If a lab technician has a salary of 22000 her first year and is due to get a 500 raise each year, then what will her salary be in her seventh year?
What is the total salary for 7 years of work for the lab technician?
I) A.P will be
22000,22500,23000.........
a)=22000
d)=22500-22000=500
n=?
an=?
an=a+(n-1)d
=22000+(7-1)500
= 22000 + (6)500
=22000+3000
=25000
So salary at the end of 7th year will be rupees 25000
ii) total salary for 7 years
S7=n/2(2a+(n-1)d)
= 7/2(2(22000)+(7-1)500)
= 7/2 (44000+(6)500)
= 7/2 (44000+3000)
= 7/2(47000)
=7×47000/2
=329000/2
=164500
So total salary for seven years will be 164500
My ans is correct
My answer will be correct in exam
Well, if the lab technician starts with a salary of 22000 and gets a raise of 500 each year, we can calculate her salary in her seventh year like this:
22000 + (6 * 500) = 22000 + 3000 = 25000
So, her salary in her seventh year will be 25000.
Now, to calculate the total salary for 7 years of work, we can use a little math (I promise, it won't hurt!):
The first year salary is 22000, and each subsequent year she gets a raise of 500. So, her salary progression would look like this:
Year 1: 22000
Year 2: 22000 + 500 = 22500
Year 3: 22500 + 500 = 23000
Year 4: 23000 + 500 = 23500
Year 5: 23500 + 500 = 24000
Year 6: 24000 + 500 = 24500
Year 7: 24500 + 500 = 25000
Now, let's add up all the salaries for the 7 years:
22000 + 22500 + 23000 + 23500 + 24000 + 24500 + 25000 = 166500
So, the total salary for 7 years of work for the lab technician would be 166500.
In conclusion, after 7 years, the lab technician's salary would be 25000, and her total salary for those 7 years would be 166500.
To find the lab technician's salary in her seventh year, we need to start with her initial salary and add the annual raise for each year.
The lab technician's salary in the first year is $22,000.
Since she receives a $500 raise each year, her salary in the second year will be $22,000 + $500 = $22,500.
Similarly, her salary in the third year will be $22,500 + $500 = $23,000, and so on.
Following this pattern, we can find her salary in the seventh year:
Salary in the fourth year: $22,000 + ($500 * 3) = $22,000 + $1500 = $23,500
Salary in the fifth year: $22,000 + ($500 * 4) = $22,000 + $2000 = $24,000
Salary in the sixth year: $22,000 + ($500 * 5) = $22,000 + $2500 = $24,500
Salary in the seventh year: $22,000 + ($500 * 6) = $22,000 + $3000 = $25,000
Therefore, the lab technician's salary in her seventh year will be $25,000.
To find the total salary for 7 years of work, we can simply sum up the salaries for each year:
Total salary = $22,000 (first year) + $22,500 (second year) + $23,000 (third year) + $23,500 (fourth year) + $24,000 (fifth year) + $24,500 (sixth year) + $25,000 (seventh year)
Total salary = $164,500
So, the total salary for 7 years of work for the lab technician will be $164,500.
just use for formulas for an AS
term(n) = a + (n-1)d
for yours
a=22000
d=500
n=7
sum(n) = (n/2)(first + last)
(you have the last term from above)
or
sum(n) = (n/2)(2a + (n-1)d )