Math

posted by .

Mr.stein is purchasing 2.25 pounds of meat that vists$2.80 per pound.How much change should Mr.stein receive if he gives the cashier $20.00

F. 6.30

G 13.70

H 14.95

J. 2.52

  • Math -

    20 - (2.25 * 2.8) = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Business and finance. Lunch meat sells for about $3 per pound. You use about 1/2 pound per day for sandwiches. How much should you budget for lunch meat over the next month (about 20 workdays)?
  2. pre-calculus honors

    Generate a function that models the situation. Consider the type of function described—it is not linear! A shipping company charges $4 for the first pound and $3 for each additional pound or part thereof. As you try to come up with …
  3. pre-calculus honors

    GENERATE A FUNCTION THAT MODELS THE SITUATION. Consider the type of function described—it is not linear! A shipping company charges $4 for the first pound and $3 for each additional pound or part thereof. As you try to come up with …
  4. algebra

    Mr. Miller says, Plan on a quarter pound of hamburger per person." There are 21 people in the class, including Mr. Miller and us." How much money should be collected for the cost of each burger in each student?
  5. Math 7th

    Mrs. Jones bought 3 1/2 pounds of ajita meat at $2.50 per pound, 1 3/4 pounds of pinto beans and a package of tortillas for $2.23. She gave the cashier 20.00. What other information is needed to find the correct change Mrs.Jones will …
  6. Math app

    farmer Linton wants to find the best time to take her hogs to market. The current price is 88cents per pound, and her hogs weigh an average of 90 pounds. the hogs gain 5 pounds per week, and the market price for hogs is falling each …
  7. American Literature

    Of Fitzgerald, Hemingway, Pound, and Stein, who was the least published writer?
  8. math

    arjun whnts to buy a telescope that costs 330.69 how much change does he receive if he gives the cashier 340
  9. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  10. math

    Tom is making meatloaf with 3/4 pound of turkey and 5/6 pound of ground beef. What is the LCM he should use to find the total number of pounds of meat?

More Similar Questions