math

posted by .

One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart.If you need two gallons, which store should you buy from?

  • math -

    4 quarts in a gallon= $3.20

    1st store: $3.00 per gallon
    2nd store: $3.20 per gallon.


    1st store is cheaper, so 1st store

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A grocery store has a gallon of milk for $2.30. They also have a 4 litter container of milk for $2.30. Which is the better buy and why?
  2. math

    if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon, he anticipates a 15% spoilage rate , to achieve a 20% markup based on selling price what should it be I say $ 2.19 per gallon
  3. math

    if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon, he anticipates a 15% spoilage rate , to achieve a 20% markup based on selling price what should it be I say $ 2.19 per gallon
  4. Math

    Store A usually sells a jacket for $72 but today I can buy it for $40. Store B usually sells the same jacket for $38 but today I can buy it for $18. Which store is offering the greatest percentage off the origanal price ?
  5. Business Math

    Every week, a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon?
  6. business math

    A store buys 30 gallons of milk at $1.58 per gallon. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon rounded to the nearest cent?
  7. math

    A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The owner expects a 15% spoilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon?
  8. business math

    everweek a store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spoilage rate.in order to achieve a 20% markup based on selling prive what is the selling price per gallon
  9. 7th grade math Ms. Sue last two questions thanks

    15. In Store A, a book that regularly sells for $24.99 is on sale at 15% off. In Store B, the same book regularly sells for $27.99 and is on sale at 25% off. Which store sells the book for the lower sale price?
  10. math

    A store sells one model of bicycle for $250. a. Write an expression for the amount of money the store receives if it sells b bicycles. b. How much would the store make if it sells 5 bicycles.

More Similar Questions