English

posted by .

How about making pasta?
1. Well, with your help, I can do that.
2. Well, if you help me, I can do that.
(Are both the same?)

3. With your help, I could do that.
4. If you helped me, I could do that.
(Are both the same?)

5. With your help, I could have done that.
6. If you had helped me, I could have done that.
(Are both the same?)

7. Always be honest.
8. Be always honest.
9. Be honest always.
(Which one is grammatical?)

  • English -

    Yes, each pair means the same thing, 1 & 2, 3 & 4, etc. Seven, eight and nine are all correct grammar. #8 is a bit stiff or awkward, but is correct. #7 is how we would most likely say it.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    a pasta machine costs $33.The ingredients to make one batch of pasta cost $.33.The same amouunt of pasta puchased at a store costs $.99.How many batches of pasta will you have to make for the cost of the machine and ingrediants to …
  2. Math

    An Italian restaurant serves pasta dishes with the following options: Pasta - angel hair, manicotti, or linguine Sauce - tomato, alfredo, garlic, or meat Cheese - parmesan or cheddar How many different pasta dishes are possible, assuming …
  3. English

    1. How about making a gift together? What do you say to making a gift together?
  4. English

    1. I think I can fit in you. 2. I think I can fit you. (Are both the same?
  5. English

    1. I am good at making things. 2. I am good with making things. (Are both the same in meaning?
  6. chemistry

    Pasta packages often have different direction for cooking at high altitudes. a.) According to the directions, should you boil the pasta for a longer to shorter time?
  7. Language Arts

    Select the answer choice in which the two short sentences are combined using a subordinating conjunction. Vivian is on a diet. She is eating less pasta. A. Vivian, who is on a diet, is eating less pasta. B. Vivian is on a diet and …
  8. pre algebra

    A pasta machine costs $33. The ingredients to make one batch of pasta cost .33 cents.The same amount of pasta costs .99 at a store how many batches of pasta will you have to make up for the cost of the machine and ingredient pasta …
  9. English

    1. Will you mind the baby? 2. Will you care for the baby?
  10. English

    posted by rfvv today at 3:34am. 1. Will you mind the baby?

More Similar Questions