maaaath

posted by rupali

on selling 250 apples , a man loses the selling price of 10 apples . find the loss % . had he purchased them for rs 650 , what would have been the selling price of one apple ?

  1. PsyDAG

    His cost is 650/250 = 2.6 per apple

    No idea of his selling price, since I don't know how much his markup is.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    by selling 90 computer a shopkeeper gains the amount which is equal to the selling price of 10 computer find the profit percent ?
  2. Math

    500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?
  3. math(urgent)

    During a Merdeka Day celebration,a furniture company marked down the price of a queen size bed by 25%,selling it for $1200. At this reduced selling price,they made a markup of 10% on the selling price. a) find the regular price of …
  4. math

    a vendor loses the selling price of 4 oranges on selling 36 oranges . what is his loss percent
  5. math

    Mr. Smith buys pencils at Rs 250 per hundred and sells each at Rs 1.75.Findd his loss or profit. David bought 2 dozen eggs for Rs 56. Since 6 of them broke, he incurred a loss of Rs 20 on selling them. What was the selling g price …
  6. College Algebra

    Deer Valley determined that the cost of these apples was 64 cents per pound. 1. What would be the selling price per pound for the prepackaged apples using a 30% markup based on cost?
  7. math

    By selling a clock for rs 600 a man loses 25%. what should be the selling price for a profit of 25%.
  8. Maths Profit and Loss

    By selling 125 cassettes,a man gains an amount equal to the selling price of 5 cassettes. Find the gain%.
  9. profit and loss

    a man gains 20 % by selling apples at a certain price. if he sells it at rs. 1.2 higher than the previous price he gained 40 % find original cost price
  10. math

    A man gains 20% by selling apples at a certain price.if he sells it at Rs 1.2 higher than the previous price he gains 40%. Find the original cost price

More Similar Questions