to ...

Ratios!!!!
Remark : 1 * ( x - 3 ) : ( 3 x - 2 ) = ( x - 3 ) : ( 3 x - 2 ) 4 / 4 = 1 so : ( 4 / 4 ) * ( x - 3 ) : ( 3 x - 2 ) 4 * ( x - 3 ) : [ 4 * ( 3 x - 2 ) ] = ( 4 x - 12 ) : ( 12 x - 8 ) Question 10 Answers B and D

Ratios!!!!
8. A = Abby's part I = Ingrid's part J = John's part There are sixty three candies in the bag. This mean: A + I + J = 63 A / I / J = 2 / 3 / 4 This mean : A / I = 2 / 3 I / J = 3 / 4 so: A / I = 2 / 3 Multiply both sides by I A = 2 I / 3 A = ( 2 / 3 ) I I / J = 3...

Math
B = Bill's money S = Sammy's money M = Mary's money J = James's money Sammy has 15 $ more than Billy. S = B + 15 Mary has twice as much as Sammy. M = 2 S = 2 ( B + 15 ) = 2 B + 2 * 15 = 2 B + 30 James has 5 $ less than Mary. J = M - 5 = 2 B + 30 - 5 = 2 B + 25 ...

Math
a = First number b = Second number The difference between two numbers is 6. This mean : a - b = 6 Their product is 2016. This mean : a * b = 2016 Now : a - b = 6 Add b to both sides a - b + b = 6 + b a = 6 + b a = b + 6 Replace this value in expression : a * b = 2016 ( b + 6...

math
cot x = cos x / sin x sec x = 1 / cos x cot x * sec x = ( cos x / sin x ) * ( 1 / cos x ) = 1 / sin x = csc x

Maths
a = the smaller number b = the larger number The product of two natural numbers is 18. This mean : a * b = 18 If one is added to four times the smaller number this is equal to the larger number. This mean : 1 + 4 a = b So : b = 1 + 4 a Replace this value in expression : a * b...

Math Trig
Correct answer but you also can write : cos ( 2 u ) = cos ^ 2 ( u ) - sin ^ 2 u In this case : sin ( u ) = 5 / 13 sin ^ 2 ( u ) = ( 5 / 13 ) ^ 2 = 25 / 169 cos ^ 2 ( u ) = 1 - sin ^ 2 ( u ) = 1 - 25 / 169 = 169 / 169 - 25 / 169 = 144 / 169 cos ( 2 u ) = cos ^ 2 ( u ) - sin ^ 2...

Math
Correct answer becouse : ( 0.0015 / 0.45 ) * 100 % = 0.003333 * 100 % = 0.3333 %

Math
sin theta = + OR - sqroot ( 1 - cos ^ 2 theta ) tan theta = sin theta / cos theta tan theta = + OR - sqroot ( 1 - cos ^ 2 theta ) / cos theta In Quadrant IV tangent are negative so : tan theta = - sqroot ( 1 - cos ^ 2 theata ) / cos theta

math
sqrt ( 4 / 32 ) = sqrt [ 4 / ( 4 * 8 ) ] = sqrt ( 1 / 8 ) = sqrt [ 1 / ( 4 * 2 ) ] = sqrt ( 1 ) / [ sqrt ( 4 ) * sqrt ( 2 ) ] = 1 / 2 sqrt ( 2 ) 2 pi sqrt ( 4 / 32 ) = 2 pi * 1 / 2 sqrt ( 2 ) = pi / sqrt ( 2 ) = _________________________________ Remark: sqrt ( 2 ) = 2 ^ ( 1 / ...

math
In quadratic equation: a x ^ 2 + b x + c value D = b ^ 2 - 4ac is called the discriminant. When Discriminant is zero we get just one real solution. p x ^ 2 - 12 x + 4 = 0 In this case : a = p , b = - 12 , c = 4 D = b ^ 2 - 4 a c = ( - 12 ) ^ 2 - 4 * p * 4 = 144 - 16 p = 0 Add ...

problem solving
S = Susan's age R = Ritas's age Susan is 4 years older than her sister Rita. This mean : S = R + 4 Seven years ago Susan was ( S - 7 ) yrs old, and Rita was ( R - 7 ) yrs old. Seven years ago, Susan was twice as old as Rita. This mean : ( S - 7 ) / ( R - 7 ) = 2 ...

Trigonometrt
a. 810 ° = 720 ° + 90 ° = 2 * 360 ° + 90 ° So : sin ( 810 ° - theta ) = sin ( 90 ° - theta ) sin ( A - B ) = sin A * cos B - cos A * sin B In this case A = 90 ° , B = theta. sin 90 ° = 1 cos 90 ° = 0 sin ( 90 ° - theta ) = sin 90 &...

Algebra
x + 2 y = 10 Subtract x to both sides x + 2 y - x = 10 - x 2 y = 10 - x Divide both sides by 2 2 y / 2 = 10 / 2 - x / 2 y = 5 - x / 2 x ^ 2 + y ^ 2 = 25 x ^ 2 + ( 5 - x / 2 ) ^ 2 = 25 ________________________________ Remark: ( a - b ) ^ 2 = a ^ 2 - 2 * a * b + b ^ 2 ...

math
( - 8 ) * ( - 7 ) = ( - 1 * 8 ) * ( - 1 * 7 ) = ( - 1 ) * ( - 1 ) * 8 * 7 = 1 * 8 * 7 = 1 * 56 = 56

Algebra 1
a = larger number b = smaller number One third the sum of two numbers is 10. This mean: ( a + b ) / 3 = 10 Multiply both sides by 3 a + b = 30 Half the difference is 14. This mean: ( a - b ) / 2 = 14 Multiply both sides by 2 a - b = 28 Add b to both sides a - b + b = 28 + b a...

Algebra
4 x - 6 y - 3 = 7 x + 2 y - 4 Subtract 4 x to both sides 4 x - 6 y - 3 - 4 x = 7 x + 2 y - 4 - 4 x - 6 y - 3 = 3 x + 2 y - 4 Add 3 to both sides - 6 y - 3 + 3 = 3 x + 2 y - 4 + 3 - 6 y = 3 x + 2 y - 1 Subtract 2 y to both sides - 6 y - 2 y = 3 x + 2 y - 1 - 2 y - 8 y = 3 x - 1...

maths
( 14 / 40 ) * 100 % = 0.35 * 100 % = 35 %

Math
1 ft = 12 in 2 ft = 24 in r = 24 in = 2 ft The volume of a ball: V = ( 4 / 3 ) * pi * r ^ 3 = ( 4 * pi / 3 ) * 2 ^ 3 = ( 4 * 3.1416 / 3 ) * 2 ^ 3 = ( 12.5664 / 3 ) * 2 ^ 3 = 4.1888 * 2 ^ 3 = 4.1888 * 8 = = 33.5104 ft ^ 3

math
3 / 27 = 3 / ( 3 * 9 ) = 1 / 9 3 / 27 = 10 / x 1 / 9 = 10 / x Multiply both sides by 9 1 = 90 / x Multiply both sides by x x = 90 min OR x = ( 10 miles / 3 miles ) * 27 min = ( 10 / 3 ) * 27 min = 270 min / 3 = 90 min

Social studies
Ms.Sue Iam from Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, former Yugoslavia citizen. YUGOSLAVIA WAS NEVER HAD SOVIET RULE. It was very different from the socialism of the Soviet.

pr calc 11
The numbers are: 8 an - 5 becouse: 8 * ( - 5 ) = - 40 and 8 - 5 = 3 x ^ 2 + 3 x - 40 = ( x + 8 ) ( x - 5 )

pr calc 11
( a + b ) ^ 2 = a ^ 2 + 2 a b + b ^ 2 so: ( x + 2 ) ^ 2 = x ^ 2 + 2 x * 2 + 2 ^ 2 = x ^ 2 + 4 x + 4 ( x + 2 ) ^ 2 - ( x + 2 ) - 42 = x ^ 2 + 4 x + 4 - x - 2 - 42 = x ^ 2 + 4 x + 4 - x - 44 = x ^ 2 + 4 x - x + 4 - 44 = x ^ 2 + 3 x - 40 Find two numbers whose product is - 40 and...

Math
Parabola - 5 t ^ 2 - 25 t is concave downward. That's why you get negative time. You can switch - 5 to 5. If you want to see graph go on: w o l f r a m a l p h a . c o m When page be open in rectangle type: - 5 t ^ 2 - 25 t , t = 0 to - 5 and click option: = You wil see ...

math
x = 0.6969... 100 x = 0.6969... * 100 = 69.6969... 100 x - x = 99 x = 69.6969... - 0.6969... = 69 99 x = 69 3 * 33 x = 3 * 23 Divide both sides by 3 33 x = 23 Divide both sides by 33 x = 23 / 33 0.6969... = 23 / 33

math
1 / 2 (14 x - 2 ) - 1 / 4 ( - 4 x - 24 ) = 14 x / 2 - 2 / 2 - ( - 4 x / 4 ) - ( - 24 / 4 ) = 14 x / 2 - 2 / 2 + ( 4 x / 4 ) + ( 24 / 4 ) = 7 x - 1 + x + 6 = 8 x + 5

Math
In google type: integration by parts online emathelp When you see list of results cilck on: Integral (Antiderivative) Calculator with Steps - eMathHelp When page be open in rectangle type: e^(3x) sin (2x) then clic option: CALCULATE You wil see solution step-by-step.

algebra i
You can square rooted only expresiion between brackets, not single number.

algebra i
( x - 4 ) ^ 2 = 625 Take square root to both sides + OR - ( x - 4 ) = 25 1 solution: x - 4 = 25 Add 4 to both sides x - 4 + 4 = 25 + 4 x = 29 2 solution: - ( x - 4 ) = 25 - x + 4 = 25 Subtract 4 to both sides - x + 4 - 4 = 25 - 4 - x = 21 Multiply both sides by - 1 x = - 21 ...

Math haha
7 / 2 = ( 7 / 2 ) * ( 3 / 3 ) = 21 / 6 ( 7 / 2 + 5 / 6 ) ^ 2 - ( 7 / 2 - 5 / 6 ) ^ 2 = ( 21 / 6 + 5 / 6 ) ^ 2 - ( 21 / 6 - 5 / 6 ) ^ 2 = ( 26 / 6 ) ^ 2 - ( 16 / 6 ) ^ 2 = 676 / 36 - 256 / 36 = ( 676 - 256 ) / 36 = 420 / 36 = ( 12 * 35 ) / ( 12 * 3 ) = 35 / 3

Math-Measure's & area
1. A = B * H = 82 * 16.6 = 1,361.2 2. 0.123333.... is a rational number becouse : 0.123333... = 37 / 300

Math
Rectangular pyramid

algebra
OR x + 9 y = 77 Multiply both sides by 7 7 * x + 9 y * 7 = 77 * 7 7 x + 63 y = 539 - 7 x - y = 27 _______________ 7 x - 7 x + 63 y - ( - y ) = 539 - 27 0 + 63 y + y = 512 64 y = 512 y = 512 / 64 = 8 x + 9 y = 77 x + 9 * 8 = 77 x + 72 = 77 Subtract 72 to both sides x + 72 - 72...

algebra
7 x - y = 27 Divide both sides by 7 7 x / 7 - y / 7 = 27 / 7 x - y / 7 = 27 / 7 x + 9 y = 77 x + 9 y * 7 / 7 = 77 * 7 / 7 x + 63 y / 7 = 539 / 7 Subtract x - y / 7 = 27 / 7 from equation x + 63 y / 7 = 539 / 7 x + 63 y / 7 = 539 / 7 - x - y / 7 = 27 / 7 ...

Math
Numbers 1 ÷ 9 are one digits numbers. Numbers 10 ÷ 30 are two digits numbers. Obviously Eric will write 9 one digits numbers and 21 two digits numbers. 9 * 1 + 21 * 2 = 9 + 42 = 51 digits

Math
55 = 11 * 5

Math
You can write original number as : x = 10 a + b Reverse number you can write as : y = 10 b + a x + y = 10 a + b + 10 b + a = 11 a + 11 b = 11 ( a + b ) Example : Original number: x = 23 a = 2 , b = 3 x = 10 a + b = 10 * 2 + 3 = 20 + 3 = 23 Reverse number: y = 10 b + a = 10 * 3...

database
Find answer on wikipedia.

maths
x = 0.27272727... 100 x = 100 * 0.27272727... 100 x = 27.27272727... 100 x - x = 99 x = 27.27272727... - 0.27272727... = 27 99 x = 27 9 * 11 x = 9 * 3 Divide both sides by 9 11 x = 3 Divide both sides by 11 x = 3 / 11

Math
A golden rectangle is a rectangle whose side lengths are in the golden ratio: phi = 1 / [ ( 1 + sqroot 5 ) / 2 ] W = L * phi W = 12 * 1 / [ ( 1 + sqroot 5 ) / 2 ] = 12 * 2 / ( 1 + sqroot 5 ) = 24 / ( 1 + sqroot 5 ) = 24 / ( 1 + 2.236068 ) = 24 / 3.236068 = 7.416408 ft W = 7.4 ...

Math
x ^ 2 + 10 = 7 x Subtract 7 x to both sides x ^ 2 + 10 - 7 x = 7 x - 7 x x ^ 2 - 7 x + 10 = 0 Now you must solve this quadratic equation. The solutions are : x = 2 and x = 5 Proof : 2 ^ 2 + 10 = 4 + 10 = 14 = 7 * 2 5 ^ 2 + 10 = 25 + 10 = 35 = 7 * 5

math
x1 = score math = 65 x2 = score arts = 86 x3 = score science = 84 x4 = score social studies = 78 x5 = score grammar average = ( x1 + x2 + x3 + x4 + x5 ) / 5 = 80 ( 65 + 86 + 84 + 78 + x5 ) / 5 = 80 ( 313 + x5 ) / 5 = 80 Multiply both sides by 5 313 + x5 = 80 * 5 313 + x5 = 400...

Maths
Copy your question in google. You will find answer.

math
(e ^ 3 / f ^ 2 ) ^ - 3 = 1 / (e ^ 3 / f ^ 2 ) ^ 3 = 1 / ( e ^ 9 / f ^ 6 ) = f ^ 6 / e ^ 9 ( e ^ - 4 / f ) ^ - 1 = 1 / [ ( 1 / e ^ 4 ) / f ] = 1 / [ 1 / ( e ^ 4 * f ) ] = e ^ 4 * f / 1 = e ^ 4 * f (e ^ 3 / f ^ 2 ) ^ - 3 * ( e ^ - 4 / f ) ^ - 1 = ( f ^ 6 / e ^ 9 ) * e ^ 4 * f = ...

Algebra
Yes y = 3 x + 7 = 4 * 7 = 28 3 x + 7 = 28 3 x = 28 - 7 = 21 x = 21 / 3 = 7 yrs 7 ft + 7 * 3 ft = 7 ft + 21 ft = 28 ft = 4 * 7 ft

Math Help!
6 - ( - 3 ) = 9 15 - 6 = 9 24 - 15 = 9 33 - 24 = 9 42 - 33 = 9 51 - 42 = 9 - 3 ,6 ,15 , 24 , 33 , 42 , 51 Arithmetic progression. Initial term a1 = - 3 Common difference d = 9

PLZ HELP MATH
p = pressure d = depth p = 14.7 + 14.7 ( d / 30 ) = 14.7 ( 1 + d / 30 ) In this case d = 1000 ft p = 14.7 ( 1 + 1000 / 30 ) = 14.7 ( 1 + 33.33 ) = 14.7 * 34.33 = 504.7 psi

Algebra ASAP
x ^ - 2 = 1 / x ^ 2 ( 6 x ^ - 2 ) ^ 2 = ( 6 / x ^ 2 ) ^ 2 = 6 ^ 2 / ( x ^ 2 ) ^ 2 = 36 / x ^ 4 ( 0.5 x ) ^ 4 = 0.5 ^ 4 * x ^ 4 = 0.0625 x ^ 4 ( 6 x ^ - 2 ) ^ 2 0.5 x ^ 4 = ( 36 / x ^ 4 ) * 0.0625 x ^ 4 = 36 * 0.0625 * x ^ 4 / x ^ 4 = 36 * 0.0625 = 2.25

Math
Probability that the 7th grader is a boy = number of boys/number of students = 3 / ( 3 + 3 ) = 3 / 6 = 1 / 2 Probability that the 8th grader is a boy = number of boys/number of students = 1 /( 4 + 1 ) = 1 /5 Probability that both are boys = 1 / 2 * ( 1 / 5 ) = 1 / 10 = 0.1 = 10 %

math
a1 = first number a2 = second number a3 = third number a2 = a1 + 2 a3 = a2 + 2 = a1 + 2 + 2 = a1 + 4 a1 + a2 + a3 = a1 + a1 + 2 + a1 + 4 = 3 a1 + 6 = 147 Subtract 6 to both sides 3 a1 + 6 - 6 = 147 - 6 3 a1 = 141 Divide both sides by 3 a1 = 141 / 3 = 47 a1 = 47 a2 = 47 + 2 = ...

math
n = Number of nickels q = Number of quarters He has 10 more nickels than quarters mean : n = q + 10 Justin has a total of 50 coins that are all nickels and quarters mean : n + q = 50 n = q + 10 so : n + q = 50 q + 10 + q = 50 2 q + 10 = 50 Subtract 10 to both sides 2 q + 10 - ...

Algebra
94 % = 94 / 100 = 0.94 $ 560,000 / 0.94 = $ 595744.68

Math
L = Lita's age J = Joe's age Lita is three times Joe's age mean : L = 3 J The difference of their ages is 10 mean : L - J = 10 L = 3 J so : L - J = 10 3 J - J = 10 2 J = 10 Divide both sides by 2 J = 10 / 2 = 5 L = 3 J = 3 * 5 = 15 Lita's present ages = 15 Joe...

algebra equations
x = a number 4 less than 5 times itself mean : 5 x - 4 x + 5 x - 4 = 27 6 x - 4 = 27 Add 4 to both sides 6 x - 4 + 4 = 27 + 4 6 x = 31 Divide both sides by 6 x = 31 / 6 Are you shure that the result is 27?

math
6 / 27 = 3 * 2 / ( 3 * 9 ) = 2 / 9

Algebra
4. 3 ( 4 - 2 x ) = - 2 x 3 * 4 - 3 * 2 x = - 2 x 12 - 6 x = - 2 x Add 6 x to both sides 12 - 6 x + 6 x = - 2 x + 6 x 12 = 4 x Divide both sides by 4 3 = x x = 3 Answer d 5. 5.4 + 0.2 x = - 1.4 x + 8.6 Subtract 5.4 to both sides 5.4 - 5.4 + 0.2 x = - 1.4 x + 8.6 - 5.4 0.2 x...

math
8 / 270 = x / 72.5 Multiply both sides by 72.5 72.5 * 8 / 270 = x 580 / 270 = x 2.148148 = x x = 2.148148 x = 2.1 fluid ounces Rounded to the nearest tenth.

Math
Substitute the values a = 4 , b = - 9 , c = - 9 into the quadratic formula x1/2 = [ - b +OR- sqroot( b ^ 2 - 4 a c ) ] / 2 a x1/2 = [ - ( - 9 ) +OR- sqroot( ( - 9 ) ^ 2 - 4 * 4 * ( - 9 ) ) ] / 2 * 4 x1/2 = [ 9 +OR- sqroot( 81 - 4 * ( - 36) ) ] / 8 x1/2 = [ 9 +OR- sqrt ( 81 + ...

Math
1 / 4 = 1 * 8 / ( 4 * 8 ) = 8 / 32 5 * 16 = 5 * 2 / ( 16 * 2 ) = 10 / 32 Your answer is correct.

Algebra
2 y - 8 = 3 y - 18 Subtract 2 y to both sides 2 y - 8 - 2 y = 3 y - 18 - 2 y - 8 = y - 18 Add 18 to both sides - 8 + 18 = y - 18 + 18 10 = y y = 10

Math
[ ( 8.3 + x ) / 11.2 ] * 8 ) = 16 Divide both sides by 8 [ ( 8.3 + x ) / 11.2 ] * 8 ) / 8 = 16 / 8 ( 8.3 + x ) / 11.2 = 2 Multiply both sides by 11.2 11.2 * ( 8.3 + x ) / 11.2 = 2 * 11.2 8.3 + x = 22.4 Subtract 8.3 to both sides 8.3 + x - 8.3 = 22.4 - 8.3 x = 14.1

Math
12 : 18 = 2 * 6 : ( 3 * 6 ) = 2 : 3 2 : x = 2 : 3 x = 3 Answer A 5 : 15 = 5 : ( 3 * 5 ) = 1 : 3 1 : 3 = x : 3 x = 1 Answer C

math
Did you read my answer?

math
r = first number r + 1 = second number r + 2 = third number r + r + 1 + r + 2 = 144 3 r + 3 = 144 Subtract 3 To both sides 3 r + 3 - 3 = 144 - 3 3 r = 141 Divide both sides by 3 r = 141 / 3 = 47 r + 1 = 48 r + 2 = 49 47 + 48 + 49 = 144

Math
75 % = 75 / 100 = 0.75 L = 124 ft W = 0.75 * L = 0.75 * 124 = 93 ft P = 2 L + 2 W = 2 ( L + W ) = 2 * ( 124 + 93 ) = 2 * 217 = 434 ft A = L * W = 124 * 93 = 11,532 ft ^ 2

Maths
L = 3 W d = sqroot ( L ^ 2 + W ^ 2 ) d = sqroot [ ( 3 W ) ^ 2 + W ^ 2 ] = sqroot ( 9 W ^ 2 + W ^ 2 ) = sqroot ( 10 W ^ 2 ) = 6 * sqroot ( 10 ) sqroot ( 10 ) * W = 6 * sqroot ( 10 ) Divide both sides by sqroot ( 10 ) W = 6 cm L = 3 W = 3 * 6 = 18 cm P = 2 L + 2 W = 2 ( L + W...

Math
y - 2 = 6 x + 3 Subtract 6 x + 3 to both sides y - 2 - ( 6 x + 3 ) = ( 6 x + 3 ) - ( 6 x + 3 ) y - 2 - 6 x - 3 = 0 y - 6 x - 5 = 0

math
1 h = 60 min Speed = ( 4 / 5 ) mile * 60 min / 9 min Speed = ( 4 / 5 ) * 60 / 9 = 4 * 60 / 5 * 9 = 240 / 45 = 2 * 2 * 2 * 2 * 3 * 5 / ( 3 * 3 * 5 ) = 2 * 2 * 2 * 2 / 3 = 16 / 3 miles / hour

Math
150 % = 150 / 100 = 1.5 1.5 * 25,800 = 38,700

Algebra
In google type : functions graphs online When you see list of results click on : Draw Function Graphs - Plotter - Rechneronline When page be open in blue rectangle type : x + 3 In gray rectangle type : - 2 x - 3 Then click option : Draw Solution : x = - 2 , y = 1

Math 10
1 yd = 91.44 cm 5 yd = 5 * 91.44 = 457.2 cm 457.2 cm / 50 cm = 9.144 = 9 + 0.144 pieces 9 pieces + 0.144 * 50 cm = 9 pieces + 7.2 cm

Math
b ) ( 2 / 5 ) ^ 3 = 8 / 125

Math
If two polygons are similar, the ratio of their areas is equal to the square of the ratio of their corresponding sides. If two polygons are similar, the ratio of their volumes is equal to the cube of the ratio of their corresponding sides. a) ( 1 / 4 ) ^ 2 = 1 / 16 b ) ( 2 / 5...

Maths
As = Area of the smaller triangle = 28 square Al = Area of the larger triangle In two similar triangles, the ratio of their areas is the square of the ratio of their sides. As = Al * ( 2 / 5 ) ^ 2 As = Al * 4 / 25 As = 4 Al / 25 Multiply both sides by 25 25 As = 4 Al Divide ...

Algebra! Errr, whatever it is.
j = r b Divide both sides by b j / b = r r = j / b Answer d M = 300 J / P Multiply both sides by P P M = 300 J Divide both sides by 300 P M / 300 = J J = P M / 300 Answer d

Math
P2 = second pile

Math
P1 = first pile P3 = second pile P3 = third pile The first has 5 more books than the 2nd pile. This mean : P1 = P2 + 5 The number of books in the second pile is twice the number of books in the third pile. This mean : P2 = 2 P3 So if : P2 = 2 P3 and P1 = P2 + 5 then : P1 = P2...

Math
Type mistake. y = - 2 x - 12 = - 2 * ( - 8 ) - 12 = 16 - 12 = 4

Math
y = - 2 x - 12 = - 2 * ( - 8 ) - 2 = 16 - 12 = 4

Math
3 x + 4 ( x - 6 ) - 3 ( x - 7 ) 3 x + 4 * x + 4 * ( - 6 ) - 3 * x - 3 * ( - 7 ) = 3 x + 4 x - 24 - 3 x + 21 = 4 x - 3 Answer B

Math
- 6 - 7 ( c + 10 ) = - 6 - 7 * c - 7 * 10 = - 6 - 7 c - 70 = - 76 - 7 c Answer B

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 1
  4. 2
  5. 3
  6. 4
  7. 5
  8. 6
  9. 7
  10. 8
  11. 9
  12. 10
  13. 11
  14. 12
  15. 13
  16. 14
  17. 15
  18. Next>>

Post a New Question