math

posted by .

16 persons need 56 kg of rice in 1 week. How much rice will be needed by 24 persons in four weeks?
^please anyone over here ryt now may you help me to arrive to the final answer^

24×(56/16)× 4

math - kelvin today at 2:22pm
i had the this idea but i shocked when i saw the answer so if there is another idea plz help me out

The answer from the book is 280 kg

  • math -

    56/16 = 3.5 kg per person per week

    3.5 * 24 = 84 kg for 24 persons for one week

    84 * 4 = 336 kg for 24 people for 4 weeks

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. arithmetic

    a recipe for rice pudding uses 1/2 cup of rice and serves 6 people. write the cups of rice per person as a unit rate . how many cups of rice do you need to serve 75 people?
  2. world geography

    which of the following are cash crops grown in southeast asia?
  3. Social Studies Help

    1.) how were the farms of new England colonies similar to the farms of the up country?
  4. social studies

    A poll of 700 persons attending the Taste of Chicago showed that 455 persons, 65% of the sample, believed that the food was overpriced. It is estimated that 1,250,000 persons attend the Taste. Statistics suggest that, although 65% …
  5. statistics

    A poll of 700 persons attending the Taste of Chicago showed that 455 persons, 65% of the sample, believed that the food was overpriced. It is estimated that 1,250,000 persons attend the Taste. Statistics suggest that, although 65% …
  6. p.s 38

    zelk is cooking 1/3 of a bag of rice for a meal. He will give each of his 4 guests the same amount of rice. Zeck is not eating any rice. What is the maximum fraction of the bag of rice Zeck could give each of his four guest?
  7. Math

    If a bag of rice is 20 pounds and it costs $8.92, then how much would 1 pound of rice cost?
  8. math

    A 4-pound box of rice, which is a mixture of white rice and wild rice, sells for $1.80 per pound. White rice sells for $0.75 per pound. Wild rice sells for $2.25 per pound. How many pounds of white rice are in the mixture?
  9. math

    After 20% increase in cost per kg of rice, a family can now buy 4kg less rice in rs240.what was the original price per kg of rice?
  10. math

    16 persons need 56 kg of rice in 1 week. How much rice will be needed by 24 persons in four weeks?

More Similar Questions