math if your a genius solve this

posted by .

Students at a school are planning a school trip to New Jersey. They have gathered the following information about the cost.

The price of round trip airfare for each person is $600

The cost of hotel room is $60 per night per student and twice that per night per adult.

A. Find an equation to represent the total cost for the trip for one student and for one adult. ( 2 Equations in total). Use C for cost and d for the number of days.

D. Five teachers travel to New Jersey and stay seven nights. How many students could travel to New Jersey and stay for seven nights for the same cost? Show Your work.

  • math if your a genius solve this -

    Cost for one student/day = 600 + 60d
    Cost for one adults/day - 600 + 120d

    Work with these two and you do part D.

  • math if your a genius solve this -

    what is D?

  • math if your a genius solve this -

    I know if 5 teacher travels for 7 nights its 7200 How will I find how many students

  • math if your a genius solve this -

    You're absolutely right. $7200 is the cost for 7 nights for 5 adults. How much is the cost for 7 nights for 1 student? Then go from there to see how many students could go for the adults' cost.

  • math if your a genius solve this -

    420$ for 7 nights for one students + 600 which is 1020

    7200 = 1020

    about 7 kids

  • math if your a genius solve this -

    I figured 7.05 but of course you can't chop up the students to get 0.05 of one of them so 7 would be correct. And there is a little money left over. See, you were able to do large parts of this.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    the total cost for a school bus rental is 350$/day. Each bus holds 60 students. Find the cost (c) of renting the school bus as a function of the number of students going on a trip (n). My answer: I have come up with relating the 350$ …
  2. math

    the teachers of bethany school want to take students to a field trip.It costs $1000 to rent a bus and a $10 per student for the day's activities.Write a rule for the total cost of the trip for nay number of student.
  3. math

    a field trip will cost 7 dollars per student. write an expression to find the cost of the field trip for s students. what is the total cost if 26 students go on the trip?
  4. Math

    At the last school pep rally 4 out of every 6 students wore school colors. Based on this information, if 120 students wore school colors, how many total students attended the pep rally?
  5. English

    1. I went on a school field trip to Jeju Island. 2. I went on a school trip to Jeju Island. 3. I went on a study trip to Jeju Island. 4. I went on a study tour to Jeju Island. 5. I went on a study travel to Jeju Island. 6. I went on …
  6. math

    This year's school trip is 9 times as many miles away from school as last year's trip. This year's trip is 27 miles away from school. How many miles from school was last year's trip. Write an equation and a comparison sentence to solve.
  7. math

    a poll finds that 24 of 40 students prefer the zoo for their next field trip. The school has a total 340 students. About how many students at the school would prefer zoo?
  8. algebra 2

    A drama club is planning a bus trip to new york city to see a broadway play. the cost per person for the bus renatl varies inversely as the number of people going on the trip. It will cost $30 per person if 44 people go on the trip. …
  9. Math

    a school bus has 1000 students. on wednesday, 300 students went on a field trip. what percent the students did not go on the field trip.
  10. Algebra 1

    The six grade class from Franklin middle school is going on a zoo field trip there are 270 students that signed up for the field the school requires One adult for every 15 students how many adult well be needed for the trip

More Similar Questions