Math

posted by .

A manufacturer is in the business of producing small figurines. He finds that the daily cost in pesos,P, of producing n figurines is given by P= n2-120 +4200. How many figurines produced per day so that the cost will be minimum?

  • Math -

    I will assume a typo and that you meant:
    P= n^2-120n +4200

    This is a parabola when graphed.
    Both of your questions are answered once you find the vertex of that parabola.
    What method have you learned to find that vertex ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Business Calculus

    A manufacturer has found that marginal cost is dc/dx=3x^2-60x+400 dollars per unit when x units have been produced. The total cost of producing the first 2 units is $900. What is the total cost of producing the first 5 units?
  2. math,algebra,help

    Problem states: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and …
  3. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. …
  4. math

    1) Can someone tell me how the write 4x^3 + y^2 - 4y + 36=0 in standard equation (solve for y and complete the squares). 2) A pencil manufacturer determines that the daily cost c in dollars of producing n dozen pencils is given by …
  5. Math

    A manufacturer produces certain devices. The fixed cost of production is $2000. The first unit produced cost $2 and the cost per unit increases by 20 cents or each additional unit produced. What is the total cost C of producing x units?
  6. math

    The daily cost C, in RM, of producing a product is C(x)=1000+72x-0.06x^2 (0 more & equal x less & equal 60) where x represents the number of product produced. a) Find the daily cost of producing 50 units b) Find the marginal cost function. …
  7. calc

    The cost of producing d hundred plastic toy dinosaurs per day in a small company is C(d) = 120 + 30d + 1 8d4 dollars. This company is currently producing 500 di- nosaurs each day. Using calculus, estimate how much the company should …
  8. algebraic modeling

    A toy manufacturer determines that the daily cost,C, for producing x units of a dump truck can b approximated by the function c(x)=0.005x^2-x+109 I got that the manufacturer must produce 100 units per day... What is the minimum daily …
  9. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost …
  10. Math

    The cost of producing x units of a certain commodity is given by P(x)=1000+ int(MC(s))ds from 0 to x, where P is in dollars and M(x) is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500 units …

More Similar Questions