Math

posted by Sarah

The farmer's boy has been sent to the market. He takes his dog for company. He also has a plump goose to sell, and a bag of corn. He knows he must be careful. He must make sure his dog doesn't have a chance to eat the dog, and he must make sure the goose doesn't have an opportunity to eat the corn. So he must be with them all the time, or keep them separated. The boy is having an uneventful trip to market when he discovers the river is high. He will have to carry his dog, goose, and corn across one at a time, put each down, and go back for the others.

How can he get each item across safely, and uneaten?

(Thank you to all who respond.)

  1. scott

    goose across

    go back

    dog across

    go back with goose

    corn across

    go back

    goose across

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    one bag contains 3/5 kg of corn a farmer feeds his chickens 4 bags of corn each week. how amny kilograms of corn do they eat each day. anwer in fractions please
  2. 6th Grade Math

    The farmers boy is going to market again. This time he's taking his faithful dog, two geese,and three bags of corn. He again has to cross the river,but this time he can only carry two items across at a time. He knows if he leaves tham …
  3. Math

    A farmer has a dog, two geese and three bags of corn. He comes to a river. The boat to ferry him across the river can only hold the man plus two of his six possessions at a time. The farmer knows that if he is not right there the dog …
  4. math

    One bag contains 3/5 of corn. A farmer feeds his chickens 4 bags of corn each week. How many kilograms of corn do they eat each day?
  5. word problem

    i need to solve with no words...a man, fox, goose, and corn are on one side of the river with only a boat for crossing. the goal is to transfer man, fox, goose, corn across the river using the boat which will carry the man and only …
  6. Finance

    Farmer Tom Hedges anticipates taking 100,000 bushels of oats to the market in three months. The current cash price for oats is $2.15. He can sell a three- month futures contract for oats at $2.20. He decides to sell 10 5,000-bushel …
  7. math

    Jake is making birdhouses to sell. The cost to make them is $80 for supplies plus $6.25 per birdhouse. He will sell them for $16 each. What is the minimum # of birdhouses he must sell to make a profit. I got he must sell more than …
  8. college math

    1. A farmer has 1000 acres of land on which corn, wheat, or soybeans can be grown. He also knows that each acre of corn requires 5 days of labor and yields a profit of $20. Each acre of wheat requires 9 days of labor and yields a profit …
  9. math(5th grade)

    A poor farmer is going to market with his faithful hungry dog, two plump geese to sell, and three bags of corn. The farmer knows that unless he is right there, the dog will eat a goose or a goose will eat some corn. Traveling carefully, …
  10. Algebra

    She has 1000 bushels of corn to sell. Presently the market price is $5.00 bushel. She expects market price to increase .15 a week. For each week she wants to sell,she loses 10 bushels to spoilage. Determine a function to express her …

More Similar Questions