Math

posted by .

A fertilizer covers 5/8 square foot in 1/4 hour.


i don't understand how to work out this math problem. By the way i'm in 6th grade but technically doing advanced math so i'm doing 7th grade math.
I don't know how to do this

  • Math -

    What is your question?

  • Math -

    Helppp i'm so stuck!!

  • Math -

    Write out the full question please

  • Math -

    My question is how do you work out this problem and find how to get the answer

  • Math -

    how do you find the unit rate for A fertilizer covers 5/8 square foot in 1/4 hour.

  • Math -

    how are you supposed to help me if you are not even helping me

  • Math -

    Ahh -- Finally -- you found the question! :-)

    Multiply by 4.

    (5/8) * 4 = 20/8 = 2 4/8 = 2 1/2 square feet in an hour.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 7th grade math

    I am in 6th grade and i am haveing trouble with statistics and how to memorize them!!! How can i do this?
  2. 7th grade math

    My friend is in the 7th grade and broke his wrist so he cannot type. Wat is the square root of pi.He said he knows pi=3.14 but he doesn't know how to work it out. He said thanks.
  3. math/ unit rates

    A fertilizer covers 5/8 square foot in 1/4 hour.
  4. math/help please

    Question: a fertilizer covers 5/8 square foot in 1/4 hour. This is the last unit rates question. Please explain how you got the answer so I can understand this lesson.
  5. Math

    a fertilizer covers 5\8 square foot in 1\4 hour
  6. Math

    A fertilizer covers 5/8 square foot in 1/4 hour. I got 20/8 5/8 / 1/4 5/8 • 4/1 20/8
  7. math

    One 15 pound bag of lawn fertilizer covers 350 square feet. Garden Depot sells full bags of fertilizer for $7.89. What will the cost of enough fertilizer to cover a 42 foot by 80 foot lawn?
  8. Math

    At Jefferson School, both 6th grade & 7th grade classes take a math test. The average score for the 6th grade is 80 and for the 7th grade is 90. If there are twice as many students, in the 7th grade as there is in the 6th grade, what …
  9. math

    A fertilizer covers 3 4 square foot in 1 6 hour.
  10. Math( 7th grade advanced math so 8th grade math)

    Salvador bought 3 pounds of oranges that cost x cents per pound, a cucumber for 59 cents, and 2 bananas for 35 cents. Write an expression in simplest form that represents the amount spent. I don't understand how you would write that …

More Similar Questions