Algebra

posted by Lee

TeaPots n Treasures sells loose Oolong tea for $2.15 per ounce. Donna mixed Oolong tea with shaved almonds that sell for $0.95 per ounce to create the Market Street Oolong blend that sells for $1.85 per ounce. One week, she made 300 oz of Market Street Oolong. How much tea and how much shaved almonds did Donna use?

  1. Steve

    If there were x oz of almonds, then the rest (300-x) was tea.

    0.95x + 2.15(300-x) = 1.85(300)

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra 1

    In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the price of silver was $5 per ounce. How much silver could be mixed with 9 oz of gold to obtain a mixture that costs $164 per ounce?
  2. math

    The manager of a tea shop mixes two types of teas to make a specialty blend. Alone, the teas sell for $3.99 and $8.99 per ounce. How many ounces of each type of tea should be used to make 32 ounces of a mixture that sells for $5.99 …
  3. algebra

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  4. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  5. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price?
  6. Algebra

    Blending spice: Spice of life sells ground sumac for $1.35per ounce and ground thyme for $1.85 per ounce. Aman wants to make a 20 oz Zahtar seasoning blend using the two spices that sells for $1.65 per ounce. How much of each spice …
  7. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?
  8. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?
  9. Math

    Find the unit rate for a sponge cake that weighs 25 ounces and has 2750 calories. A. 0.009 calories per ounce B. 110 calories per ounce** C. 68,750 calories per ounce D. 115 calories per ounce
  10. Math

    A bottle contains 20 fluid ounces of lotion and sells for $5.80. The 20-fluid-ounce bottle contains 125% of the lotion in the next smallest size, which sells for $5.12. Which is the better buy?

More Similar Questions