Algebra

posted by Anonymous

Divide 75 units into 2parts,such that the product is 1,250.

  1. Ms. Sue

    50 + 25 = 75

  2. Damon

    x(75-x) = 1250
    75 x - x^2 = 1250
    x^2 - 75 x + 1250 = 0
    https://www.mathsisfun.com/quadratic-equation-solver.html
    yes 50, 25 :)

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. algabra

    A cylinder has a radius of 5 in. If the volume of the cylinder is 250 pie inches cubed, What is the height of the cylinder?
  2. 4th grade

    I have to find the product of 22x11 using an array. Draw a rectangle 22 units long by 11 units wide. Divide the rectangle by tens and ones for each factor. Then complete the calculation.
  3. Accounting

    Cambridge Manufacturing Company, Inc. has 200 labor-hours available. There is no limit on machine hours. Cambridge can sell all of Product B that it wants, but it can only sell 30 units and 20 units of Products A and C, respectively. …
  4. Accounting

    Below is budgeted production and sales information for Flushing Company for the month of December: Product XXX Product ZZZ Estimated beginning inventory 30,000 units 18,000 units Desired ending inventory 34,000 units 17,000 units Region …
  5. lehman

    Hair Products A hair product company sells three types of hair products for $30, $20, and $10 per unit. In one year, the total revenue for the three products was $800,000, which corresponded to the sale of 40,000 units. The company …
  6. Math

    A hair product company sells three types of hair products for $30, $20, and $10 per unit. In one year, the total revenue for the three products was $800,000, which corresponded to the sale of 40,000 units. The company sold half as …
  7. Precalculus

    The revenue and cost equation for a product are R = x(75 - 0.0005x) and C = 30x + 250,000 where R and C are measured in dollars and x represents the number of units sold. How many units must be sold to obtain a profit of at least $750,000?
  8. Math

    In 2014, the Whaddock Company purchased 1,560,000 units from its supplier at a cost of $250.00 per unit. Whaddock sold 1,525,000 units of its product in 2014 at a price of $350.00 per unit. Whaddock began 2014 with 425,000 units in …
  9. accounting

    Below is budgeted production and sales information for Flushing Company for the month of December: Product XXX Product ZZZ Estimated beginning inventory 32,000 units 20,000 units Desired ending inventory 34,000 units 17,000 units Region …
  10. Economy

    Use the following information to answer the question. There are three firms in an economy: X,Y,Z. Firm X buys $200 worth of goods from firm Y, and $300 worth of goods from firm Z, and produces 250 units of output at $4 per unit. Firm …

More Similar Questions