Math

posted by .

A bakery sells apple pies for $12 each and pumpkin pies for $15 each. In one day, they make $100 from selling apple and pumpkin pies. Write an equation to show how apple pies a and pumpkin pies p are related to money the bakery made.

  • Math -

    12P+15A=100

  • Math -

    Did you mean?
    12a + 15p = 100.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    At the potluck , there were 6 pecan pies, 7 lemon pies, 13 cherry pies, and 8 apple pies. Find the ratio in simplest form. Then explain its meaning.
  2. Math

    At the potluck , there were 6 pecan pies, 7 lemon pies, 13 cherry pies, and 8 apple pies. Find the ratio of apple pies to the total number of pies. Write the ratio in simplest form. Then explain its meaning.
  3. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells her …
  4. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells her …
  5. Math

    On Monday, thirty percent of the pies sold at the pie store were apple. If 24 apple pies were sold on Monday, how many of the other pies were sold that day?
  6. statistics

    Mamma temte bakes six pies a day that cost $2. on 15% of the days she sells 3 pies, on 30% of the days she sells 4. On 55% of the days she sells six pies, if mama temte sells her pies for $6 each, what is her expected profit for a …
  7. Math

    Meredith bakes 5 pumpkin pies. She cuts the pies into quarters and distributes the pieces equally among her neighbors. Each neighbor receives 3 4 of a pie. a) How many neighbors does Meredith distribute the pies to?
  8. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit per …
  9. Algebra

    Steve and Belinda are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and cherry pies. John sold 3 apple pies and 9 cherry pies for a total of $183. Belinda sold 6 apple pies and 13 cherry pies for a total of $276. …
  10. Algebra

    Set up and solve a system of equations for each problem John and Belinda are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and cherry pies. John sold 3 apple pies and 9 cherry pies for a total of $183. Belinda …

More Similar Questions