Math

posted by .

Find the unit rate for a sponge cake that weighs 25 ounces and has 2750 calories.

A. 0.009 calories per ounce
B. 110 calories per ounce**
C. 68,750 calories per ounce
D. 115 calories per ounce

  • Math -

    correct

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. nutrient

    you determine that 1 ounce of the peanut butter container contains 115 calories and 9 grams of fat. What percent of the calories come from fat?
  2. college maths

    One and one-half cups of native blueberries have 232 calories. How many calories does one cup of native blueberries have?
  3. health, safety and nutrition

    Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. what percent of the calories come from that?
  4. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4 ounces …
  5. math

    At Thanksgiving dinner, Deborah ate a portion of turkey (673 calories;masch potatoes (408 calories);stuffing (519 calories); cranberry sauce (219 calories);beans (278 calories); and pumpkin pie (523 calories); approximately how many …
  6. math

    The average number of calories in a 1.5 ounce chocolate bar is 225. Suppose that the distribution of calories is approximately normal with standard deviation =10. Find the probability that a randomly selected chocolate bar will have …
  7. Lincoln College Of New En

    the average 1-ounce chocolate chip cookie contains 110 calories. A random sample of 15 different brands of 1-ounce chocolate chip cookies results in the following calorie amounts, at the a = 0.01 level, is there sufficient evidence …
  8. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price?
  9. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?
  10. MATH

    A dietician is planning a snack package of fruit and nuts. Each ounce of fruit will supply zero units of​ protein, 3 units of​ carbohydrates, and 2 unitss of​ fat, and will contain 20 calories. Each ounce of nuts …

More Similar Questions