math

posted by .

at a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 oz). Greg wants to buy eighteen 40-ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much does he has to pay altogether.

  • math -

    (18 * 40)/ 16 = $_________

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    An advertisement for a pineapple drink claims that the drink contains 15%pineapple juice. How much pure pineapple juice would have to be added to 8 quarts of the drink to obtain a mixture containing 50% pineapple juice?
  2. Math

    An advertisement for a pineapple drink claims that the drink contains 15%pineapple juice. How much pure pineapple juice would have to be added to 8 quarts of the drink to obtain a mixture containing 50% pineapple juice?
  3. Algebra 1 honors

    A pineapple drink contains 15% pineapple juice. How much pure pineapple juice should be added to 8 quarts of the drink to obtain a mixture containing 50% pineapple juice.
  4. math

    Charles mixed pineapple juice and orange juice to make a fruit punch. He made a total of 5 1/2 cups of the mixture and used 2 more cups of orange juice than pineapple juice. How much did he use of each type of juice?
  5. 5th grade math

    At a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 ounces). Greg wants to buy eighteen 40-ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much dose he have to pay altogether?
  6. math

    At a supermarket, pineapple juice sells at $1per unit (16ounces). Greg wants to buy eighteen 40- ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much does he have to pay altogether?
  7. math

    At a supermarket,pineapple sells for $1 per pint(16 oz).Greg wants to buy eightin 40-oz cans of pineapple juice from the supermarket.How much does he have to pay altogeather?
  8. math

    a punch recipe calls for equal amounts of pineapple juice and orange juice. pineapple juice comes in 6- ounce cans and orange juice comes in 10 ounce cans. what is the least amount of each kind of juice that can be mixed without having …
  9. General Math

    This is something about rational functions and I was given an assignment to be answered: Liway has 6 liters of a pineapple juice blend. What is 50% pure pineapple juice. How many liters of pure pineapple juice and to be added to make …
  10. math

    At a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 oz). Greg wants to buy eighteen 40 oz cans of pineapple juice from the supermarket. How much does he have to pay altogether.

More Similar Questions