math

posted by bea

yan gets allowance money every day. On Monday he gets 5 cents. On Tuesday he gets 12 cents. On Wednesday he gets 19 cents. On Thursday he gets 30 cents. On Friday he gets 35 cents. How much will he get on Saturday? How much will he have by the 12th day? The 16th day? When will he be able to buy a new bicycle?

  1. Trish

    I'm just guessing here...

    Saturday: 42 cents

    12th day: 90 cents

    16th day: 120 cents

    And I don't know how much the bicycle costs

  2. Trish

    Hope this helps! Sorry if not. :(

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A goblin miner earns 1 cent the first day, 2 cents the second day, 4 cents the third day, 8 cents the fourth day. How much will the miner earn in 30 days?
  2. 2nd grade Math

    Wich 3 flowers add up to 85 cents? Tulip-48 cents Rose-52 cents Dafidale-25 cents Viloit-37 cents Sunflower-23 cents
  3. Math

    What percent of the selling price in the 14.7 cents per L tax collected by the federal government?
  4. math !!!! :O

    The cost of making money varies form coin to coin: Pennies: 0.8 cents each Nickels: 2.9 cents each Dimes: 1.7 cents each Quarter: 3.7 cents each Half dollars: 7.8 cents each What is the cost of making $5.00 worth of each coin?
  5. Prob. Math

    Sarah draws a card from a deck of 52 cards. She receives 40 cents for a heart, 50 cents for an ace, and 90 cents for the ace of hearts. The cost of a draw is 15 cents. How much will Sarah lose if she plays this game?
  6. Algebra

    solve the amount of money (in cents) of x quarters and (x+6) dimes the value of a quarter is 25 cents and a value of a dime is 10 cents
  7. computer science

    my code works in c++ so the logical I am getting error must be in the reading of the problem, but I can't see it: Given a type Money that is a structured type with two int fields, dollars and cents. Assume that an array named monthlySales …
  8. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount?
  9. math

    maria finds penny monday morning. she finds 2 tuesday morning. she finds 4 wednesday morning. on wednesday she has a total of 7 cents. on thursday, friday, saturday and sunday she finds double the amount of money she found the day …
  10. ALGEBRA

    Mae open her coin purse and found pennies,nickels and dimes with a total value of $2.85.If there are twice as many pennies as there are nickels and dimes combined.How many pennies,dimes and nickels are there if she has a collection …

More Similar Questions