Math Posttest Connexus 09:Posttest 9:Solving Two-

posted by Savannah

Your school is planning a banquet. The cost of renting a function room is $240. The cost of food is $13 for each person attending. Write an expression for the total cost for p people. Then evaluate your expression for 58 people.

  1. Ms. Sue

    13p + 240 = t

  2. Isabella

    I was wondering i'm raking the same test. So I was wondering if you happen to have any other answerd? If you don't it's ok.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. school

    amy's orchestra teacher is planning a fall concert the cost of renting the music hall is $2000 he decides to charge each person $5.50 attend the concert to cover the cost of renting the hall how many people will have to attend to cover …
  2. math/algebra

    I need help in solving this word problem using linear system equation...I.m not sure how to start,,, A hotel rents a double occupanch room for $20 more than a single occupancy room. One night, the hotel took in $3115 after renting …
  3. Algebra word problem/Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  4. Algebra Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  5. Word Problem Help Please

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  6. Algebra POW HELP!!!!!

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  7. Math

    2)Banquet Seating A banquet hall offers two types of tables for rent: 6-person rectangular tables at a cost of $26 each and 10-person round tables at a cost of $51 each. Kathleen would like to rent the hall for a wedding banquet and …
  8. math

    the cost in dollars of a school banquet is 74+12n where n is the number of people attending what is the cost for 52 people ?
  9. math

    the cost of a banquet is $95.00 plus $15.00 for each person attending. write an equation that gives total cost as a function of the number of people attending. what is the cost for 77 people?
  10. math if your a genius solve this

    Students at a school are planning a school trip to New Jersey. They have gathered the following information about the cost. The price of round trip airfare for each person is $600 The cost of hotel room is $60 per night per student …

More Similar Questions