Math

posted by .

A 16 ounce box of cereal costs $4.00. How many cents per ounce does cereal cost?

  • Math -

    4/16 = $

  • Math -

    0.25

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
  2. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4 ounces …
  3. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.
  4. Algebra

    jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of jake's …
  5. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax are …
  6. math

    Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. The 32 ounce box costs $4.16and the 14 oz ox costs $2.38.which box is less expensive per oz?
  7. math

    An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What is the unit cost of the cereal?
  8. microeconomics

    Mickey is very picky and insists that his mom makes his breakfast with equal parts of cereal and apple juice. Any other combination ends up on the floor. Cereal costs 4 cents per tablespoon and apple juice costs 6 cents per tablespoon. …
  9. MATH

    it is found that the number of raisins in a box of a popular cereal is normally distrubuted, with a mean of 133 raisins per box and a standard deviation of 10 raisins. my cereal box has 152 raisins, what is the z-score for this box …
  10. math

    You bought two varieties of rice, costing 5 cents per ounce and 6 cents per ounce each, and mixed them in some ratio. You then sold the mixture at 7 cents per ounce, making a profit of 20 percent. What was the ratio of the mixture?

More Similar Questions